Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem

Tłumaczenie: Jacek Suchecki
Wydawnictwo: CiS
Living with our Genes
popularnonaukowa
Adam

Spór "natura czy kultura", "wychowanie czy dziedziczność" jest głęboko zakorzeniony w ludzkiej kulturze. Dziś, na początku nowego tysiąclecia, rozstrzygnięcie tego dylematu przez naukę wydaje się o wiele bliższe. Najnowsze odkrycia i ich konsekwencje przedstawia w tej książce wybitny amerykański genetyk, odkrywca - między innymi - "genu homoseksualizmu".

źródło opisu: CiS

źródło okładki: Własne

żabot | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Kiedyś już tę książkę przeczytałem, ale wróciłem doń z powodu wersji audio, która wpadła mi do ręki i… musze przyznać, że jest to jedna z najlepszych książek popularnonaukowych na naszym rynku dotyczącym wieloletniego już sporu, co bardziej determinuje nasze zachowanie i całe życie: geny czy środowisko. Atutem jest przede wszystkim fakt, że nie tylko napisali ją specjaliści-genetycy, ale została napisana klarownym, czytelnym językiem. Bez infantylizacji i opowiadania o podstawach genetyki, bez traktowania czytelnika jak niedorozwiniętego imbecyla a jednocześnie z drugiej strony bez zarzucania czytającego nadmiarem liczb, naukowych terminów etc. Owszem, bez tego się nie może obyć i osoby nie przygotowane, tj. nie mające w ogóle pojęcia o genetyce, medycynie i biochemii organizmu mogą się czuć chwilami zagubione, ale – do licha – nie jest to przecież zbiorek najlepszych dowcipów do czytania na przystanku autobusowym. Książka wymaga nieco skupienia i wysiłku intelektualnego.
Autorzy...

Jared | 2018-04-17

To jest naprawdę przystępnie napisana książka popularnonaukowa. Widzę jednak, że nie każdy powinien po nią sięgnąć, na co dowodem jest komentarz, z którym będę polemizował.

"Co za dno, nie mające nic wspólnego z wywodami naukowymi o genetyce. Gdzie są podane jakiekolwiek odnosienia do artykuów naukowych, potwierdzające choć jedno z tych opisanych stek bzdur?"

Jest ich mnóstwo na poziomie tekstu: nazwiska, miejsca, daty. Nie ma przypisów, ale to nie książka naukowa tylko popularnonaukowa, a co za tym idzie, ma luźniejszą formę. Bez trudu można znaleźć interesujące nas zagadnienie na podstawie informacji podanych w książce.

"Poziom mertytoryczny oraz formalny tego ścierwa jest po prostu porażający i poniżający, ale to delikatnie powiedziane."

Nie jestem pewny, czy największe odkrycia genetyki behawioralnej, psychologii i neurobiologii da się podważyć takim właśnie ogólnikowym "wszystko do dupy, brednie", ale jak już chce się próbować, to warto mieć solidne argumenty ku...

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-11
Przeczytana: 2000 rok

Krótkie zestawienie tego co w nas wrodzone i tego co nabyte. Wygląda na to, że jednak geny determinują bardzo dużo.

Jumi | 2018-02-23
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Książka ciekawa, napisana przystępnym językiem. Warta przeczytania.

Nicolas | 2015-03-15
Przeczytana: 03 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co za dno, nie mające nic wspólnego z wywodami naukowymi o genetyce. Gdzie są podane jakiekolwiek odnosienia do artykuów naukowych, potwierdzające choć jedno z tych opisanych stek bzdur?. Poziom mertytoryczny oraz formalny tego ścierwa jest po prostu porażający i poniżający, ale to delikatnie powiedziane. Kto pozwala na promowanie takich lewackich propagand i niedorzeczności? Ta pozycja służy jedynie ogłupianiu i zniewoleniu młodych, jeszcze nie mających właściwie wykształconych postaw moralnych - czyli demoralizacji i dehumanizacji człowieka.

olgus88 | 2018-07-06
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Przeczytałam dwa razy, świetna!

Grabarz666 | 2018-03-22
pretender1980 | 2017-12-06