Rodzina Karnowskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Di miszpoche Karnowski
83-7023-231-0
Ewa

Saga rodzinna opisująca degrengoladę i upadek bogatej łódzkiej rodziny żydowskiej.

allison | 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

"Rodzinę Karnowskich" czyta się jednym tchem i z wypiekami na twarzy. Niezwykle wciągające są koleje losów tytułowych bohaterów, podobnie jak perypetie postaci pobocznych. Można powiedzieć, że każda osoba ma tu swoją mniejszą lub większą historię, i za każdym razem jest ona opisana w fascynujący sposób.

Powieść starszego z braci Singerów jest nie tylko interesującą sagą, która szczegółowo pokazuje motywy działania i przeżycia trzech pokoleń żydowskiej rodziny.
To także książka o międzywojennej Europie, zwłaszcza o rodzeniu się i rozwoju nazizmu w Niemczech. Niepokój z tym związany wyczuwa się dość szybko, potem jest on potęgowany, a czytelnik - znający przecież historyczny finał tych nacjonalistycznych nastrojów - czeka niecierpliwie na życiowe decyzje Karnowskich, od których zależy przyszłość całej rodziny.

Ostatnia część powieści to z kolei wnikliwy obraz życia żydowskich emigrantów w wielokulturowej Ameryce, ich wzajemnych relacji i stosunków z innymi narodowościami.
Kraj,...

Shoshana25 | 2013-01-14

Początkowo książka wydawała mi się nudna i bez polotu. Jednak po przeczytaniu kolejnych stron ciężko było mi się z nią rozstać. Fabuła opisuje losy żydowskiej rodziny. Bardzo interesująca była dla mnie ta cześć książki, która opisywała losów rodziny w Niemczech pod władzą "brunatnych koszul".

Beata | 2016-03-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

lektura najwyższych lotów. Geniusz w każdym calu. Czytając ma się wrażenie, że bohaterowie są na wysiągnięcie ręki. Prawdziwi, aż do bólu.

Sławka | 2012-03-30

Nie tak dobre jak brata ale może być.

Novvyczka | 2016-11-02
malwosia | 2016-07-19