Objaśnianie marzeń sennych

83-902653-8-9
psychologia, psychiatria
Jakub Szwedo

Inne wydania

Z "Objaśniania marzeń sennych" wywodzą się wszystkie idee psychoanalizy, a chociaż podzieliła się ona potem na różne nurty, praca ta pozostaje do dzisiaj podstawowym dziełem psychoanalitycznej refleksji o człowieku. Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków inspirowała różne kultury, dając w ten sposób świadectwo tożsamości podstawowych struktur ludzkiego myślenia.

ravenstag | 2011-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2011

Czasem do Freuda podchodzi się jak pies do jeża. Tu można sobie takie podejście śmiało odpuścić. Zirytował mnie tylko jeden rozdział, a mianowicie wykładnia symboliki - skłaniam się tu bardziej w stronę Junga.

Jako pionier Freud mógł się mylić w niektórych kwestiach, lecz nie umniejsza to jego wkładu w zgłębianie problematyki snów. Zgadzam się ze znakomitą większością przedstawionych tu założeń.

Freud jako autor - widać, że mamy do czynienia z człowiekiem autentycznym: inteligentnym, dokładnym i szczerym - którego da się lubić - choć nie pozbawionym wad i plującym na podłogę w domu pacjentów ;) (kto czytał - ten wie). Miło też, że autor nie traktuje czytelników jak dzieci - czasem trzeba tu coś przemyśleć, czy zauważyć aluzję. Osobiste szczegóły nadają tej pozycji charakteru.

Podróże i wieczory z Freudem przy herbacie zaliczam do udanych. Polecam entuzjastom autora lub tematu.

Nowik | 2017-07-21

"Gdy niebo mi oporne, piekło wzruszę do dna" - to właśnie w tej książce jest zawarty ten cytat. Cytat stanowiący motto psychoanalizy ale także i mój. Jest to pierwsze dzieło ojca psychoanalizy. W nim zawarty jest cały opis marzeń sennych i wszystkiego co ich dotyczy. Napiszę tylko w tej kwestii że właśnie w tej książce po raz pierwszy dowiadujemy się że istnieją dwa rodzaje treści snów. Treść jawna, oraz ukryta. Książka wybitna, ale nie tak bardzo jak inne wielkie dzieła Freuda. Z pewnością irytują fragmenty, gdzie Freud, powołując się na kogoś, przytacza jego myśli, my zaś nie mamy tych myśli przetłumaczonych. To chyba jednak zaś bardziej zarzut do tłumaczy niż do samego Zygmunta Freuda. Osobiście ostatni rozdział nie przypadł mi do gustu. Był on ciekawy, ale czasami można było odnieść wrażenie że także rwany i nieco chaotyczny, był on dość trudny. Wydaje mi się że sam Freud nieco się zamotał i nie był z tego rozdziału specjalnie zadowolony. Książka na pograniczu 8.5 gwiazdek,...

Mateusz Wawro | 2016-01-30

O ile przedstawione w książce różne teorie marzeń sennych i interpretacji snów są ciekawe i można wiele się dowiedzieć, tak im głębiej, tym coraz większa niechęć się tworzy wobec książki. W moim odczuciu jest to spowodowane interpretacjami snów, które są standardowo, jak to w przypadku Freud-a, sprowadzane do jakiś pobudek i nieuświadomionych motywów seksualnych.

Sabina Majcher | 2014-01-04
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Bardziej przeglądnięta, wybór rozdziałów czy akapitów.

Paweł | 2015-11-04

Trudna książka.