Objaśnianie marzeń sennych

83-902653-8-9
psychologia, psychiatria
Jakub Szwedo

Inne wydania

Z "Objaśniania marzeń sennych" wywodzą się wszystkie idee psychoanalizy, a chociaż podzieliła się ona potem na różne nurty, praca ta pozostaje do dzisiaj podstawowym dziełem psychoanalitycznej refleksji o człowieku. Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków inspirowała różne kultury, dając w ten sposób świadectwo tożsamości podstawowych struktur ludzkiego myślenia.

ravenstag | 2011-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2011

Czasem do Freuda podchodzi się jak pies do jeża. Tu można sobie takie podejście śmiało odpuścić. Zirytował mnie tylko jeden rozdział, a mianowicie wykładnia symboliki - skłaniam się tu bardziej w stronę Junga.

Jako pionier Freud mógł się mylić w niektórych kwestiach, lecz nie umniejsza to jego wkładu w zgłębianie problematyki snów. Zgadzam się ze znakomitą większością przedstawionych tu założeń.

Freud jako autor - widać, że mamy do czynienia z człowiekiem autentycznym: inteligentnym, dokładnym i szczerym - którego da się lubić - choć nie pozbawionym wad i plującym na podłogę w domu pacjentów ;) (kto czytał - ten wie). Miło też, że autor nie traktuje czytelników jak dzieci - czasem trzeba tu coś przemyśleć, czy zauważyć aluzję. Osobiste szczegóły nadają tej pozycji charakteru.

Podróże i wieczory z Freudem przy herbacie zaliczam do udanych. Polecam entuzjastom autora lub tematu.

Mateusz Wawro | 2016-01-30

O ile przedstawione w książce różne teorie marzeń sennych i interpretacji snów są ciekawe i można wiele się dowiedzieć, tak im głębiej, tym coraz większa niechęć się tworzy wobec książki. W moim odczuciu jest to spowodowane interpretacjami snów, które są standardowo, jak to w przypadku Freud-a, sprowadzane do jakiś pobudek i nieuświadomionych motywów seksualnych.

Sabina Majcher | 2014-01-04
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Bardziej przeglądnięta, wybór rozdziałów czy akapitów.

Paweł | 2015-11-04

Trudna książka.