Tancerka z Atlantydy

Tłumaczenie: Ewa Witecka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
4 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Dancer from Atlantis
83-7179-056-2
Iselor

Pewien eksperyment w przyszłości nie powiódł się... i Duncan Reid, amerykański architekt z XX wieku, ocknął się w odległej przeszłości. Nie był jedynym uwięzionym w czasie - towarzyszyła mu trójka najdziwniejszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkał: średniowieczny Rusin, Hun z IV wieku n.e. i kreteńska kapłanka, która czciła Reida jak boga. Wszystkich spotkało to samo: zostali wyrwani z...

Wszystkich spotkało to samo: zostali wyrwani z własnego czasu. Cała czwórka zawarła niezwykłe przymierze, którego żadne z nich nie ośmieliło sie złamać. Stawką w grze była ich własna przyszłość, ale przszłość świata.

Cerro | 2014-12-04
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Tancerka z Atlantydy jest powieścią bez wątpienia kiepską. Fabuła nie porywa w najmniejszym nawet stopniu. Gdybym miała ją opisać jednym słowem, byłby to chaos. Zaczyna się ciekawie, od przeniesienia grupy ludzi z różnych epok w czasie. Dalszy ciąg to jednak mieszanina rozwiązań deus ex machina, skrótów, dłużyzn (tak, obie rzeczy się zmieściły) i kiepskiego romansu.

Postaci mają potencjał na wzbudzenie w czytelniku sympatii, ale nic więcej. Poznajemy dobrze głównego bohatera, który jest rozpaczliwie pasywny, podobnie jak ten ze Stanie się czas. Oraz jego ukochaną z przeszłości, ale ta kreacja nie porywa. Hun i Rus, którzy stanowią ich towarzyszy niedoli, zostają zaledwie zarysowani. Mocno i wyraziście, to na plus. Mieszkańcy ziem, gdzie trafiają nieszczęśni wędrowcy w czasie, zlewają się w jedną całość.

Nawet po noszącej znamiona gniota Tancerce czuć dobre pióro Andersona. Szkoda, że jego styl jest raczej mało wyrazisty, niemniej miłośnicy nieskomplikowanej narracji będą...

PIOTR | 2015-07-25
Darek Kadłuczka | 2015-05-21