Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-171-5
Ysabell

Krwawa setka to pierwsza w Polsce książka pokazująca literaturę kryminalną z takim rozmachem i w kontekstach, w których nie zwykliśmy jej umieszczać, a zarazem niemające precedensu opracowanie w skali europejskiej. Autorzy, z zawodu antropolodzy kultury, proponują czytelnikowi wędrówkę po stu, ich zdaniem, najważniejszych powieściach z kręgu crime fiction. Zapraszają do podjęcia własnego śledztwa nad fenomenem kryminału, podpowiadając w mikroesejach, że powieści kryminalne w swoich najlepszych realizacjach są wnikliwymi opowieściami o społeczeństwie i jego lękach. Zarówno w przeszłości, jak dzisiaj.
Dopełnieniem książki jest obszerny esej o historii i przemianach literatury kryminalnej oraz wywiady z wybitnymi pisarzami (m.in. H. Mankellem, D. Leon, B. Akuninem, F. Forsythem) o ich warsztacie twórczym.

Northman | 2016-10-23
Przeczytana: 18 października 2016

Ciekawa, naprawdę ciekawa książka. Jak to z wszelkiego rodzaju zestawieniami bywa, również i to jest zestawieniem subiektywnym. Jednak w dużej mierze wypada się chyba zgodzić z wyborami dokonanymi przez autorów. Choć nie w każdym miejscu. Tak czy owak, książkę czyta się świetnie.

Autorzy dokonali wyboru najważniejszych swoim zdaniem powieści kryminalnych i pokusili się o skreślenie na ich temat kilku słów... Całość uzupełnili rozważaniami o kryminale jako takim (przyznam, zajmującymi) i krótkimi wywiadami z twórcami. Nieźle to wygląda na papierze.

Nie sposób jednak w kilku miejscach nie odczuć zgrzytu - jak już wspomniałem, jest to zestawienie subiektywne i również mi kilka rzeczy się nie spodobało. Trudno bowiem się zgodzić z podciąganiem pod kryminał, dajmy na to, powieści szpiegowskich (Tom Clancy "Polowanie na Czerwony Październik"), czy choćby horrorów (Stephen King "Misery"... w tym miejscu naprawdę zazgrzytałem zębami). Prawo autorów do subiektywnego wyboru uznaję, jak...

Ysabell | 2010-09-25
Przeczytana: 23 września 2010

Książka, przy której czytaniu miałam wielekroć ogromną ochotę rzucić lekturą o podłogę i podeptać. Książka, z którą uparcie dyskutowałam przy lekturze, która strasznie mnie irytowała, która niemal skłoniła mnie do napisania kontrksiążki.

Ale to wszystko nie dlatego, że jest zła. Raczej dlatego po prostu, że z autorami nie zgadzam się już u podstaw definicji, więc dalej nie mogło być lepiej.

Doczytałam ją, oczywiście, do końca, porobiłam sobie masę notatek, czułam się tak, jakbym dyskutowała (zawzięcie, nie powiem) z kumplem, który pasjonuje się tym samym co ja, tylko ma do tego inne podejście. Lubię go (bo przecież interesuje się fajnymi rzeczami), ale strasznie irytuje mnie to, że się myli i koniecznie muszę, jeśli już nie przekonać go, to przynajmniej przedstawić mu swoje racje.

Niestety, książce przemówić do rozumu się nie da i raczej się ona nie zmieni dzięki rozsądnym argumentom, ale za to skłoniła mnie do skonkretyzowania moich, niekonkretnych dotąd, poglądów na...

| 2012-07-25

Wybór 100 najważniejszych/najlepszych powieści kryminalnych, obojętnie przez kogo dokonywany, zawsze będzie bardzo subiektywny. Prawie nigdy nikt nie zgodzi się w stu procentach z autorem takiego wyboru. Tak to już jest, że każdy szuka w książkach czegoś innego.

Nie można jednak przejść obojętnie obok "Krwawej setki". Bezdyskusyjnie jest ona pozycją ważną, prezentującą ciekawe interpretacje, a przede wszystkim szereg naprawdę wybitnych i wyróżniających się pisarzy (oraz ich dzieł) gatunku crime story. Jeżeli ktoś z was poszukuje swoistego kompedium, które poprowadzi go przez DOBRE powieści kryminalne, horrory czy thrillery, to bez wątpienia książka Czubaja i Burszty jest właściwym wyborem.

Jak wspomniałam na początku, można nie zgadzać się ze wszystkimi wyborami autorów, mogą one wydawać się nam bezdpostawne czy chybione. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że Czubaj i Burszta przedstawili dzieła najważniejsze, przełomowe, które zapoczątkowały nowe trendy w literaturze...

Krzysztof Mroczko | 2014-06-03

Można się kłócić z wyborem autorskim, można się spierać o ich definicję gatunku. Niemniej jednak znać należy, tym bardziej, że strasznie skąpo w polskiej literaturze przedmiotu z jakimikolwiek innymi tekstami.

Kamat | 2010-11-01
Przeczytana: wrzesień 2010

Świetne podsumowanie, jestem pod wrażeniem wiedzy autorów. I bardzo ciekawa, jak często kłócili się w czasie ustalania kolejności :)

Dotka76 | 2010-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2010

Fajne dla osób, które lubią tego rodzaju literaturę

mihalina | 2016-10-13
Przeczytana: 15 listopada 2016
ant_07 | 2016-10-07
Pani_Nikt | 2016-03-13
Przeczytana: 20 marca 2016
Krakers | 2016-03-10
Mariusz Czubaj odpowiedział na Wasze pytania!

Na początku czerwca zbieraliśmy pytania do Mariusza Czubaja, autora m.in. "Piątego beatlesa, który ukazał się pod naszym patronatem. Dzisiaj publikujemy jego odpowiedzi! Dowiecie się m.in. jakie książki czyta, oprócz kryminałów, czy chodzi z dyktafonem w ręce i jak zdobywa materiały do swoich książek. Zapraszamy do lektury waszego wywiadu z Mariuszem Czubajem!