Conan i bogowie gór

Tłumaczenie: Grzegorz Wojtkowski
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 55)
Wydawnictwo: Amber
Conan and the goods of the mountain
Krzysiek W

Gromomir | 2014-06-05
Przeczytana: 20 maja 2014

Już ujrzenie nazwiska autora bardzo zniechęciło mnie do tej książki. Cały czas pamiętam, jak jego bohaterki gziły się ze wszystkimi i bez przerwy gubiły ubrania, a cała reszta fabuły też nie zachwycała.
Uznałem jednak, że kronikarski obowiązek nakazuje wstrzymanie się z oceną do czasu ujrzenia ostatniej strony okładki. Wziąłem więc głęboki oddech i przystąpiłem do czytania.

Pierwsze co mnie spotkało, to bardzo przyjemne umieszczenie akcji w korelacji z oryginalnymi tekstami, konkretnie - z Czerwonymi Ćwiekami. Conan i Valeria opuszczają przeklęte miasto, próbując dostać do znanych Cymerianinowi terenów Czarnych Królestw.
A jednocześnie zniszczenie przeklętych ludów jakie nastąpiło za sprawą tych ludów sprawia, że dwa inne zwaśnione, wspomagane magią i demonami ludy postanawiają rzucić się sobie do gardeł.
I robią to dokładnie na drodze naszych bohaterów.

W porządku, książka ta przyjemnie mnie zaskoczyła. Nie jest żadną miarą świetna, ani wybitna, ale stanowi znaczy wzrost formy w...

Kern | 2017-06-05

To taka książka o której można powiedzieć wiele złego: że słaba fabuła, naiwna, niepoważna itd.
Ale autor posiada dwie kluczowe umiejętności, które sprawiają, że jego opowieści są niezwykle wciągające:
umiejętność kreowania alternatywnego świata (na równi z Tolkienem) oraz umiejętność prowadzenia akcji.
Jak zwykle w cyklach te pierwsze części są lepsze niż środkowe. Końcowe zaś są tylko cieniem.

jamakinson | 2017-06-07
Szakal | 2017-06-05