Femme fatale. Trzy opowieści o królowej nauk

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
matematyka
popularnonaukowa
Barbara

Kobiety lubią się przeglądać w lustrze. W szczególności lubią to robić kobiety fatalne. W przypadku jednak urody niezwykłej zwierciadlany wizerunek nie jest w stanie dorównać rzeczywistemu. Jakiś szczegół, jakiś blask czy półcień gdzieś się gubi, zaciera. Dlatego każde lustro trochę kłamie, a trochę mówi prawdę. Podobnie jest w przypadku matematyki. - twierdzi Witold Sadowski - autor Femme fatale, matematyk i laureat konkursu na książkę popularnonaukową, ogłoszonego przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Wprowadzając w świat liczb, nieskończoności, błyskotliwych rozumowań i niezwykłych olśnień, odsłania czytelnikom trzy oblicza królowej nauk.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Mariusz | 2015-11-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2015

Niewielka książka popularnonaukowa o matematyce. Nie ma w niej wzorów, nie przeprowadza się dowodów. Za to w przystępny sposób autor matematyk – poeta przedstawia nam zagadnienia matematyki w trzech opowieściach. Pierwsza część dotyczy podstaw czyli liczb, figur, granicy, w ujęciu ogólnym i ciekawym. Opowieść druga dotyczy języka matematyki czyli o przenoszeniu swoich myśli na papier, autor wyróżnia matematyka elektronicznego oraz matematyka myślącego, pisze o ich ograniczeniach. Trzecia część opowiada o tym że, mimo wszystkich przybliżeń i modeli jakie stosujemy w obliczeniach matematyka dość dobrze opisuje rzeczywistość. Jednak ze względu na te przybliżenia w niektórych warunkach nawet niewielka zmiana może spowodować całkowicie odmienne rozwiązanie. Bardzo przystępna książka. Aby ją czytać trzeba spełnić tylko jeden warunek – być tego ciekawym. Polecam.

cabal512 | 2016-07-11
Artur W | 2015-09-24