Diagnoza ryzyka samobójstwa

Wydawnictwo: Prometeusz
978-83-915222-1-9
psychologia, psychiatria
maryla

Książka jest pierwszą i jedyną pozycją w światowej suicydologii (w całej jej historii), która ukazuje czynniki ryzyka samobójstwa we wszystkich, poszczególnych stanach klinicznych znajdujących się w aktualnej, światowej klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych ICD-10. To samo dotyczy czynników społecznych, psychologicznych, osobowościowych itd.

Mictlante | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Po latach i miesiącach w końcu przeczytałem. Zgodnie z zapowiedzią Autora książka jest analizą badań przeprowadzonych dla zaburzeń sklasyfikowanych tam gdzie są sklasyfikowane (ICD-10, DSM-IV). Przyznam, że ciężko się to czytało gdyż większość opracowania stanowią przytoczone wyniki badań, niektóre dla mego inżynierskiego oka wręcz czasami absurdalne. Dobrze, że Autor potrafi czasami wytłumaczyć (jak np. w przypadku nikotyny) wnioski cytowanych naukowców, gdyż w przeciwnym razie wiele stwierdzeń pozostałoby wręcz abstrakcyjnymi. Jednak dla osób na co dzień pracujących z klientami/pacjentami końcowe rozdziały pozycji wydaję się być bardzo przydatnymi w przypadku podejrzeń idących w kierunku samobójstwa. W celach rekreacyjnych odradzam lekturę, w celach zawodowych myślę, że wysoce przydatną może być. nie mnie to jednak oceniać. Dla mnie pozostało jedno, teraz nikt mnie nie powie, że nie przeczytałem.

Ocia | 2011-03-03
Na półkach: Przeczytane, Psychologia