War-time Diary
83-88-595-29-6
olenax

Wybór zabiera ukazujące się po raz pierwszy drukiem w Polsce Dzienniki wojenne - obejmujące okres od 28 V do 28 VII 1940 r. i od 14 III do 15 IX 1942 r., pogadanki radiowe oraz słuchowiska - przygotowane i wygłaszane przez Orwella przed mikrofonami rozgłośni BBC, materiały instruktażowe dotyczące taktyki i techniki walk ulicznych oraz posługiwania się bronią, przeznaczone dla brytyjskiej obrony cywilnej (Home Guard), wreszcie zbiór jego korespondencji wojennych z Francji, Niemiec i Austrii. Liczne i wyczerpujące przypisy, jakimi redakcja wydania oryginalnego i tłumacz opatrzyli teksty, podnoszą wartość książki, zawierają bowiem ogromną ilość informacji o życiu politycznym i warunkach codziennego bytowania w Anglii podczas drugiej

wiciu | 2018-02-26

Zaznaczam na wstępie, że nie jestem miłośnikiem pamiętnikarstwa. Już wolę jak ktoś pisząc książkę czerpie wiedzę z diariuszy, czy nawet je cytuje, niż pisze. Dzieło to zostało mi podsunięte raczej przypadkiem, przez osobę, która uważała, że to ,,w sam raz dla mnie". No to przeczytałem.

Niektóre fragmenty pamiętnika są nawet dobre, zabawne i trafne. To ciekawe, że większość społeczeństwa brytyjskiego zdała sobie sprawę, że trwa wojna dopiero jak spadła im na głowę bomba. Panował też gigantyczny chaos informacyjny. Nie wiedziano tego co wiemy dziś, a swoje robiła propaganda i cenzura. Wszystko to opisuje Orwell.
Razi gigantyczna ilość skrótów. Są one oczywiście uzupełniane przez przypisy, które jednak trochę ,,zawieszają akcję". To mniej więcej tak jakbym dziś pisał bloga o polityce. Czy za 70 lat ktoś będzie kojarzył co to było PiS, PO i PAD? Żeby jeszcze Orwell używał skrótów tylko do nazw partii, ale traktuje tak także swoich znajomych np. ,,Spotkałem się z D." I do dziś...

Seelenverkoper | 2013-04-18

w dziennikach widzimy zwykły dzień Orwella Ale gdzie niegdzie przebijają sie już ślady defetyzmu, zwątpienia i strachu tak charakterystycznego dla roku 1984. Polecam tylko fanom autora

ouLIPOgram | 2012-10-04

Koszmarna nuda. Po co to wydano? Nie pojmuję.

Złotoustna | 2016-01-27
Przeczytana: 22 stycznia 2016