Dziecko dżungli

Okładka książki Dziecko dżungli Sabine Kuegler
Okładka książki Dziecko dżungli
Sabine Kuegler Wydawnictwo: Klub dla Ciebie Cykl: Dziecko dżungli (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Dziecko dżungli (tom 1)
837404263X
Mieczysław Dutkiewicz
dżungla Nowa Gwinea Fayu plemię powrót dom

Okładka książki Przełamać tabu Waris Dirie, Corinna Milborn
Przełamać tabu Waris Dirie, Corinn...
Okładka książki Uwięziona Michèle Fitoussi, Malika Ufkir
Uwięziona Michèle Fitoussi, M...
Okładka książki Safiya. Żyję dzięki Wam Safiya Hussani, Raffaele Masto, Tungar Tudu
Safiya. Żyję d... Safiya Hussani, Raf...
Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Eugene Costello
Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Euge...

Na początku niezbyt wciąga, ale w miarę czytania zaczyna się ją coraz chętniej pochłaniać. Można się wiele dowiedzieć (co prawie niewiarygodne) o do niedawna w ogóle niezbadanych rejonach naszego globu (Nowa Gwinea) i rodzinie białych ludzi z dziećmi żyjących z plemieniem ludożerców. Niewiarygodne życie, przygody i szara codzienność i zetknięcie się z cywilizacją w Niemczech.
Bardzo polecam

Niezwykła powieść biograficzna. Mądra, a przy tym wdzięczna i momentami zabawna. Historia o tym jak wiele o człowieku można się dowiedzieć w dżungli. Podróż Literacka po pograniczach socjologii, psychologii i biologii. Dla mnie, miłośnika iteratury o dzieciach i naturze, pozycja obowiązkowa.

" Fakt, że wychowałam się w kulturze Fayu, stanowi dziś dla mnie cenny dar. Fayu pytają mojego ojca: " Jak się czuje Sabiny ? Czy jej serce jest szczęśliwe?". Nie pytaj, jak mieszkam ani ile mam dzikich świń. Ich troska o mnie nie ma nic wspólnego ze ściągniętym przeze mnie statusem społecznym lub materialnym. Dopóki udaje mi się słuchać tego, co ma mi do powiedzenia dżungla, czuję się dobrze. "
*******

"Sabine jako dziecko niemieckich naukowców spędziła swoje dzieciństwo w środku indonezyjskiej dżungli w Irian Jaya, czyli zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, wśród ludności Fayu, zapomnianego plemienia kanibali. Żyli na wyspie w pobliżu Australii przez kilkaset lat nie niepokojeni przez białego człowieka. Mała 7-letnia dziewczynka była pierwszą istotą, jaką zobaczyli, inną niż oni sami...
Sabine w wieku 17 lat nie znała samochodów, nie widziała telewizora, a nawet nie umiała nosić butów. Potrafiła za to przepłynąć rzekę pełną krokodyli, huśtać się na lianach. Przyroda była jej placem zabaw, dżungla - domem. Uczyła dzikie dzieci przyjaźni i miłości, poczucia wspólnoty, lojalności podczas zabawy i niezabijania w kłótni. Przejęła od nich sztukę przetrwania wśród nieokiełznanej przyrody oraz plemienne reguły i rytuały. Jaka jest dzisiaj Sabine, wychowywane przez dwie zupełnie różne kultury? Czego uczy swoje dzieci? Czy potrafi egzystować w cywilizowanym świeciei" (okładka)

Sabine Kuegler napisała dwie wspaniałe książki. "Dziecko dżungli" oraz "Zew dżungli". W Dziecko dżungli możemy zobaczyć jak Sabine wraz z rodzicami oraz rodzeństwem zaczęli wspólne życie wśród ludności plemienia Faju. W zwykły sposób opisała swoje niezwykłe życie. Nowe warunki życia, nowe otoczenie, nowe obyczaje mieszkańców plemienia. Sabine przebywając w dżungli wiele lat zmienia się z dziecka w nastolatkę. Opisuje swoje początki życia w dżungli, widzi całkiem inne zachowania mieszkańców Faju. Powoli zostaje wprowadzana w inny świat ale również sama pokazuje swój świat innej cywilizacji. Mieszkając w nowym miejscu, "całkiem innym świecie" doznaje wielu szczęśliwych chwil z nowymi przyjaciółmi. Jednak życie w dżungli to nie jest łatwa sprawa. Nowi przyjaciele i znajomi wywoływali na jej twarzy szczery uśmiech ale także uczyli jak unikać niebezpieczeństw, które niejednokrotnie czaiło się w niespodziewanej chwili. Żeby zrozumieć co przeżyła Sabine Kuegler trzeba przeczytać książką, która naprawdę jest mądra, ciekawa i wciągająca. Polecam również pozycję "Zew dżungli", w której autorka opisuje swoje przeżycia po tym jak odwiedza miejsce swojego przeżycia po wielu latach.

Ciekawa powieść córki misjonarzy, która jako dziewczynka dorastała w dżungli. Poza przedstawieniem flory i fauny, dawka humoru i opis dziwnych dla Europejczyka sytuacji.

Sabine miała niespełna 7 lat, gdy razem z rodzicami i dwójką rodzeństwa zamieszkała w Nowej Gwinei, wśród członków plemienia Fayu.

Z dala od zachodniej cywilizacji, nie niepokojeni przez białych ludzi, wśród nieskażonej przyrody, żyli sobie mężczyźni, kobiety i dzieci. Brzmi jak idylla, prawda? Niestety idyllą nie było, a lud Fayu powoli wymierał. Rozproszone plemiona toczyły ze sobą nieustanną wojnę, obowiązywało prawo „krwawej zemsty”, dzieci nie potrafiły się bawic ani śmiac, a czas spędzały przytulone do rodziców lub do drzew-pełne lęku, bo przecież w każdej chwili mogła je dosięgnąc strzała wroga.

