Dziecko dżungli

Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Cykl: Dziecko dżungli (tom 1)
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Dschungelkind
837404263X
dżungla, Nowa Gwinea, Fayu, plemię, powrót, dom
Barbara

"Opowiem wam historię dziewczyny, która pochodzi z całkiem innych czasów, a może nawet z całkiem innej planety..." Sabine jako dziecko niemieckich naukowców spędziła swoje dzieciństwo w środku indonezyjskiej dżungli w Irian Jaya, czyli zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, wśród ludności Fayu, zapomnianego plemienia kanibali. Żyli na wyspie w pobliżu Australii przez kilkaset lat nie niepokojeni...

Sabine jako dziecko niemieckich naukowców spędziła swoje dzieciństwo w środku indonezyjskiej dżungli w Irian Jaya, czyli zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, wśród ludności Fayu, zapomnianego plemienia kanibali. Żyli na wyspie w pobliżu Australii przez kilkaset lat nie niepokojeni przez białego człowieka. Mała 7-letnia dziewczynka była pierwszą istotą, jaką zobaczyli, inną niż oni sami...
Sabine w wieku 17 lat nie znała samochodów, nie widziała telewizora, a nawet nie umiała nosić butów. Potrafiła za to przepłynąć rzekę pełną krokodyli, huśtać się na lianach. Przyroda była jej placem zabaw, dżungla - domem. Uczyła dzikie dzieci przyjaźni i miłości, poczucia wspólnoty, lojalności podczas zabawy i niezabijania w kłótni. Przejęła od nich sztukę przetrwania wśród nieokiełznanej przyrody oraz plemienne reguły i rytuały. Jaka jest dzisiaj Sabine, wychowywane przez dwie zupełnie różne kultury? Czego uczy swoje dzieci? Czy potrafi egzystować w cywilizowanym świecie?

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na wyłączne potrzeby LC

Pamiętam jak kilka lat temu było w Nimeczech głośno o tej książce. Stała się ona od razu po wydaniu prawdziwym bestsellerem. A jednak tyle lat musiało minąć, by trafiła wreszcie do mnie.
Dziś o świcie skończyłam czytać i wciąż jestem pod jej niesamowitym wrażeniem.

W swojej autobiograficznej książce Sabine opowiada o swoim życiu w środku indonezyjskiej dżungli na zachodniej części wyspy Nowa Gwinea. Daleko od jakiejkolwiek cywilizacji, a za to wśród prowadzącego ciągłe wojny plemienia Fayu.
Ale to nie jest zwykła opowieść jedynie o codzienności w dżungli. To mocno emocjonalna, głęboko poruszająca opowieść o tym, jaką moc ma w sobie Miłość. Miłość jako uniwersalna energia, która potrafi być silniesza niż każda nienawiść.

Plemie Fayu, z szokującymi dla każdego Europejczyka tradycjami, skłócone między sobą, brutalne, siejące strach wśród innych plemion i same żyjące w nieustannym strachu. Powoli zmierzające w kierunku samozagłady. I oto wystarczyła jedna kochająca się rodzina, w...

Natalia | 2014-04-30
Przeczytana: kwiecień 2014

Niesamowita historia Niemki Sabine, która wraz z rodziną mieszkała w dżungli. I to nie przez kilka tygodni czy miesięcy. Sabine spędziła tam prawie całe swoje dzieciństwo(! a jej powrót do 'cywilizacji' wiązał się dla niej z takim szokiem, jak dla mnie czytanie o tym, jak w buszu żyje się europejczykom. Bo niby wiem, że jest tam 'inaczej', ale że misjonarze zdecydowali się wychować w tamtej kulturze i klimacie swoje dzieci? To szokuje.
Czytając wspomnienia Sabine mamy możliwość odciąć się od naszej rzeczywistości i przeżyć wspaniałe przygody. Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja czułam panujący tam klimat,podziwiałam widoki, autentycznie bałam się węży i brzydziłam pająków (jak autorka mogła je uwielbiać???). No i te fotografie...niemieckie dzieci i tubylcy - jak jedna rodzina. Piękna książka!

Zuza | 2014-01-27
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Po przeczytaniu dotarło do mnie jak bardzo rzeczywiste i niezwykłe jest to, że gdzieś tam, na innym kontynencie, pośród dżungli czas płynie wolnej, a życie rządzi się innymi prawami.
Tak samo jak dla głównej bohaterki szokiem było zetknięcie się z cywilizacją, tak samo i dla mnie zaskakujące było wkroczenie w jakże odmienny świat plemienia Fayu.
Zdjęcia dopełniają całości. Książka warta uwagi.

