Rilla ze Złotego Brzegu

Tłumaczenie: Grzegorz Rejs
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 8)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
1 159
Rilla of Ingleside
wojna, rodzina, miłość
dzosefinn

Inne wydania

Rilla, najmłodsza córka Ani z Zielonego Wzgórza, ma już piętnaście lat. Jest rok 1914. Wybucha wojna, na którą wyruszają bracia i koledzy Rilli. Mimo, że jest rozpieszczoną ulubienicą całej rodziny, dziewczyna stara się sprostać ciężkiej sytuacji, być podporą rodziców i dobrą obywatelką. Organizuje młodzieżowe koło Czerwonego Krzyża i opiekuje się osieroconym przez matkę niemowlęciem, którego...

Rilla, najmłodsza córka Ani z Zielonego Wzgórza, ma już piętnaście lat.
Jest rok 1914. Wybucha wojna, na którą wyruszają bracia i koledzy Rilli. Mimo, że jest rozpieszczoną ulubienicą całej rodziny, dziewczyna stara się sprostać ciężkiej sytuacji, być podporą rodziców i dobrą obywatelką. Organizuje młodzieżowe koło Czerwonego Krzyża i opiekuje się osieroconym przez matkę niemowlęciem, którego ojciec także poszedł na wojnę. Swoje przeżycia zapisuje w pamiętniku i w listach do braci, a także do wspólnego przyjaciela i towarzysza dziecięcych zabaw - Krzysia Forda.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Justyna Antoniewicz | 2016-02-17
Na półkach: Lucy Mound Mongomery

Poznajemy Rillę najmłodszą córkę Ani i Gilberta Blaythe. Bardzo polubiłam ją i Zuzannę ta część jest bardzo smutna, lecz ciepła i mądra zaliczam do ulubionych.
Szkoda że to już koniec serii o Ani bardzo lubię książki tej autorki mają w sobie coś wspaniałego i wyjątkowego.
Miło się czyta, odprężyła mnie i przyjemnie spędziłam czas przeżyłam niesamowite przygody "Z Rillą ze Złotego Brzegu" a postawa Rilli bardzo urzekła, za szlachetność, dobroć. opiekowała się niemowlęciem Jasiem. Organizowała Koło Czerwonego Krzyża. Była dobrą, życzliwą, służyła pomocą innym.
Moja ulubiona wzrusza do łez i niesie dużo emocji, często będę wracać do niej chwyta za serce do głębi.

Ysabell | 2010-07-27
Na półkach: Moja biblioteczka
Przeczytana: 27 lipca 2010

Piękna opowieść o kobietach, które zostają w domu, kiedy mężczyźni idą na wojnę.

Akcja obejmuje prawie pięć lat, a rozpoczyna się dnia, kiedy w gazetach piszą o śmierci arcyksięcia Ferdynanda. Bohaterką jest najmłodsza z córek Ani i Gilberta - Rilla - na początku akcji piętnastoletni podlotek marzący tylko o strojach i dobrej zabawie. Jak łatwo się domyślić wojna zmieni jej marzenia i ją samą - zdecydowanie na lepsze.

Córka Ani nie bardzo jest do niej podobna, a i "Rilli ze Złotego Brzegu" nie ma co porównywać z "Anią z Zielonego Wzgórza". Rilla dojrzewa w cieniu Wielkiej Wojny i mimo że w pierwszych rozdziałach może nieco irytować, to summa summarum jest postacią dużo ciekawszą niż mała Ania Shirley. Także czasy o których opowiada książka są "ciekawsze", a realiów wojennych jest w "Rilli..." mnóstwo.

Nie jest to tak "łatwa" książka jak większość tego cyklu, ale dzięki temu staje się bardziej wartościowa i skłania do głębszej refleksji. Mogę ją dzięki temu z czystym sumieniem...

| 2016-07-11
Na półkach: Lipiec 2016

To była niesamowita opowieść! Jeszcze bardziej wciągająca niż inne części Ani.

Dopasowałam ją w Bookathonie do wyzwania "6. Wakacyjna miłość". Miłość tutaj była i niejedna. Jak czytam Anię to mam wrażenie, jakby zawsze były wakacje, dlatego wakacyjna. Jednak nie do końca ta książka pasuje do tej kategorii.

W "Rilli ze Złotego Brzegu" przez cały czas trwa wojna. I wojna światowa, która pochłonęła za sobą tyle ludzkich istnień.

Wcale nie wakacyjna opowieść, wydawałoby się.
To fakt. To była smutna część, ale nie zabrakło też humoru - za co pani Montgomery bardzo jestem wdzięczna!

AshiNa | 2013-12-30
Na półkach: Serie Młodzieżowe
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Wszystkie części z tej serii bardzo mi się podobały, lecz ta była chyba najlepsza. Wiele było takich momentów, w których nie mogłam powstrzymac łez, czasami mi się zdawało, że przenoszę się do tamtego świata, pochłoniętego wojną i to wszystko, co spotyka bohaterów tak naprawdę poniekąd dotyczy mnie.

Rilla na początku wydała mi się bardzo dziecinna i głupa. Myślała tylko o tym by cały swój czas spędzac na zabawie. Jednak po tym jak Kuba, potem Walter i Shirley wyruszali na front wydawała mi się coraz bardziej dojrzała i podziwiałam jej siłę psychiczną, że potrafiła to wszystko w miarę spokojnie znieśc. Nie wpadła w jakąś depresje albo nie zamknęła się w sobie, ale walczyła z tym, wierzyła, że będzie dobrze.

