Zew dżungli

Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Cykl: Dziecko dżungli (tom 2)
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Ruf des Dschungles
dżungla, Nowa Gwinea, Fayu, plemię, powrót, dom
Barbara

Ma twarz Europejki, ale w głębi serca jest dzieckiem dżungli. Urodzona w 1972 roku w Nepalu Sabine Kuegler od piątego roku życia wychowywała się w środku dżungli w Irian Jaya, zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, gdzie jej rodzice, niemieccy językoznawcy i misjonarze, znaleźli dla siebie pole działania. Wraz z bratem i siostrą Sabine Kuegler spędziła tam, odcięta od cywilizacji, dzieciństwo i...

Ma twarz Europejki, ale w głębi serca jest dzieckiem dżungli.
Urodzona w 1972 roku w Nepalu Sabine Kuegler od piątego roku życia wychowywała się w środku dżungli w Irian Jaya, zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, gdzie jej rodzice, niemieccy językoznawcy i misjonarze, znaleźli dla siebie pole działania. Wraz z bratem i siostrą Sabine Kuegler spędziła tam, odcięta od cywilizacji, dzieciństwo i młodość. Mając 17 lat, wróciła do Europy. Przez wszystkie te lata, które przyszło jej przeżyć w Europie, dręczyła ją tęsknota za Irianem Zachodnim oraz pragnienie, aby wrócić wreszcie do domu. I oto wraca do magicznego miejsca, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Wraca do plemienia Fayu, do raju, aby znaleźć odpowiedź na dręczące ją pytania: Gdzie jest moje miejsce? Kim właściwie jestem? Wkrótce zyskuje pewność: jej ojczyzna jest właśnie tu. Znowu może zasiąść przy ognisku z przyjaciółmi z dzieciństwa, wieść życie, za którym tęskniła tak boleśnie. Natychmiast jednak uświadamia sobie brutalną prawdę: polityka i cywilizacja trafiają także do raju. Życie, jakie wiedli z dala od cywilizacji nie tylko Fayu, ale także wszyscy Papuasi, rdzenni mieszkańcy tych terenów, jest zagrożone. Wielu ludzi znika bez śladu, wielu ginie. Trwa rozpaczliwa walka narodu o wolność – walka ze znacznie potężniejszym i bezwzględnym wrogiem, walka, która toczy się już od dziesięcioleci i o której świat nie chce nic wiedzieć. Jako dziecko Sabine Kuegler nie orientowała się w sytuacji. A jednak w zakamarkach jej pamięci z czasów tego nieistniejącego już raju pozostało pewne mroczne wspomnienie: miała sześć lat, gdy stała się mimowolnym świadkiem zamordowania trzech mężczyzn. Nikt nie rozmawiał potem na temat tego tragicznego incydentu. Nie zadawano żadnych pytań. I nie udzielano żadnych wyjaśnień. Dziś, jako dorosła kobieta, Sabine Kuegler nie może już zamykać oczu na to, co się dzieje w Irian Jaya. Nie może i nie chce. Na usta ciśnie się jej wiele pytań. I pragnie znaleźć na nie odpowiedzi. Dlatego wybiera się na niebezpieczne poszukiwanie prawdy.

Zew dżungli to opowieść, w której smutek i wściekłość mieszają się z radością. Jest to również opowieść pełna nadziei i odwagi. Opowieść o walce, jaką toczą Fayu i Sabine: ci pierwsi o własne przeżycie, ona zaś o swoje miejsce na tym świecie.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na wyłączne potrzeby LC

Beate | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 listopada 2013

Książka o kobiecie, która wraca do miejsca, w którym się wychowywała. Niestety okazuje się, że jej dawny kraj zmaga się z wieloma problemami takimi jak brak wolności słowa, wolnych wyborów. Postanawia jednak nie podchodzić biernie do tych problemów, pisze książkę chcąc pokazać światu co dzieje się w Irianie Zachodnim. Poza strefą polityczną książki, autorka ukazuje również jak ważna jest dla niej dżungla oraz ludność Fayu... Dobrze się czyta, fajne fotografie , polecam tym, którzy chcą się zapoznać z historią Irianu Zachodniego oraz prowadzonej tam polityki, a także tym, którzy chcą poznać inną kulturę, dowiedzieć się czegoś o innym świecie.

Syl_wina | 2016-10-24
bongokongo | 2016-10-15