Piękna bestia

The Beautiful Beast
SS, Auschwitz
historia
Hekate

Kiedy próbujemy wyobrazić sobie nazistowskich zbrodniarzy, nieuchronnie widzimy zimne i pozbawione wyrazu twarze SS-manów. W końcu, czy Trzecia Rzesza to nie męska sprawa – jak to głosił jeden z nazistowskich sloganów? Daniel Patrick Brown w swej książce szybko pozbawia nas złudzeń, jakoby tylko mężczyźni mogli czynić ekstremalne zło. Nazistowskie Niemcy to nie tylko męska sprawa, to sprawa, w której mężczyźni i kobiety uczestniczyli z równą gorliwością, a kobiety nie wahały się torturować i mordować niewinnych ludzi, niezależnie od płci i wieku. Jedną z takich zbrodniarek była Irma Grese - członkini personelu pomocniczego SS i strażniczki w niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1943 została skierowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie pełniła funkcję zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince. Aresztowana w kwietniu 1945, osądzona w tzw. procesie Bergen-Belsen i stracona w grudniu 1945. Irmę Grese uznaje się za jedną z najokrutniejszych funkcjonariuszek SS. Ze względu na niezwykłą urodę kontrastującą z okrucieństwem więźniarki Auschwitz-Birkenau nadały jej przydomek „piękna bestia".

źródło opisu: Replika, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

denudatio_pulpae | 2015-07-02
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Zazwyczaj myśląc o nazistowskich zbrodniarzach mamy przed oczami obraz groźnego SS-mana. Jednak nie tylko mężczyźni byli zdolni do okrucieństwa. Ta książka miała przybliżyć postać jednej z najokrutniejszych strażniczek - Irmy Grese.

Ten raczej mało popularny temat jest największym plusem tej książki.
Jako biografia tak kontrowersyjnej postaci jaką miała być SS-Aufseherin "Piękna bestia" wypada bardzo blado, a po jej przeczytaniu postać Irmy Grese nie wydaje się być tą, o której miała być opowieść.
Tytuł sugeruje, że autor przedstawi zbrodnie jakich dopuściła się Grese, ale temat został potraktowany bardzo powierzchownie. Podobnie jak i reszta opowieści jej życiu.
Autor tłumaczy się trudnościami w zdobyciu materiałów, niechęcią ludzi do udzielania odpowiedzi. To po co w taki razie tworzył tak mało dopracowaną książkę? Może liczył na chwytliwy tytuł i na to, że ktoś się skusi. Ja książkę kupiłam, ale nie poleciłabym jej nikomu. Można się zapoznać na własną odpowiedzialność,...

Ewa-Książkówka | 2011-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2011

Chyba czasem każdego nachodzą przemyślenia z nurtu tych filozoficznych, wymagających totalnego zagłębienia się w nie by je zrozumieć.
W obliczu śmierci zastanawiamy się nas sensem życia, gdy gonimy za pieniędzmi myślimy co jest tak naprawdę wartością samą w sobie a gdy doświadczamy zła próbujemy dojść skąd ono się wywodzi…Czasem za cały ogrom zła posądzamy niczemu winny świat („w takim świecie przyszło nam żyć”) albo czasy…A tak naprawdę zło rodzi się i czai uśpione w ludziach.

Biografia Irmy Grese autorstwa Daniel’a Patric’a Brown’a usiłuje sprostać temu zagadnieniu – w jakim momencie życia w niektórych ludziach budzi się to co najgorsze ?
Dlaczego chęć zadawania bólu i cierpień budzi się także w kobietach – delikatnych i wrażliwych istotach ? Brown odpowiedzi na te pytania poszukuje metodą podróży – najpierw teoretycznej, tropem literackich przykładów kobiecych wcieleń zła a następnie
praktycznej, poszukując informacji na temat Irmy Grese w miejscu, w którym mieszkała (i nie...

