Conan waleczny

Tłumaczenie: Cezary Frąc
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 21)
Wydawnictwo: Amber
Conan the valorous
Krzysiek W

Do powieści jest dodany esej Conan niezniszczalny (Conan the Indestructible) autorstwa L. Sprague de Camp opisujący chronologicznie karierę Conana.

źródło opisu: Mój własny opis po przeczytaniu eseju

Gromomir | 2014-03-11

Akcja tej 252-u stronicowej powieści zaczyna się w kothyjskim mieście Korshemish. Tam to szlachetna dama ze Stygii wynajmuje Conana do zdawałoby się prostego zadania – ma powrócić do Cymerii i dostarczyć do niej pewien przedmiot. Spłukany nawet bardziej niż zwykle barbarzyńca zgadza się to zrobić. A znęcony widokiem ciężkiego złota, nawet przysięga na Croma wykonać to zadanie. Robi to nim jeszcze zostanie ono w pełni wyjawione i zaczyna żałować w momencie wypowiedzenia ostatniej sylaby. W ten oto sposób staje się pionkiem w rozgrywce pomiędzy kilkorgiem najpotężniejszych czarodziejów świata, pragnących zdobyć boską moc.
Rad nie rad, takiej przysięgi musi dotrzymać, wyrusza więc do domu, za otrzymane złoto wyposażając się należycie. Po drodze czeka go wiele przygód w mijanych krajach, przez które nie raz żałuje, że wiąże go przysięga. A i w Cymerii czekają kolejne kłopoty.
Jednocześnie z losami Conana śledzimy poczynania wynajmującej go kobiety, oraz dwóch przybyszów z Vendhii....

Amrath | 2015-03-04
Przeczytana: 01 marca 2015

Conan po wojażach we wschodniej części świata wokół morza Vilayet przybywa do miasta Korshemish znajdującego się w Koth. Zwyczajowo cały majątek zgromadzony w poprzednich przygodach przepija i wydaje na hulanki, dlatego pierwszy opis Cymmerianina portretuje go jako zapitego barbarzyńcę bez grosza przy duszy, ale za to w nieśmiertelnej przepasce biodrowej. Pomimo stanu, w jakim się znajduje, Conan zostaje wybrany przez potężną czarodziejkę Hathor-Ka ze Stygii do wykonania ważnego zadania. Z braku lepszych perspektyw główny bohater godzi się na propozycję dostarczenia dziwnego przedmiotu na górę znajdującą się w jego rodzinnej Cymmerii, jednak nieroztropnie przysięga na boga swojego ludu, że powierzone zadanie wykona za wszelką cenę. Dopiero po przysiędze złożonej przez Conana, Hathor-Ka wyjawia, że góra, do której ma dostarczyć powierzony przedmiot to siedziba Croma, boga barbarzyńcy!
Dla Cymmerianina słowo ważniejsze jest od złota, dlatego mimo wewnętrznej rozterki zmuszony jest...

amra_LemurianScrolls | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Conan ze specjalną misją podróżuje do rodzimej Cymerii. Trochę bitki, trochę czarów (TothAmon się przez chwilę przewija) to co zawsze w posthowardowskich conanowskich pastiszach. Nie jest zle, fajerwerków jakiś specjalnych też nie ma, klasyczne heroic fantasy napisane według sprawdzonego schematu.
+ artykuł L Sprague de Campa "Conan Niezniszczalny" streszczający przygody i życie Conana; całkowicie zbędna rzecz, lepiej przeczytać oryginalne opowiadania

Bogdan | 2011-02-14

Jak na ksiązke o Conanie oznaczoną lp. 21 to bardzo dobra :)

jamakinson | 2017-06-07
Piotr Zaremba | 2017-04-17