Rodzina Karnowskich

literatura piękna
83-7023-231-0
Maria Krych
literatura żydowska saga rodzinna

Berlin, a potem Nowy Jork w latach międzywojennych są tłem niesamowitej historii żydowsko - polsko - niemieckiej rodziny. Szczególne wrażenie zrobił na mnie opis dochodzenia do władzy nazistów w Berlinie opisany z żydowskiej perspektywy. Powolne godzenie się na niewygodne drobiazgi, gdy skumulowały się w niemożliwy do zniesienia dramat, stało się przyczyną emigracji....

,,Do diabła, człowiek nie jest wolny, nawet gdy chce nim być (...). Zawsze napotyka na trudności, narzucone mu warunki życia, przesądy, obyczaje, zasady, tradycje. Spuścizna po pokoleniach ciągnie się jak szmaty, których nie można się pozbyć."

Niesamowita opowieść. Istny majstersztyk. Literackie delicje. Czysta przyjemność czytania.
Szkoda, że takich książek jest coraz...

Mniej znany (jeśli nie mylony z bratem) z rodzeństwa Singerów. Książka piękna, typowa saga, pełna znakomitych opisów przewrotów dziejowych i ich reperkusji wobec poglądów, relacji rodzinnych, autorytetów, osobistych przeżyć i losów. Wybitne dzieło tak literackie, jak historyczno-obyczajowe. Czyta się nad wyraz lekko.

Israel czy Izaak który lepszy? Bardzo lubię twórczość Israela ale dzięki tej książce postawiłbym na Izaaka. Ciekawe jest poznawanie kultury żydowskiej przez pisarstwo Israela, ale Izaak robi to w sposób bardziej uniwersalny.

lektura najwyższych lotów. Geniusz w każdym calu. Czytając ma się wrażenie, że bohaterowie są na wysiągnięcie ręki. Prawdziwi, aż do bólu.

"Rodzinę Karnowskich" czyta się jednym tchem i z wypiekami na twarzy. Niezwykle wciągające są koleje losów tytułowych bohaterów, podobnie jak perypetie postaci pobocznych. Można powiedzieć, że każda osoba ma tu swoją mniejszą lub większą historię, i za każdym razem jest ona opisana w fascynujący sposób.

Powieść starszego z braci Singerów jest nie tylko interesującą sagą,...

Początkowo książka wydawała mi się nudna i bez polotu. Jednak po przeczytaniu kolejnych stron ciężko było mi się z nią rozstać. Fabuła opisuje losy żydowskiej rodziny. Bardzo interesująca była dla mnie ta cześć książki, która opisywała losów rodziny w Niemczech pod władzą "brunatnych koszul".

Nie tak dobre jak brata ale może być.

• Chcę w prezencie
  • Książki 2016