czarna_maggie | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Irma Grese jest bez wątpienia osobą tyle straszną co fascynującą. Sięgając po książkę miałam nadzieję, że autor odpowie mi na pytanie: kim była? Co popchnęło ją w aryjskie ręce nazistowskiej ideologii? Dlaczego tak piękna dziewczyna, moja rówieśniczka(oczywiście biorę pod uwagę wiek w jakim "pracowała" w obozie, nie nasze daty urodzenia) dokonywała takich zbrodni? I wreszcie JAKICH zbrodni? Co sprawiało, że była gorsza o tych już zdeprawowanych w znacznym stopniu ludzi?
Niestety, autor nie odpowiada na te pytanie. Pobieżnie ślizga się po tym co było przed Auschwitz, ale także po tym co było w samym obozie. Przytacza tylko parę zdarzeń z udziałem Grese. Powtarza jaką złą kobietą była i jaką zbrodnią były obozy. Ale to wiemy i bez jego publikacji.
Dopiero sam proces, zachowanie Irmy a także jej rodziny, zostało zbadane wnikliwie. Jest to najlepsza cześć tej publikacji. Tak samo jako opis egzekucji dokonanej przez "znanego" kata Pierrepointa. Lecz najbardziej wstrząsają listy Irmy...

Isadora | 2011-09-04
Przeczytana: 04 września 2011

Różne są oblicze zła. Wielu ludzi widzi je w bezwzględnych, wyzutych z wszelkich uczuć, bezlitosnych twarzach nazistowskich zbrodniarzy z SA, Gestapo czy SS. To męskie twarze, bo z takimi przywykliśmy je utożsamiać. Jednak trzeba sobie zdać sprawę, że nazizm był sprawą całego niemieckiego społeczeństwa i w równym stopniu dotyczył zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz że w torturowaniu i mordowaniu niewinnych ludzi brali udział przedstawiciele obu płci.
Kwestia uczestnictwa kobiet w zbrodniach wojennych przez długi czas była marginalizowana, lecz pewne jest, że udział ten był znaczący. Fakt, że autor porusza to zagadnienie w swojej książce jest bardzo ważną i wiele wnoszącą do naszej wiedzy na temat II wojny światowej kwestią.
Jedną ze zbrodniarek, których działalność owiana jest ponurą sławą - czy raczej niesławą - była Irma Grese, strażniczka w obozach koncentracyjnych Ravensbrueck, Auschwitz oraz Bergen - Belsen.
Dla więźniarek tych obozów zło miało anielską twarz Grese, gdyż ta...

MAD_ABOUT_YOU | 2013-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Od kilku lat czytam książki dotyczące zbrodni nazistowskich i obozów koncentracyjnych i jak dotąd tylko w kilku publikacjach miałam okazję zetknąć się z tematyką aufseherinen. Były to tematy traktowane trochę po macoszemu, bardzo pobieżnie. Dlatego widząc na aukcji książkę o jednej z najsłynniejszych obozowych strażniczek, nie zastanawiałam się długo nad jej zakupem.
Czy mi się podobała? I tak i nie. Biografia ta zawiera wiele faktów z życia Irmy: okres dzieciństwa, młodości, praca w szpitalu w Hohenlychen, pobyty w poszczególnych obozach. Ale pozostawia wciąż niedosyt. Czy naprawdę tak niewiele wiadomo o tej kobiecie? Mogę sobie wyobrazić, że członkowie jej rodziny i sąsiedzi niechętnie udzielali informacji. Ale dobry dziennikarz potrafi dotrzeć do wielu źródeł na wiele sposobów. Czasem w przypisach można doszukać się większej ilości ciekawostek niż w tekście głównym. ...

Amara_Nomad | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, Wojenne
Przeczytana: 02 lutego 2013

Przeczytałam opinie przedmówców, i widzę wyraźnie, że nie jestem samotna w odczuciach co do tej książki.

Niestety.

Zdziwiłam się już biorąc książkę do rąk w bibliotece - mała objętość, jak na biografię lub choćby częściową biografię.

Czytając przedmowę kilka razy się zatrzymywałam, sprawdzałam, kto jest jej autorem i myślałam sobie "dalej będzie lepiej..". Nie było.
Czytając wstęp od razu stanął mi przed oczyma obraz dość "dużego" pana nauczyciela (mniej więcej takiego, jak w "The Wall" Pink Floydów), który stoi nad oskarżonym i krzyczy "A ty! A ty! Ty niedobry! Ty potworze!", wymachując przy tym rękoma i pławiąc w świętym oburzeniu.
Z nadzieją przeszłam do meritum, i szukałam go bezskutecznie do samego końca książki...

