Wojna sześciodniowa 1967. III wojna izraelsko-arabska

Tłumaczenie: Jan Muranty
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie Bitwy Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amercom
The Six Day War 1967: Sinai
978-83-261-0317-9
historia, XX wiek, Izrael, Egipt, Synaj
historia
piotrex

Do wybuchu III wojny arabsko-izraelskiej w czerwcu 1967 roku przyczyniło się wiele czynników geopolitycznych. Gdyby rozpatrywać każdy z nich z osobna, żaden nie był wystarczająco poważny, by usprawiedliwić konflikt zbrojny między sygnatariuszami Karty Narodów Zjednoczonych z 1945 roku. Państwo Izrael powstało 14 maja 1948 roku po wygaśnięciu utworzonego po I wojnie światowej mandatu brytyjskiego w Palestynie. Niedługo potem armie 5 krajów arabskich - Egiptu, Iraku, Jordanii, Libanu i Syrii - dokonały inwazji na terytorium nowo powstałego państwa. Dla Izraelczyków I wojna arabsko-izraelska z lat 1948-49 stała się wojną o niepodległość. Jerozolima - główny ośrodek trzech światowych religii - stała się miastem podzielonym. Żaden kraj arabski nie uznał państwa Izrael ani nawet jego prawa do istnienia.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmami:
1. Na linii ognia: Wojna sześciodniowa
2. Zawód dowódca: Wojna sześciodniowa