Rodzice Sabine-niemieccy naukowcy i misjonarze zdecydowali się zamieszkac wśród wojowników Fayu i własnym przykładem pokazac im czym jest miłośc, szacunek i wybaczenie. Wiele lat zajęło im doprowadzenie do pogodzenia zwaśnionych stron, z czasem zostali całkowicie przyjęci do wspólnoty, przestano ich okradac, doceniono pomoc w codziennym życiu, leczeniu chorych i nauczaniu dzieci. Na pewno obecnośc Sabine, jej siostry i brata pomogła ludowi Fayu zaakceptowac tych dziwnych białych ludzi, którzy wymieniali podarki na różne małe zwierzątka a później wypuszczali je na wolnośc.

Można dyskutowac o tym czy biali powinni w ogóle ingerowac w życie ludu żyjącego przez setki lat tak samo-w tym wypadku wierzę, ze ojciec Sabine robił wszystko, by nie narzucac zwyczajów białych ludzi, a mieszkając z żoną i trójką ruchliwych, żądnych przygód dzieci we wspólnocie plemiennej, potrafił pokazac, że można życ inaczej, szanowac się, dogadywac a strzelanie z łuku do żony, która nie spełnia od razu życzeń męża to nienajlepszy pomysł. Gdy rodzina Kuegler zamieszkała w dżungli śmiertelnośc wśród dzieci dochodzila do 70 %, a średnia życia wynosiła 35 lat.

Teraz Fayu są spokojnym, odradzającym się plemieniem, ich liczebnośc wzrasta a średnia życia doszła do 50 lat.

Autorka w książce „Dziecko dżungli” opisuje szok jaki przeżyła po powrocie do Niemiec i zwierza się ze swych problemów egzystencjalnych. Opowiada o tym, ze nadal nie potrafi określic do którego świata przynależy, gdzie jest jej prawdziwy dom. Czy wsród prostego ludu, któremu zawdzięcza szczęśliwe dzieciństwo, czy w zachodnim, dostatnim społeczeństwie. Wspomina przyjaciół z plemienia Fayu, którzy nigdy nie pytają jej jak mieszka, jaki ma status społeczny czy materialny, ale troszczą się o to „Jak sie czuje Sabine, czy jej serce jest szczęśliwe”

Piękna książka, polecam

Pewnego wieczoru otworzyłam tę książkę i już w żaden sposób nie mogłam się oderwać. Czytając ją, czułam się jakbym była w dżungli. Fantastyczna opowieść, fantastyczne przemyślenia. Jestem ciekawa jak toczą się losy bohaterki, czy jeszcze kiedykolwiek odwiedzi miejsce, w którym spędziła chyba najszczęśliwsze lata swojego dzieciństwa.
Z kolei ja w tym roku sama miałam okazję przekonać się, że czas w Afryce płynie wolniej :-)

Z kolei ja w tym roku sama miałam...

Niesamowita historia Niemki Sabine, która wraz z rodziną mieszkała w dżungli. I to nie przez kilka tygodni czy miesięcy. Sabine spędziła tam prawie całe swoje dzieciństwo(! a jej powrót do 'cywilizacji' wiązał się dla niej z takim szokiem, jak dla mnie czytanie o tym, jak w buszu żyje się europejczykom. Bo niby wiem, że jest tam 'inaczej', ale że misjonarze zdecydowali się wychować w tamtej kulturze i klimacie swoje dzieci? To szokuje.
Czytając wspomnienia Sabine mamy możliwość odciąć się od naszej rzeczywistości i przeżyć wspaniałe przygody. Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja czułam panujący tam klimat,podziwiałam widoki, autentycznie bałam się węży i brzydziłam pająków (jak autorka mogła je uwielbiać???). No i te fotografie...niemieckie dzieci i tubylcy - jak jedna rodzina. Piękna książka!

Po przeczytaniu dotarło do mnie jak bardzo rzeczywiste i niezwykłe jest to, że gdzieś tam, na innym kontynencie, pośród dżungli czas płynie wolnej, a życie rządzi się innymi prawami.
Tak samo jak dla głównej bohaterki szokiem było zetknięcie się z cywilizacją, tak samo i dla mnie zaskakujące było wkroczenie w jakże odmienny świat plemienia Fayu.
Zdjęcia dopełniają całości. Książka warta uwagi.

Zdjęcia dopełniają całości....

Marzyliście kiedyś, aby mieszkać w dżungli? Bujać się na lianach, widywać krokodyle, porozumiewać się w niebalanym języku, o istnieniu którego wie jedynie niewielu naukowców? Mieszkać tam, gdzie biały człowiek jest dziwem natury? Mieć za sąsiada najgoźniejszego wodza i wojownika? Sabine miała to szczęście i wraz z rodziną kilka lat mieszkała w zupełniej dziczy. Bez bieżącej wody, elektryczności, supermarketów i służby zdrowia. Doświadczyła rzeczy, o których ja nawet nie śniłam i czytając, zazdrościłam jej szalenie - no może z wyjątkiem fragmentów o malarii, robakach i walkach między plemionami. Książkę dosłownie połknęłam z wypiekami na twarzy.

ujdzie, chociaż momentami bardzo wciągająca.

ujdzie, chociaż momentami bardzo wciągająca.

• Literatura faktu
  • Biografie
  • Podróżnicze
  • Historyczne/reportaż/ non-fiction
  • Antropologia

Dodaj cytat z książki Dziecko dżungli