Żydzi naród historia religia

Okładka książki Żydzi naród historia religia Leo Trepp
Okładka książki Żydzi naród historia religia
Leo Trepp Wydawnictwo: Cyklady powieść historyczna
powieść historyczna
Cyklady
2009-01-01
2009-01-01

Kompendium wiedzy o Judaizmie. Ciekawe i dobrze napisane. Wiele zagadnień można zrozumieć. A wiedza jest pierwszym krokiem do braku fundamentalizmu. Choć książka momentami pomija obiektywne fakty (jak np. udział nadrepresentację Żydów w budowaniu partyjnych struktur) to warta jest przeczytania. Polecam.

Dobra pastylka na początek. Dzięki tej książce rozwijam dalej tematy interpretacji świętych ksiąg i historii w nich opisanych. Temat otwiera oczy na pomyłki, jakie serwuje nam katechizm kościoła katolickiego. Warto porównywać i wyciągać wnioski.

Daję najwyższą możliwą ocenę z takiego względu, że "na rynku" dostęp do książek o takiej tematyce, usiłujących w sposób syntetyczny przedstawić "zagadnienie", przy tym napisanych po polsku, oraz będących w przystępnej cenie... - jest chyba nienajwiększy.

Książka jest napisana w przystępnym języku i prawdopodobnie każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.
Dla mnie chyba będzie swego rodzaju "Vademecum"; niektórzy filozofowie, czy np. rabini, tutaj są przedstawieni pobieżnie - ale może, niejako "mimochodem" są ukazane bardziej kluczowe kwestie, które poruszali (np. w danym "okresie dziejowym").

Zabrakło mi, choć nieco bardziej pogłębionego, przedstawienia losów wschodnioeuropejskich wyznawców judaizmu XX w.

Autor mieszkał w Ameryce i, być może, pewne kwestie czytane przez odbiorcę, który nie spędził dłuższego czasu czy właśnie w niej, czy w Izraelu np.... - mogą się chyba wydać troszkę ... no ... "zdisnejowane" (ale rzeczywiście sam na kartach książki poniekąd o tym wspomina) ?

/czy w 1995 w Egipcie w ogóle nie było Żydów ?/

Dla mnie chyba...

Kompendium wiedzy o historii (większa część książki),religii (całkiem spora część) tradycji i życiu codziennym (zbyt mała część) żydów. Zabrakło mi tu rycin, zdjęć i innych "obrazków", wszystko trzeba było sobie wyobrażać. Za dużo nazwisk, postaci, za mało konkretów z życia codziennego. Ogólnie, jako źródło informacji, książka sprawdza się doskonale, jako czytadło "od deski do deski", już niekoniecznie.

Poddałem się po przeczytaniu 152 z 422 stron. Tytuł Naród Historia Religia sugeruje ciekawą pozycję. Tymczasem dostajemy miszmasz historii i streszczonych filozofii okraszonych tłumem nie do zapamiętania nazwisk. Strasznie słabe.

Powiem szczerze, że żaden goj nie potrafiłby tak pięknie opisać dziejów swojego narodu. Tyle że piękna historia żydów opowiedziana przez Leo Treppa ma niewiele wspólnego z prawdziwą historią żydów opisaną przez bardziej krytycznych autorów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może się wydawać, że wie się dość sporo o narodzie żydowskim, judaizmie, a także o Biblii - dopóki nie przeczyta się tej książki. Myślę, że jest to pozycja warta przeczytania dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

Książka napisana bardzo klarownie. Nie sprawiająca problemów laikowi pragnącemu dowiedzieć się czegoś więcej o judaizmie.
Wielkie uznanie dla Leda Treppa, który wiedział w jakim celu piszę tę książkę i dla kogo. Czasami autorzy zapominają o tym i lektura staje się zupełnie nie czytelna.

• Izrael
  • Historyczne
  • Tematyka Żydowska
  • historia

Dodaj cytat z książki Żydzi naród historia religia