Od kampani w Polsce do klęski Rzeszy

978-83-11-11919-2
Polska, Rzesza
historia
Pistacia

Książka łączy w sobie dwa elementy - losy pojedynczego żołnierza z historią jednostki bojowej. Autor, służąc w latach 80. XX wieku w jednostce amerykańskiej w Niemczech, zainteresował się losami swojego teścia Karla Rotha, w czasie II wojny światowej podoficera kompanii technicznej. 36. pułk pancerny K. Rotha uczestniczył w ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku. Brał też udział w kampanii na Zachodzie - także w walkach pod Dunkierką. Jednak najważniejsze walki stoczył na froncie wschodnim, gdzie brał udział w takich operacjach jak okrążenie wojsk radzieckich pod Kijowem i Humaniem, działania pod Charkowem, Stalingradem i Czerkasami, a także w Kurlandii. Historię pułku ubarwiają relacje samego Rotha, a także zebrane przez Byrda wspomnienia jego kolegów pułkowych

[opis wydawcy]

yano_sko | 2012-10-08