Kłamstwa, przeklęte kłamstwa i nauka

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Sonia Draga
6 (14 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Lies, damned Lies and science
978-83-7508-227-2
media, nauka
Pistacia

Codziennie w mediach pojawia się wiele związanych z nauką informacji, które często są ze sobą sprzeczne. Przeciętny człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z tym natłokiem doniesień, ponieważ nie został przygotowany do ich odbioru. Ze szkoły wyniósł wrażenie, że nauka to dziedzina uporządkowana i skończona, a wykonywanie eksperymentów przypomina gotowanie według przepisu – należy po prostu krok po kroku realizować kolejne etapy i osiągnie się pożądany wynik. Tymczasem wciąż dokonuje się odkryć naukowych, które podważają to, co dotąd w danej kwestii sądzono. Autorka w dziesięciu rozdziałach przedstawia narzędzia, które pomogą radzić sobie z tym chaosem informacyjnym i odnajdywać w nim sens. Ilustrując wywód wieloma przykładami z różnych dziedzin nauki, wskazuje, na co należy zwracać uwagę przy podejmowaniu codziennych decyzji związanych z nauką.

[opis wydawcy]

Carmel | 2016-11-04
Przeczytana: kwiecień 2013

W "Kłamstwach, przeklętych kłamstwach i nauce" Sherry Seethaler, pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego, przedstawia metody jak radzić sobie z zalewem informacji, które docierają do nas za pośrednictwem mediów.
Prezentuje liczne przykłady naukowych osiągnięć, głownie z biologii i fizyki, podaje ich farmaceutyczne i rolnicze zastosowania by ostatecznie opisać społeczno-polityczną recepcję osiągnięć tych nauk. Większość tematów, to kontrowersyjne w odbiorze społecznym, problemy związane z medycyną, ochrona środowiska, zdrową żywnością.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Całość została dobrze przemyślana dydaktycznie. Na początku dostajemy więc rudymenty. Autorka opisuje w nich krótko metodę naukową, czyli jak uprawia się nauki przyrodnicze. Jakie są procedury postępowania, w jaki sposób analizuje się problemy, buduje nowe teorie (str. 32-34). Następnie podaje ciekawe przykłady, które powinny wśród nieparających się nauką wzmóc czujność. Pierwszy to...

Hania | 2011-04-18

W uporządkowany i przystępny sposób prezentuje, jak interpretować doniesienia naukowe i nad czym warto się zastanowić. Polecam wszystkim, którzy czują się nieco zagubieni w gąszczu sprzecznych doniesień naukowych w mediach.

Mathias | 2016-01-10

Jedna z najważniejszych książek dla laików dotycząca metodologii nauk.

książek: 1919
Olga | 2013-04-15
Przeczytana: 13 lipca 2013

6 - 13 VII 2013

Interesująca książka. Przeczytałam w niej to, co spodziewałam się przeczytać. Nie rozczarowała mnie. Mimo że znałam już niektóre 'pułapki myślenia' przedstawione w tej pracy, miło było je sobie przypomnieć, by nie dać się nabrać na sztuczki marketingowców.
Podoba mi się wydanie (estetyczna okładka, czytelna czcionka), ale niestety już po pierwszym przeczytaniu zaczęła odchodzić folia, a że nie lubię rozwalających się książek, trochę mnie to wkurzyło.
Cena z okładki to 32 zł. Ja kupiłam ją w 'Taniej książce' za 12, więc nawet już nie jest mi żal tego, że szybko widać na niej ślady użytkowania :p

Poleciłabym ją zwłaszcza moim babciom, które uwielbiają się sugerować 'szokującymi' nagłówkami w brukowcach ;)

Gibon | 2016-01-19
Dama | 2015-05-28