Incydent na Kanarach

Okładka książki Incydent na Kanarach Peter Kerr
Okładka książki Incydent na Kanarach
Peter Kerr Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Bob Burns na tropie (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Bob Burns na tropie (tom 3)
The Cruise Connection
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-09-09
2015-09-09
Jarosław Włodarczyk
Bob Burns Kryminał Peter Kerr Wyspy Kanaryjskie Wycieczkowiec

Być może wyrosłam z humoru Autora. Po dobrych kilku latach sięgnęłam po jedną z dwóch jeszcze nie przeczytanych jego książek i .... poddałam się. Nie mogę przebrnąć, dłuży się ospale, usiłowałam na siłę, ale... Tyle innych książek czeka! W tym i Wyspa we krwi - może kiedyś i po te ostatnią się zdecyduję....?

Przeczytałam ksiażkę z wielkimi bólami. Osobiście uważam ze jest niesamowicie nudna. Bardzo rzadko mówię w ten sposób o jakiejkolwiek książce, którą czytam, ale niestety bardzo sie na niej zawiodłam. w zaden sposób nie śmieszył mnie humor, który w niej wystepowal, a akcja przez bardzo długi czas nie mogła się rozwinąć co potegowało moje zmęczenie.

W kolejnym, niestety już ostatnim tomie, przygód detektywa Boba Burnsa, akcja dzieje się na statku wycieczkowym. Przemyt papierosów i jeden człowiek za burtą, któremu przypisano samobójstwo...to dopiero początek łańcucha zdarzeń towarzyszących naszym bohaterom.
Jak zwykle autor zaserwował nam szereg intryg w hiszpańskich rytmach okraszony dobrą zabawą. Polecam.

Któż z nas nie marzy o wspaniałym rejsie po morzu, którego celem jest jedna z Wysp Kanaryjskich, gdzie można zrelaksować się i zapomnieć o codziennych troskach. Jednak czy taki rejs zawsze jest sielanką?

Detektyw szkockiej policji Bob Burns oraz doktor kryminalistyki Julie Bryson muszą udać się na jeden ze statków rejsowych, które płyną na Kanary. Mają rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia jednego z pasażerów oraz tajemnicę palca znalezionego w … placku.

Dotarcie na statek jest tym trudniejsze, że cumuje on na wodach położonych blisko Gibraltaru i jest objęty kwarantanną w związku z epidemią wysoce zakaźnego wirusa.

Na miejscu czeka na nich Andy Green – młody policjant prowadzący tam już wcześniej akcję o wdzięcznym kryptonimie D-U-P-A. Co wyniknie z tego zamieszania? Co się stanie? Mogę powiedzieć, że będzie zabawnie, dużo niezwykle oryginalnych postaci, a także w czasie całego śledztwa pojawi się wiele mylnych tropów, a zakończenie jak najbardziej Was zaskoczy, bo nie tego się spodziewamy.

Incydent na Kanarach to kryminał z dużą dawką humoru. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to humor dość specyficzny. W dużej mierze nawiązuje do humoru brytyjskiego. Jest dużo inteligentnych i zabawnych, momentami uszczypliwych dialogów, dowcip sytuacyjny oraz komedia omyłek. Intryga, na której osnuta jest powieść rozwija się bardzo powoli, by mniej więcej od połowy powieści się rozpędzić, a na koniec wybuchnąć. To tempo może być nieco męczące, zwłaszcza początkowo, ale w ogólnym rozrachunku wypada dość dobrze.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj postaci, z których każda to prawdziwe indywiduum o wyrazistych cechach charakteru. Dzięki temu, że są tak różni tworzą ciekawy zespół, a ich poczynania poprawiają nam humor.

Incydent na Kanatrach to trzecia książka o przygodach Boba Burnsa i jego towarzyszy. Wcześniejszych nie czytałam, sięgnę po nie wtedy, kiedy będę potrzebowała oddechu po cięższych kryminałach. Chciałabym poznać wyczyny tej grupy, o których wspominają wyrywkowo w Incydencie na Kanarach.

Powieść Kerr’a czyta się dość dobrze, choć miejscami może trochę nużyć tempo akcji i konieczność skupienia się na tekście. Powieść idealnie nadaje się na długi, spokojny wieczór, kiedy mamy czas delektować się ciekawą, lekką opowieścią kryminalną. Książkę polecam szczególnie osobom, które cenią sobie dużą dawkę inteligentnego i subtelnego humoru w brytyjskim stylu.

Zdecydowanie najlepsza ze wszystkich wydanych tomów o Bobie Burns'ie. Tym razem mój ulubiony detektyw zajmuje się sprawą pasażera, który wypadł za burtę podczas wycieczki stakiem.
Na statku jest już Andy Green, który biorąc udział w tajnej misji DUPA, udaje barmana. Mieszanka wybuchowa to mało powiedziane. Czyta się świetna a pozycja zdecydowanie wciąga. Chce wiecęj.

99/2016

99/2016

Zupełnie nie przemawia do mnie styl pisania autora. Czytało mi się ciężko, musiałam wracać do wcześniejszych stron, nie mogłam się zupełnie "wciągnąć" w historie.

Kryminał lekki, wakacyjny. Lanzarote - główne miejsce akcji. Choć, tak jak wspomniałam, przyjemnie się słucha, to w tle handel ludźmi, nielegalni imigranci z Melgravii (Mołdawia?) i Afryki, przewożeni drogą morską w tragicznych warunkach.

• 2016
  • :-),:-),:-)