Książka bardzo mnie wciągnęła, ani się obejrzałam a już się skończyła. Żałuję, że to ostatnia częśc tych wspaniałych przygód. Będę za tym tęsknic.

kiniaa_zak | 2015-08-21
Na półkach: Wypożyczalnia
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Ufff... Właśnie skończyłam czytać ostatnią- ósmą część serii o Ani z Zielonego Wzgórza, nareszcie! Ta część nieco mi się dłużyła, tym bardziej, że ani nie zaprzyjaźniłam się jakoś szczególnie z Rillą, ani nie miałam za bardzo sposobności spotkać się z moją ulubioną Anią. A jak już wcześniej pisałam, to, co tej serii nadaje taki urok i sentyment, to właśnie postać Ani, więc chyba nie ma co się dziwić, skoro jej tu zabrakło. Mimo wszystko cieszę się, że udało mi się dobrnąć do końca serii, to była wspaniała sentymentalna podróż, pora się spakować i złapać ostatni pociąg z Glen. Nie będę jednak ronić łez, bowiem czuję się zupełnie "nasycona" (wręcz przesycona) Anią z Zielonego Wzgórza. Żegnaj Aniu, choć czuję, że jeszcze się spotkamy!

Gustawsonek | 2014-05-10
Na półkach: Z biblioteki
Przeczytana: kwiecień 2014

Rilla z początku może wydawać się niedoświadczonym podlotkiem, który myśli tylko o przyjemnościach. Gdy wybucha wojna, z czasem zaczyna się zmieniać... To chyba najlepsza z wszystkich części. Jest inna niż inne. Bohaterka ma zupełnie inny charakter niż jej matka. Autorka dobrze zrobiła, ostatnią część pisząc o najmłodszej córce Ani i jeszcze nie na beztroskim tle, ale na tle mrocznej wojny. Rilla przeżywa wiele wydarzeń podczas tych czterech lat. W książce jest też syn państwa Ford [przy którym główna bohaterka zawsze sepleni]. Moim zdaniem, książka jest świetnym zakończeniem serii, polecam :D

kama100 | 2017-06-12

Kilkakrotnie (chociaż już bardzo dawno) przeczytałam całą serię Ani i są to moje ulubione książki, które wzruszają i bawią jednocześnie. Czytałam w młodości i w wieku dorosłym. Uważam, że jest ponadczasowa i z pewnością do niej wrócę.

martola | 2010-06-15
Przeczytana: 2000 rok

Moja ulubiona książka z serii o Ani. Nieco inna niż poprzednie części, bo i główna bohaterka znacznie różni się od swojej matki. Rilla może irytować w pierwszych rozdziałach - rozpieszczona najmłodsza córka, marząca o zabawach i balach, dziewczyna pozornie pozbawiona ambicji, może nawet płytka. Ale szybko zmieniają się okoliczności, wybucha wojna, kolejni przyjaciele z dzieciństwa wyruszają na front, wszyscy nieuchronnie dorośleją. Bolesne dorastanie Rilli zaczyna się na dobre. Lubię tę dziewczynę, chyba nawet bardziej niż Anię, bo Rilla jest dynamiczna, zmienna, ale prawdopodobna psychologicznie. Rozumiem ją.

Z jednej strony nie ma już w tej książce czystego, nieskażonego optymizmu pierwszych tomów. Momentami jest gorzko, naprawdę gorzko, szara strona rzeczywistości ukazuje się bardzo silnie. Ale nadal mamy ciepłą atmosferę i zabawne anegdotki, a do tego subtelny wątek miłosny, czyli wszystko to, co jest głównym atutem powieści Montgomery. I mamy to, czego w innych tomach brakuje...

Roman Dłużniewski | 2016-12-10
Na półkach: Posiadam

To ostatnia przeczytana przeze mnie książka z cyklu opowieści o Ani Shirley-Blythe. Ania ma już dorosłe dzieci. Rilla. Ani córeczka. Trochę niepoważna, myśli o zabawach. Ale wojna wszystko zmienia. Trzeba dorosnąć. ...Czy Rilla ma Rilla ? Tak, Ksysiu, odparła sepleniąc.
Tak się kończy moja cudowna przygoda z Anią. Przepiękna całość.
Dla wszystkich, którzy mają serca.

Izabell | 2014-02-17
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: luty 2014

Srokaty Kobziarz nadchodzi...

"Rilla ze Złotego Brzegu" opowiada o piętnastoletniej, najmłodszej córce Ani i Gilberta Rilli i jest także niestety ostatnią częścią z serii opowieści o Ani Shirley. Książka jest nieco inna od pozostałych części, gdyż opisane wydarzenia toczą się na tle pierwszej wojny światowej. Nie ma w niej wielu radosnych chwil, śmiesznych anegdot, a wręcz przeciwnie jest pełna smutku, wyczekiwania na koniec wojny, nadziei na szczęśliwy powrót z wojny do domu chłopców z Złotego Brzegu. Ta część nie jest już tak optymistyczna, jak inne części, ale jest bardzo wzruszająca. Wojna nigdy nie wróży nic dobrego, zawsze niesie za sobą łzy i tragedie i to nie ominie także rodziny Blythe'ów.

Opowiadanie zaczyna się informacją, że gdzieś tam, w dalekiej Europie, w Sarajewie zamordowano jakiegoś arcyksięcia Ferdynanda. Nikt, lub też niewielu mieszkańców Glen zdawało sobie sprawę z wagi i istoty tej informacji, która dla czytelnika była zapowiedzią czegoś złego, co nastąpi...

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.