Spotkanie w przestworzach 4

Okładka książki Spotkanie w przestworzach 4 Stefan Kot, Jerzy Lipka, Michał Markowski, Tadeusz Markowski, Marek Oramus, Andrzej Ziemiański, Andrzej Zimniak
Okładka książki Spotkanie w przestworzach 4
Stefan KotJerzy Lipka Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Antologia młodych fantasy, science fiction
Antologia młodych
Krajowa Agencja Wydawnicza
1985-01-01
1985-01-01
Spotkanie przestworza

Szkoda, że w tej antologii znalazły się fragmenty powieści "Umrzeć, by nie zginąć" oraz "Arsenał". To znaczy szkoda, że tylko fragmenty bo na tyle mnie zainteresowały, że teraz chcę je przeczytać do końca (chociaż to niekoniecznie znaczy, że są wybitne). W antologiach wolałbym jednak nie czytać fragmentów większych dzieł ze względu na to, że nie zawsze udaje się zdobyć dany tytuł aby go potem dokończyć - dobrze, że w obecnych czasach mamy internet :)
Początkowo myślałem, że antologia ta, podobnie jak następne części, nie miała fajnych opowiadań i chciałem dać niższą ocenę.
Dobrze, że przejrzałem bo poleciłbym opowiadanie "Nieobecność" (szkoda, że zakończenie było takie "zwyczajne") oraz "Eutanazja" i "Oni" (pomysł fajny ale zakończenie...). Opowiadania Jerzego Lipki w ogóle do mnie nie trafiły - nie polecam.
P.S.
Moja opinia bazuje na niepełnej antologii (tylko 304 strony) dlatego gdy doczytam do końca być może zmienię ocenę.

Oramusa nie ogarniam. Zimniak świetny i Żelazny bardzo ciekawy. Seria na bardzo przyzwoitym poziomie. Szkoda, że nigdzie nie mogę znaleźć tomu 3 i 6...

Bardzo lubię wszelkiego rodzaju antologie. Pozwalają poznać style różnych autorów. Jedni podobają się bardziej inni mniej, co potem rzutuje na dokonywane przy zakupach wybory. Są antologie bardziej udane i takie trochę mniej. Akurat ta jakoś mi nie podeszła.

Tytuł jest nieadekwatny do zawartości. Na podstawie większości opowiadań, tytuł bardziej odpowiadający składnikom winien brzmieć "Spotkania w zaświatach i odmiennych stanach świadomości". Szesnaście opowiadań bardzo nierównych, a w niektórych przypadkach bardzo nie fantastycznych.

"Nieporozumienie", Stefana Kota, mocno inspirowane twórczością Lema i takie bardziej retro fantastyczne. Ale zastanawiające czy android może oszaleć i czy to, że tak bardzo przypomina człowieka nie może doprowadzić do katastrofy?

"Co większe muchy", Jerzego Lipki, fantastyczne opowiadanie, tylko zupełnie nie wiem co ono robi w antologii opowiadań SF. Bo fantastyczności w nim nic, a nic, a i z nauką się gdzieś rozminęło i tak właściwie to cisza jeśli nie liczyć brzęczenia co większych much.

Znacznie więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/06/nieprzemyslane-spotkania.html

• Science Fiction
  • Polskie S-F