Dziennik pisany później

Okładka książki Dziennik pisany później
Andrzej Stasiuk Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2010-10-20
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-20
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362312
Tagi:
eseje literatura polska
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk
Ocena 6,8
Moja Europa. D... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Ocena 7,7
Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
347 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
184
26

Na półkach:

To dziennik bez wielkich słów: dziennik prostych czynności, obrazów, wydarzeń. Dziennik pisany później, pisany bez zachwytu, ale jednocześnie pisany tak, by udowodnić, że Bałkany to obsesja, która w nas drzemie. Bałkany to Polska, ojczyzna z jej kompleksami i przeszłością. Bałkany to wojna, od której naznaczeni nią nie uciekną nawet wtedy, gdy na ulicy już od dawna panuje względny spokój. Stasiuk bywa brutalnie szczery, ale w jego widzeniu czytelnik odnajduje prawdę, którą zwykle spycha w głąb własnej duszy. Tu nie oszczędza się nikogo – ani Albańczyków, ani Serbów, ani Bośniaków, ani tym bardziej Polaków. Jesteśmy tak samo podobni i tak samo beznadziejni. I tam i u nas bogactwo miesza się z biedą, blask z szarością, elegancja z kiczem. Nosimy te same ubrania, słuchamy podobnej muzyki, pijemy alkohol (my spirytus, oni rakiję), obwieszamy się złotymi łańcuchami, wkładamy plastikowe klapki, wsiadamy do czarnych sportowych fur i mkniemy przed siebie, jakbyśmy chcieli uciec od tego, w czym jesteśmy zatopieni. Przekonani, że tylko tak można załagodzić własny ból uciekamy od marzeń, zwątpień, rozczarowań, bo przecież gdzie indziej musi być lepiej. Ojczyzna nas męczy, prześladuje, ojczyzna nigdy nas nie zapomni.

W absurdzie, w jakim muszą żyć mieszkańcy Bałkan Stasiuk szuka jakiejś drogi dla siebie, ale całkowite pocieszenie jest niemożliwe. Pozostaje ironia i sarkazm oraz uważna obserwacja rzeczywistości. Jest więc zachwyt nad pięknem natury, jest strach, który powraca przy każdym zniszczonym domu, jest w końcu złość i bezlitosna krytyka zachowania i mentalności mieszkańców. Stasiuk nie jest naiwnym optymistą, wie, że nie może zdziałać zbyt wiele. Zresztą nawet nie chce. On pragnie wracać do wspomnień, lubi niezmienność i powtarzalność. Za to kocha południe Europy.

„Dziennik pisany później” nie jest dziełem wybitnym, nie porywa i nie pochłania bez reszty uwagi czytelnika. Jest jednak w tej książce zawarta tak gorzka analiza rzeczywistości, zgrabnie ubrana w literacki kostium diariusza, że trudno odmówić jej zarazem trafności i piękna. Dodatkowo „Dziennik…” wydany został w nietypowym formacie, z nieszablonowym rozmieszczeniem tekstu i prostymi, ale niesamowicie sugestywnymi fotografiami Dariusza Pawelca. To wszystko sprawia, że po tę książkę naprawdę chce się sięgnąć, a nawet mieć ją w swojej prywatnej biblioteczce.

To dziennik bez wielkich słów: dziennik prostych czynności, obrazów, wydarzeń. Dziennik pisany później, pisany bez zachwytu, ale jednocześnie pisany tak, by udowodnić, że Bałkany to obsesja, która w nas drzemie. Bałkany to Polska, ojczyzna z jej kompleksami i przeszłością. Bałkany to wojna, od której naznaczeni nią nie uciekną nawet wtedy, gdy na ulicy już od dawna panuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    703
  • Chcę przeczytać
    561
  • Posiadam
    170
  • Ulubione
    27
  • Bałkany
    9
  • Teraz czytam
    8
  • Literatura polska
    6
  • Literatura polska
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • Audiobooki
    5

Cytaty

Więcej
Andrzej Stasiuk Dziennik pisany później Zobacz więcej
Andrzej Stasiuk Dziennik pisany później Zobacz więcej
Andrzej Stasiuk Dziennik pisany później Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także