Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem

Tłumaczenie: Jacek Suchecki
Wydawnictwo: CiS
Living with our Genes
83-85458-97-2
popularnonaukowa
Adam

Spór "natura czy kultura", "wychowanie czy dziedziczność" jest głęboko zakorzeniony w ludzkiej kulturze. Dziś, na początku nowego tysiąclecia, rozstrzygnięcie tego dylematu przez naukę wydaje się o wiele bliższe. Najnowsze odkrycia i ich konsekwencje przedstawia w tej książce wybitny amerykański genetyk, odkrywca - między innymi - "genu homoseksualizmu".

żabot | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Kiedyś już tę książkę przeczytałem, ale wróciłem doń z powodu wersji audio, która wpadła mi do ręki i… musze przyznać, że jest to jedna z najlepszych książek popularnonaukowych na naszym rynku dotyczącym wieloletniego już sporu, co bardziej determinuje nasze zachowanie i całe życie: geny czy środowisko. Atutem jest przede wszystkim fakt, że nie tylko napisali ją specjaliści-genetycy, ale została napisana klarownym, czytelnym językiem. Bez infantylizacji i opowiadania o podstawach genetyki, bez traktowania czytelnika jak niedorozwiniętego imbecyla a jednocześnie z drugiej strony bez zarzucania czytającego nadmiarem liczb, naukowych terminów etc. Owszem, bez tego się nie może obyć i osoby nie przygotowane, tj. nie mające w ogóle pojęcia o genetyce, medycynie i biochemii organizmu mogą się czuć chwilami zagubione, ale – do licha – nie jest to przecież zbiorek najlepszych dowcipów do czytania na przystanku autobusowym. Książka wymaga nieco skupienia i wysiłku intelektualnego.
Autorzy...

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-11
Przeczytana: 2000 rok

Krótkie zestawienie tego co w nas wrodzone i tego co nabyte. Wygląda na to, że jednak geny determinują bardzo dużo.

Nicolas | 2015-03-15
Przeczytana: 03 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co za dno, nie mające nic wspólnego z wywodami naukowymi o genetyce. Gdzie są podane jakiekolwiek odnosienia do artykuów naukowych, potwierdzające choć jedno z tych opisanych stek bzdur?. Poziom mertytoryczny oraz formalny tego ścierwa jest po prostu porażający i poniżający, ale to delikatnie powiedziane. Kto pozwala na promowanie takich lewackich propagand i niedorzeczności? Ta pozycja służy jedynie ogłupianiu i zniewoleniu młodych, jeszcze nie mających właściwie wykształconych postaw moralnych - czyli demoralizacji i dehumanizacji człowieka.

Aksamitt | 2016-11-08
ant_07 | 2016-10-07