Rodzina Karnowskich

Maria Krych
literatura żydowska saga rodzinna

Jak zawsze wspaniałe.

Jak zawsze wspaniałe.

Izrael Joszua Singer to starszy brat znanego pisarza i noblisty Ischaka Singera.Obydwaj bracia byli niezwykle utalentowani i trudno pokusić się o opinię który lepiej pisał.
"Rodzina Karnowskich"to saga o trzech pokoleniach żydowskiej rodziny-od początku dziewiętnastego wieku do czasów poprzedzających wybuch drugiej wojny światowej.Karnowscy przyjeżdżają z Polski do Niemiec a po dojściu Hitlera do władzy i nasilających się prześladowaniach Żydów emigrują do Ameryki.W Ameryce mają kłopoty z asymilacją i trudno jest im się przystosować do nowej obcej rzeczywistości.
"Rodzina Karnowskich" to bardzo dobra i ciekawa książka.Żałuję,że tak pózno po nią sięgnęłam
Polecam

2070

Berlin, a potem Nowy Jork w latach międzywojennych są tłem niesamowitej historii żydowsko - polsko - niemieckiej rodziny. Szczególne wrażenie zrobił na mnie opis dochodzenia do władzy nazistów w Berlinie opisany z żydowskiej perspektywy. Powolne godzenie się na niewygodne drobiazgi, gdy skumulowały się w niemożliwy do zniesienia dramat, stało się przyczyną emigracji. Amerykańskie losy rodziny nie są jednak wcale łatwiejsze. Wiele się mówi o konieczności asymilacji Żydów, usprawiedliwia się antysemityzm ich uporczywym trwaniem przy własnej, sięgającej średniowiecza tradycji. Książka starszego z braci Singerów w sposób dramatyczny mówi, że to nie taka prosta sprawa.

,,Do diabła, człowiek nie jest wolny, nawet gdy chce nim być (...). Zawsze napotyka na trudności, narzucone mu warunki życia, przesądy, obyczaje, zasady, tradycje. Spuścizna po pokoleniach ciągnie się jak szmaty, których nie można się pozbyć."

Niesamowita opowieść. Istny majstersztyk. Literackie delicje. Czysta przyjemność czytania.
Szkoda, że takich książek jest coraz mniej na ksiegarskich półkach. Wielka szkoda.

Polecam!!!

Szkoda, że takich książek jest coraz...

Mniej znany (jeśli nie mylony z bratem) z rodzeństwa Singerów. Książka piękna, typowa saga, pełna znakomitych opisów przewrotów dziejowych i ich reperkusji wobec poglądów, relacji rodzinnych, autorytetów, osobistych przeżyć i losów. Wybitne dzieło tak literackie, jak historyczno-obyczajowe. Czyta się nad wyraz lekko.

Israel czy Izaak który lepszy? Bardzo lubię twórczość Israela ale dzięki tej książce postawiłbym na Izaaka. Ciekawe jest poznawanie kultury żydowskiej przez pisarstwo Israela, ale Izaak robi to w sposób bardziej uniwersalny.

lektura najwyższych lotów. Geniusz w każdym calu. Czytając ma się wrażenie, że bohaterowie są na wysiągnięcie ręki. Prawdziwi, aż do bólu.

"Rodzinę Karnowskich" czyta się jednym tchem i z wypiekami na twarzy. Niezwykle wciągające są koleje losów tytułowych bohaterów, podobnie jak perypetie postaci pobocznych. Można powiedzieć, że każda osoba ma tu swoją mniejszą lub większą historię, i za każdym razem jest ona opisana w fascynujący sposób.

Powieść starszego z braci Singerów jest nie tylko interesującą sagą, która szczegółowo pokazuje motywy działania i przeżycia trzech pokoleń żydowskiej rodziny.
To także książka o międzywojennej Europie, zwłaszcza o rodzeniu się i rozwoju nazizmu w Niemczech. Niepokój z tym związany wyczuwa się dość szybko, potem jest on potęgowany, a czytelnik - znający przecież historyczny finał tych nacjonalistycznych nastrojów - czeka niecierpliwie na życiowe decyzje Karnowskich, od których zależy przyszłość całej rodziny.

Ostatnia część powieści to z kolei wnikliwy obraz życia żydowskich emigrantów w wielokulturowej Ameryce, ich wzajemnych relacji i stosunków z innymi narodowościami.
Kraj, który dla wielu był mitycznym miejscem, krainą mlekiem i miodem płynącą, w rzeczywistości często okazywał się wielkim rozczarowaniem. Mamy tu jednak i takich bohaterów, którzy potrafią przystosować się do nowej rzeczywistości.

Powieść Singera jest utworem wybitnym, podejmującym w dojrzały sposób wiele ważnych problemów, ukazującym proces rozpadu rodziny, w której życie brutalnie wkroczyła indoktrynacja i wielka historia.
To również wzruszająca opowieść o walce pokoleń, o miłości i nienawiści, o odpowiedzialności, poszukiwaniu swojej tożsamości narodowej oraz o zagubieniu i samotności wśród ludzi.

Powieść starszego z braci Singerów jest nie tylko interesującą sagą,...

Początkowo książka wydawała mi się nudna i bez polotu. Jednak po przeczytaniu kolejnych stron ciężko było mi się z nią rozstać. Fabuła opisuje losy żydowskiej rodziny. Bardzo interesująca była dla mnie ta cześć książki, która opisywała losów rodziny w Niemczech pod władzą "brunatnych koszul".

Nie tak dobre jak brata ale może być.

Nie tak dobre jak brata ale może być.

• Klasyka
  • Proza