Droga wiodła ugorem

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemysław Zyra | 2014-12-04
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2014

Autobiografia generała Sosabowskiego. Jego historia robi duże wrażenie. Sama książka nie zawiera pewnych faktów, którymi najwidoczniej autor nie chciał się dzielić (jak na przykład degradacja). Jest kilka nużących elementów w książce, które dotyczą spraw bardzo ważnych dla generała i jego żołnierzy, ale nie tak ważnych dla czytelnika (kwestia sztandaru, pomnika). Warto jednak znać historię zapisaną przez biorącego w niej udział.

Bonifacius | 2013-02-20
Przeczytana: 13 marca 2013

Książka wartościowa chociażby ze względu na historie jej autora. Inne , różniące się spojrzenie na kampanię wrześniową, krytyczne spostrzeżenia (nie krytykanckie) na pion dowódczy ówczesnego Wojska Polskiego. Szczere i bezgraniczne oddanie ojczyźnie, żołnierskiemu rzemiosłu i człowiekowi, którego darzył ogromnym szacunkiem i tymże samym ludzie, których spotykał odpłacali jemu - nie licząc "systemu", który go (autora) poniżył, zmielił i wypluł. Książka godna uwagi.

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Stanisław Sosabowski i jego Brygada Spadochronowa. To, obok m.in. Andersa, Maczka, Bora-Komorowskiego jedna z tych postaci, o których mieliśmy zapomnieć. Koniecznie!!!

Jacek Kowalski | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Brygada komandosów, stworzona aby w odpowiedniej sytuacji wylądować w kraju. Nigdy w kraju nie walczyła. W książce są dobrze pokazane stosunki Brytyjczyków z Polakami. Nie byliśmy przez nich szanowani i w planach brytyjskich Brygada Spadochronowa nigdy nie miała być użyta w kraju tylko na brytyjskim froncie. Nawet posunęli się do szantażu rozwiązania jednostki. Smutna prawda: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie walczyły "za waszą wolność" a nie za naszą. O tym się nie mówi ale Francuzi i Anglicy potrzebowali Polaków tylko w początkowym okresie wojny, gdy nie posiadali swoich wojsk (Anglicy mieli tak naprawdę marynarkę a Francuzi schowali się jak szczury w norach za linią Maginota).
O tym jest tak naprawdę ta książka. Polecam.

Devilek | 2015-01-25

Wielu osobom moja ocena mogłaby wydać się zawyżeniem. Książka dostała maksymalną liczbę punktów, gdyż jest to jedna z dwóch (wydanych w Polsce) autobiografii Generała Stanisława Sosabowskiego, dla którego osoby oraz osiągnięć (1 Samodzielna Brygada Spadochronowa) mam ogromną słabość. W związku z tym lekturę czytało mi się bardzo dobrze, choć nie zawsze lekko i przyjemnie, głównie z powodu waśni z Anglikami. Niemniej jednak jest to tytuł wart polecenia, zwłaszcza, że niewiele mówi się o osobach takich, jak gen S. Sosabowski i ich dziełach. Ponadto jest dobrym uzupełnieniem dla ludzi lubiących historię II wojny światowej oraz polskiego wojska.

Krzysiek W | 2010-08-27
Przeczytana: 2008 rok

Świetna autobiograficzna książka gen. Sosabowskiego, zawiera wspomnienia z kampanii wrześniowej oraz służby w Wojsku Polskim na Zachodzie oraz kulisy powstania pierwszej polskiej jednostki powietrzno-desantowej i jej udział w walkach w bitwie o Arnhem.

Albercik | 2015-01-10

Nie będę ukrywał... to jeden z najbardziej cenionych przeze mnie dowódców Wojska Polskiego. Pasjonujące życie, człowieka z zasadami, skrzywdzonego przez "sojuszników". Montgomery "niegodzien ran Jego całować" Na szczęście w Holandii wiedzą jak było.

autochton | 2012-07-11

Książka rewelacyjnie przedstawia karierę jednego z najwybitniejszych dowódców polskiej armii. Sosabowski opisuje swój żołnierski trud włożony m.in. w tworzenie Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Opisuje zakulisowe rozgrywki pomiędzy polskimi i alianckimi oficerami, ale przede wszystkim skupia się na "dobrej robocie" stanowiącej do dzisiaj podwaliny szkoleń żołnierzy desantu.

Magda | 2015-11-15

Dla fanów powieści batalistycznych związanych z 2 Wojną Światową. Mnie zainteresowała.

peruniec | 2015-10-16

Książkę się przyjemnie czyta, jednak brakuje paru elementów, który Gen. Sosabowski pominął bo są w innych publikacjach, jednak kiedy się nie czytało innych publikacji to jest to drobna wada.

Zabawnych rzeczy utkwił mi w głowie fragment jak przysnął sobie bohater podczas lotu do Holandii w czasie operacji market garden.

A z mniej zabawnych rzeczy, jak Brytyjczycy po wojnie traktowali skoczków, ogólnie niezbyt dobrze.