Bitwa pod Maratonem 490 p.n.e.

Tłumaczenie: Natalia Łajszczak
Seria: Wielkie Bitwy Historii
Wydawnictwo: Amercom
Marathon 490 BC
historia
piotrex

Persowie dwukrotnie próbowali zaatakować państwa greckie w Grecji macierzystej - raz w roku 490 p.n.e., ponownie w latach 480-479. Najważniejszym starciem pierwszej inwazji była bitwa pod Maratonem. Od strony strategicznej nie miała ona dużego znaczenia, ponieważ nie zapobiegła drugiej inwazji, do której doszło zaledwie dziesięć lat później. Była jednak ogromnie ważna dla morale armii ateńskiej. Było to pierwsze zwycięstwo Greków nad Persami, które pokazało, że taktyka i uzbrojenie hoplitów przewyższają taktykę i uzbrojenie wroga.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

,,Bitwa pod Maratonem" Nicolasa Sekundy to zaskakująco (jak na serię, nie jak na autora, który jest znanym historykiem) dobra książka. Przede wszystkim, to naprawdę naukowa pozycja - autor nie tylko podaje dane ze źródeł, ale zastanawia się nad ich wiarygodnością. Z racji niewielkiej objętości opis wojny jest dosyć ubogi, ale zawiera wszystkie niezbędne elementy - przyczyny, przebieg, skutki, uzbrojenie walczących stron, taktykę, opis bitwy, a nawet kontrowersje z nią związane. Naprawdę solidna pozycja, jeżeli czegoś mi brakuje, to wolałbym jakby było mniej zdjęć zabytków, a więcej ilustracji walczących stron. Mimo paru niedociągnięć i niewielkiej objętości, jest to znacznie książka od analogicznej pozycji Bellony.

Elevander | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Mała Ospreyowa książeczka bardzo ciekawie w moim odczuciu opisuje maratońskie starcie. Jak zawsze w wydawnictwach tej serii na wysokim poziomie stoją ilustracje i mapy. Autor dużo uwagi zwrócił na kwestię pola bitwy i zmian, jakie na nim zaszły przez minione 2,5 tys. lat. Książka w moim odczuciu dobrze uzupełnia się z innymi znanymi mi opracowaniami na ten temat (Krawczuk i Kulesza). Podobać może się zwłaszcza duża ilość odwołań do literatury antycznej, którymi N. Sekunda się podpiera. Osobiście polecam, choć najlepiej razem ze wspomnianymi wyżej polskimi pracami na ten temat.

Tomasz Babnis

Flagelum | 2015-08-26