Justyna | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Sabine Kuegler napisała dwie wspaniałe książki. "Dziecko dżungli" oraz "Zew dżungli". W Dziecko dżungli możemy zobaczyć jak Sabine wraz z rodzicami oraz rodzeństwem zaczęli wspólne życie wśród ludności plemienia Faju. W zwykły sposób opisała swoje niezwykłe życie. Nowe warunki życia, nowe otoczenie, nowe obyczaje mieszkańców plemienia. Sabine przebywając w dżungli wiele lat zmienia się z dziecka w nastolatkę. Opisuje swoje początki życia w dżungli, widzi całkiem inne zachowania mieszkańców Faju. Powoli zostaje wprowadzana w inny świat ale również sama pokazuje swój świat innej cywilizacji. Mieszkając w nowym miejscu, "całkiem innym świecie" doznaje wielu szczęśliwych chwil z nowymi przyjaciółmi. Jednak życie w dżungli to nie jest łatwa sprawa. Nowi przyjaciele i znajomi wywoływali na jej twarzy szczery uśmiech ale także uczyli jak unikać niebezpieczeństw, które niejednokrotnie czaiło się w niespodziewanej chwili. Żeby zrozumieć co przeżyła Sabine Kuegler trzeba przeczytać książką,...

Gosikowa | 2013-08-29
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Marzyliście kiedyś, aby mieszkać w dżungli? Bujać się na lianach, widywać krokodyle, porozumiewać się w niebalanym języku, o istnieniu którego wie jedynie niewielu naukowców? Mieszkać tam, gdzie biały człowiek jest dziwem natury? Mieć za sąsiada najgoźniejszego wodza i wojownika? Sabine miała to szczęście i wraz z rodziną kilka lat mieszkała w zupełniej dziczy. Bez bieżącej wody, elektryczności, supermarketów i służby zdrowia. Doświadczyła rzeczy, o których ja nawet nie śniłam i czytając, zazdrościłam jej szalenie - no może z wyjątkiem fragmentów o malarii, robakach i walkach między plemionami. Książkę dosłownie połknęłam z wypiekami na twarzy.

Ewelina | 2014-11-17
Przeczytana: 17 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sabine miała niespełna 7 lat, gdy razem z rodzicami i dwójką rodzeństwa zamieszkała w Nowej Gwinei, wśród członków plemienia Fayu.

Z dala od zachodniej cywilizacji, nie niepokojeni przez białych ludzi, wśród nieskażonej przyrody, żyli sobie mężczyźni, kobiety i dzieci. Brzmi jak idylla, prawda? Niestety idyllą nie było, a lud Fayu powoli wymierał. Rozproszone plemiona toczyły ze sobą nieustanną wojnę, obowiązywało prawo „krwawej zemsty”, dzieci nie potrafiły się bawic ani śmiac, a czas spędzały przytulone do rodziców lub do drzew-pełne lęku, bo przecież w każdej chwili mogła je dosięgnąc strzała wroga.

Rodzice Sabine-niemieccy naukowcy i misjonarze zdecydowali się zamieszkac wśród wojowników Fayu i własnym przykładem pokazac im czym jest miłośc, szacunek i wybaczenie. Wiele lat zajęło im doprowadzenie do pogodzenia zwaśnionych stron, z czasem zostali całkowicie przyjęci do wspólnoty, przestano ich okradac, doceniono pomoc w codziennym życiu, leczeniu chorych i nauczaniu dzieci....

Marta | 2015-01-21
Przeczytana: 2000 rok

Ciekawa powieść córki misjonarzy, która jako dziewczynka dorastała w dżungli. Poza przedstawieniem flory i fauny, dawka humoru i opis dziwnych dla Europejczyka sytuacji.

paulincia323 | 2011-09-25

ujdzie, chociaż momentami bardzo wciągająca.

Violina | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, Autobiografia

Pewnego wieczoru otworzyłam tę książkę i już w żaden sposób nie mogłam się oderwać. Czytając ją, czułam się jakbym była w dżungli. Fantastyczna opowieść, fantastyczne przemyślenia. Jestem ciekawa jak toczą się losy bohaterki, czy jeszcze kiedykolwiek odwiedzi miejsce, w którym spędziła chyba najszczęśliwsze lata swojego dzieciństwa.
Z kolei ja w tym roku sama miałam okazję przekonać się, że czas w Afryce płynie wolniej :-)

annikap | 2016-10-27
Przeczytana: maj 2007