Wiek propagandy. Używanie i nadużywanie perswazji na co dzień

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Age of propaganda. The everyday Use and Abuse of Persuasion
83-01-14063-1
Antares

Pozycja ukazuje rosnącą rolę informacji i propagandy we współczesnym świecie, przedstawia formy i mechanizmy skutecznej perswazji zarówno w bezpośrednich kontaktach międzyludzkich, jak i upośrednionych przez media. Z jednej strony uświadamia czytelnikowi (poprzez ukazanie rozmaitych podejść badawczych i wyników badań nad wpływem mediów na opinie społeczne) jak głęboko środki masowego przekazu przenikają życie człowieka oraz jak bardzo wpływają na jego tylko pozornie samodzielne decyzje. Z drugiej strony, demitologizuje rolę massmediów w kulturze współczesnej, wyraźnie rozdzielając perswazję, edukację i propagandę sensu stricto. Pokazuje też, w jaki sposób radzić sobie z zabijającą myślenie i demokrację propagandą. Książka napisana jest w sposób wyjątkowo ciekawy i żywy, ilustrowana licznymi przykładami z historii i współczesności.

Pozycja obowiązkowa dla każdego! Nawet jeżeli psychologia nie należy do czyjegoś obszaru zainteresowań, to założę się, że po przeczytaniu tej książki osoba ta zmieni swoje zdanie. Na duży plus tej publikacji należy zaliczyć jej prosty oraz przystępny język, a także barwne przykłady z życia wzięte, które pomagają zrozumieć przedstawione tam zagadnienia oraz problemy związane z propagandą oraz kontrolą umysłu. Polecam!

książek: 2067
AnnaSikorska | 2015-03-19

Wiek XX upłynął pod znakiem propagandy, przez którą zginęły miliony ludzi, biliony dały się wciągnąć w ruchy religijne, kupowanie zbędnych przedmiotów i określone schematy myślowe. Próby przejęcia kontroli nad innymi nie są jedynie znakiem naszych czasów. Nad skutecznymi metodami perswazji pracowali już starożytni, a ich metody minimalnie poprawiano. Dopiero powstanie nowych mediów sprawiło, że przekonywanie zmieniło się w manipulowanie, a staje się ono coraz łatwiejsze ze względu na zasięg, jaki mają nadawane informacje.
Książka Anthonego Pratkanisa i Elliota Aronsona „Wiek propagandy. Używanie i nadużywanie perswazji na co dzień” to doskonałe źródło wiedzy o przemianach, jakim uległy informacje i sposób ich przekazywania odbiorcom. Poza pokazaniem kawałka historii Stanów Zjednoczonych autorzy w bardzo przystępny sposób pokazują rosnącą rolę informacji i propagandy we współczesnym świecie, przez co wizja Marshalla McLuhana zaczyna nabierać realnych kształtów i kolorów. Opisy...

Antagonista Esklaważu | 2015-06-17

Całkiem przyzwoita pozycja dotycząca manipulacji. Jest tu wszystko, co powinno znaleźć się na ten temat, zabrakło mi tylko rozdziału o manipulacji w internecie, ale nie jest to nowa książka, więc nie ma się co dziwić.

Monika | 2016-02-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2016

Książka, która nie zaskoczy nikogo związanego z psychologią, socjologią, czy marketingiem. Większość opisanych mechanizmów, o ile nie wszystkie, były opisane niejednokrotnie wcześniej. Jednak sposób ich zebrania, skrótowa, przyjazna dla czytelnika prezentacja, pozwalają na świeże spojrzenie. A także uniknięcie tego co ważne w publikacjach naukowych, ale niekoniecznie dla każdego czytającego, czyli przedstawianie całego zaplecza prowadzenia badań w naukach społecznych.

Sama książka- cóż myślę, że każdy, absolutnie każdy, powinien się z nią zapoznać. A potem przeprowadzić ćwiczenia praktyczne :)

Shatterfly | 2012-08-07
Na półkach: Przeczytane, Starsze
Przeczytana: 2009 rok

Uwaga! Książka w znacznej mierze pokrywa się z inną pozycją Aronsona: "Człowiek - istota społeczna".

andrutka | 2016-11-28
skyrkz | 2016-08-28