Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej

Okładka książki Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej
Carmen Bin Ladin Wydawnictwo: Videograf II Seria: Czas i ludzie biografia, autobiografia, pamiętnik
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Czas i ludzie
Tytuł oryginału:
Inside the kingdom
Wydawnictwo:
Videograf II
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
837183327X
Tłumacz:
Grzegorz Jargut, Małgorzata Jargut
Tagi:
Carmen Bin Ladin Osama Bin Ladin islam Arabia Saudyjska
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
100 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1208
1155

Na półkach: ,

Carmen Bin Ladin była żoną Yeslama, jednego z braci Osamy Bin Ladina. Zakochana w tym młodym człowieku, egzotycznym i wyrafinowanym, wyjechała z nim do Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziła się ich pierwsza córka. Jednak wszystko uległo zmianie, kiedy małżeństwo osiadło na stałe w Arabii Saudyjskiej. Carmen stała się naocznym świadkiem wzrostu znaczenia Organizacji Bin Ladinów, przedsiębiorstwa związanego blisko z rodziną królewską. U boku swojego męża śledziła z nadzieją najmniejsze zmiany zmierzające do liberalizacji obyczajów w tym kraju. Z próżną nadzieją…
Krok po kroku była świadkiem pogłębiania się fanatyzmu Królestwa, czego najlepszym przykładem był jej szwagier, szef Al-Qaidy. W końcu zdecydowała się wyjechać. By ratować swe córki przed jarzmem, które uwięziłoby je na zawsze. Miała nadzieję, odciąć się od swojej przeszłości, zacząć żyć od nowa w Genewie… Do 11 września 2001.

Arabskie słowo oznaczające kobietę, hormah, pochodzi od słowa haram: tabu; każda chwila z życia była ściśle związana z przestrzeganiem rytuałów i zasad islamskiej tradycji. Zdawało się, że wszystko jest haram albo grzeszne; a jeśli nie było grzeszne, to było abe, karygodne. Granie muzyki było haram, abe chodzenie po ulicy; abe rozmowa ze służącym płci męskiej, haram jeśli spojrzy na ciebie mężczyzna spoza rodziny. System ten ciasno umieścił wszystkie kobiety w siatce ograniczeń, sprawił, że każdy zwykły gest, jaki wykonywała w życiu, był niesłychanie skomplikowany.

W Arabii Saudyjskiej przez długi czas nie było żadnych książek, teatrów, kin. Nie było żadnego powodu, aby wychodzić z domu, a w każdym razie i tak kobiety nie mogłyby wyjść, nie mogły chodzić swobodnie po ulicy i zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno im było prowadzić samochodu. Jeśli arabska kobieta spotyka tyle przeszkód na swej drodze to już rozumiem czemu arabskie rodziny są tak liczne. Po prostu by kobieta nie nudziła się w domu nie myślała o wychodzeniu poza mur otaczający dom, mężczyzna produkuje z nią tyle dzieci by te dzieci zajęły jej cały wolny czas. A wiadomo brak wolnego czasu to brak czasu na myślenie i umartwianie się swoim losem w zamknięciu.

Po tym jak mąż Carmen przemienił się w prawdziwego Saudyjczyka ze swoimi ograniczeniami religijnymi, Carmem była zmuszona dla dobra swojego i córek odejść od męża. Dopiero po jedenastym września ludzie wokół niej zrozumieli sens jej czternastoletniej walki o uwolnienie się od Arabii Saudyjskiej. Wcześniej mało kto naprawdę wiedział, o co chodzi. Nawet w jej własnym kraju Szwajcarii postrzegano ją jako kolejną kobietę uwikłaną w międzynarodowy rozwód. