Dom schadzek

La Maison de rendez-vous
tfuskafka

romeo | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

Gdybym ograniczył się do stwierdzenia, że powieść Alaina Robbe-Grilleta ocieka erotyzmem i pełna jest kryminalnych intryg niewątpliwie powiedziałbym prawdę, ale jednocześnie zwiódłbym wielu spragnionych sensacyjnej lektury czytelników. Konstrukcja fabularna tej niedługiej powieści czołowego twórcy nouveau roman zapewne odstręczyłaby odbiorców, którzy pragną jedynie by autor snuł dla nich opowieści. Bo Robbe-Grillet robi coś zupełnie innego.

"Dom schadzek" napisany jest jednym ciągiem, bez najmniejszej przerwy na rozdziały przez bez mała 200 stron. Zapomnijcie o klasycznej akcji.Wprawdzie mamy tu kilka wątków rodem z rasowego kryminału, pojawia się też tradycyjne pytanie "kto zabił", ale nie ma ani jednej jednoznacznej odpowiedzi. W tym ciągu widzimy powracające wariacje tych samych wydarzeń, za każdym razem dowiadujemy się czegoś innego, co przeczy temu, co już przeczytaliśmy. Odrzucona zostaje jedność przyczynowo-skutkowa. Powstaje ślepy i bezduszny chaos. Widzimy go nie tylko w...

desaparecido | 2017-08-02
Przeczytana: 21 września 2016

Przypadkowy czytelnik tej książki może dostać nielichego rozstroju nerwowego. Może, ale nie musi. Kręcąc się w wirze czasu opowieści i na karuzeli mnogości wariantów tej samej historii traci się zupełnie orientację. Co jednak zbawiennie wpływa na całkowite kilkugodzinne wyizolowanie się odbiorcy z otaczającej go rzeczywistości.

problem | 2018-06-27

Jak na takiego mistrza, jakim jest jej autor - marność. Wyżej by się plasowało, gdyby to napisał kiepski pisarz.

analogman | 2014-12-13

Książka to niezwykły kryminał. Dosyć ciężko czytać, jeżeli jest się przyzwyczajonym do standardowej formy, linearnej fabuły. Realizm miesza się z surrealizmem - niejednokrotnie rzewistość przekształca się w odgrywaną sztukę. Poszczególne elementy zagadki możemy dowolnie łączyć, przestawiać. Dosyć lakoniczne opisy, wręcz fotograficzne.

Wysoce ciekawa pozycja, mając na uwadze zabawę z formą. Smakowity i wymagający kąsek

Mateusz | 2016-04-23

Podróż daleka, ale nie daremna.

ouLIPOgram | 2011-08-03

Dobra.