Nie znalazłam ani rzetelnych informacji o samej osobie Grese, ani dokładnych, usystematyzowanych faktów z jej życia. Chaotyczne, powtarzające się stwierdzenia. Bez odnośników do źródeł... Wiele niesprawdzonych, niepotwierdzonych. I natrętne grzmienie i...

Joanne | 2013-03-24
Przeczytana: 23 marca 2013

Rozczarowałam się tą książką w wielu względach.
Zacznę od plusów, ponieważ jest ich znacznie mniej. Sama tematyka została trafnie dobrana, bo faktem jest, iż o mężczyznach pracujących w obozach koncentracyjnych mówi się znacznie częściej niż o kobietach. "Piękną bestię" wzbogaciły także liczne fotografie oraz nawiązania do mitologii germańskiej.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest to książka słaba. Autor po macoszemu potraktował większość wątków dotyczących Irmy Grese, a już w ogóle nie przyjrzał się dokładnie jej dzieciństwu i wczesnej młodości. W "Pięknej bestii" aż uderzało to, jak mało dowiedział się Daniel P. Brown o życiu bohaterki - pojawia się mnóstwo wyrażeń typu "wielu twierdzi, podobno, być może, nie wiadomo". Przeszkadzało mi również przechodzenie ze skrajności w skrajność, jeśli chodzi o wnioski; albo nie było ich wcale, albo były zbyt naciągane. Drażniło mnie ciągłe odbieganie od tematu i prezentowanie faktów historycznych, które polskiemu czytelnikowi wydają się...

Złośnica | 2014-06-06

"Piękna bestia" to doskonały dowód na to, iż nie tylko mężczyźni byli okrutnymi katami. Zatrważająco często kobiety okazywały się po stokroć gorsze, okrutniejsze, żądne krwi i bezwzględniejsze niż panowie, którzy przecież mieli za nic ludzkie życie. Kobiety pod wodzą Hitlera były nie tylko łączniczkami, urzędniczkami, zajmowały także wysokie stanowiska w szeregach SS, a role kata pełniły chętniej i częściej niż nam się wydaję. W czasie II wojny światowej brakowało mężczyzn, także wśród elitarnych szeregów SS. Dlatego przyjmowano także kobiety, które okazały się pojętnymi i skorymi do nauki uczennicami. Nie miały wyrzutów sumienia, torturowały, zabijały, głodziły, skazywały setki ludzi na śmierć ze swobodą równą strzepnięciu paprocha z wyprasowanej spódnicy. Jedną z najokrutniejszych była Irma Grese, Piękna Bestia, której historię opisał D. P. Brown.

Juta | 2011-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Książka z początku ciągle krążąca wokół tematu przyczyn (jakby chęci wytłumaczenia, usprawiedliwienia), dla których Irma Grese stała się tym kim się stała, czyli tytułową bestią. Miałam wrażenie, że w każdym rozdziale autor podaje mi te same argumenty, tylko inaczej napisane. Książka jednak wciąga. Końcówka (rozprawa sądowa)jest już bardziej ciekawa (zwłaszcza listy Irmy do rodziny i list od więźniarki dołączone na końcu książki).

Sabina | 2013-10-11

Jestem lekko poirytowana. Po miesiącach polowań na książkę o zbrodniach, których dokonała SS-Aufseherin Irma Grese, wreszcie ją dopadam. Dopadam też trochę czasu by "Piękną Bestię" autorstwa Daniela Patricka Browna pożreć strona po stronie. I co? I co piąte zdanie autor rozpisuje się nad tym, że jej zbrodnie były "niegodziwe" i "ohydne" - dobra, zna ktoś godziwą zbrodnię? Zamiast faktów i opisów owych zbrodni dowiaduję się z kolejnych stron, że Irma była zła. Odkrycie roku. Że się znęcała nad więźniarkami, co było "złe do cna i ohydne". Czuję się jakbym zamówiła do domu soczystą pizzę z dziesięcioma dodatkami a dostała pudełko z zapakowanym napisem "Tu leży smaczna pizza". Nie lubię takich książek i takich rozczarowań! Bo są "złe i ohydne" - jak napisałby z pewnością autor.