Kosmiczna układanka

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-05-7
beletrystyka, literatura, kultura
Kamila

Czas jako element wszechświata zmienia materię. Jej kształt, gęstość i temperaturę. Zmienia także historię świata. Zaciera niektóre jej elementy, a niektóre uwypukla. To właśnie czas pozwolił napisać tę historię z elementami uwidocznionymi po latach. Ostygła do zera bezwzględnego zimna wojna pozwoliła ujawnić szczegóły stosowanych wówczas forteli i podstępów. Głasnost i pierestrojka pozwoliły...

To właśnie czas pozwolił napisać tę historię z elementami uwidocznionymi po latach. Ostygła do zera bezwzględnego zimna wojna pozwoliła ujawnić szczegóły stosowanych wówczas forteli i podstępów. Głasnost i pierestrojka pozwoliły uwidocznić zamknięte w archiwach szczegóły lub historie skazane na zapomnienie.
Książka napisana jest na podstawie relacji z pierwszych lotów kosmicznych i dokumentów z tamtego okresu.

Jednak nie tylko zbrojenia i kosmiczna rywalizacja stanowiły elementy ludzkich losów. W chwile wytchnienia pomiędzy tytaniczne obowiązki wkradała się miłość i namiętność. Tym silniejsze, im mniej było na nie czasu. Czy słynny Romeo byłby w stanie skoczyć dla ochrony czci Julii z balkonu? Jeden z bohaterów tej książki zrobił to bez wahania!

Zachęcam do przeczytania tej i innych historii z okresu kosmicznej rywalizacji, które zgłębiłem podczas poznawania historii zegarków „Poljot”. Ciekawych zegarków, których produkcję rozpoczęto od nie mniej ciekawej przygody kosmicznej.

- Damian Cal

Mani | 2011-03-20
Przeczytana: 2011 rok

W swojej książce, Damian Cal zgłębia historię początków kosmonautyki. Zaczyna się tym interesować, podczas zgłębiania tajemnic zegarka „Pojlot”, który rozsławił się w świecie, bo taki sam, posiadał Jurij Gagarin podczas pobytu w kosmosie.
Troszkę ciężko było mi się za nią zabrać, bo nie czytam książek historycznych i nie interesuje mnie to, co mogą mi przekazać. Moje zniechęcenie na szczęście szybko zamieniło się miejscem z zaciekawieniem, bo muszę przyznać, że pan Cal, przedstawia historię bardzo ciekawie.
W książce poznajemy historię kariery Jurija Gagarina. Nie wiadomo mi, co już o niej wiecie, bądź, co, prócz podstawowych informacji wiecie o samym Gagarinie. Ja nie wiedziałam wiele, ale teraz przynajmniej znam pewne informacje, które nie są tak oczywiste, jak się nam wszystkim wydaje.
Jurija w „Kosmicznej układance” jest przede wszystkim fenomenalnym pilotem, doskonale przygotowanym do latania w każdej sytuacji i co rusz to udowadniający. Śledzimy jego przygotowania do podróży...

Anvariel | 2012-11-25
Przeczytana: 06 lutego 2013