Strażnicy

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Les sentinelles
978-83-7392-331-7
literatura faktu

Zwołana w lipcu 1938 roku konferencja w Évian miała rozwiązać problem żydowskich uchodźców, którzy mogli jeszcze wówczas opuszczać teren III Rzeszy. Gdzie znaleźć gościnną ziemię? Madagaskar czy Kongo? Uzdrowisko w Évian było jednak już tylko o krok od Vichy. Światowa dyplomacja ujawniła swą niemoc i obojętność. Niewielką grupkę Żydów udało się ostatecznie umieścić na Dominikanie… Powieść...

Powieść Bruna Tessarecha zanurza nas w historii lat ostatniej wojny i prowadzi do zaskakujących wniosków.
Czy świat może przeciwstawić się zorganizowanemu barbarzyństwu, „szaleństwu śmierci”, na które nie znaleźli odpowiedzi Roosevelt ani Churchill? To pytanie stawiają tytułowi „strażnicy”. Jan Karski, świadek stopniowej likwidacji warszawskiego getta, na próżno starał się zaalarmować świat.
Oparta na najnowszych badaniach historycznych powieść Tessarecha bulwersuje i rzuca nowe światło na najczarniejszy okres naszej współczesności. Los jednego z „bohaterów”, inżyniera von Brauna, nazisty, esesmana, twórcy rakiet V-2, ma wymiar symbolu. Niemal ćwierć wieku później, pracując dla NASA, wyśle on pierwszych astronautów na Księżyc, hipnotyzując całą ludzkość obrazami martwego satelity.

książek: 2055
Lukrecja | 2014-11-11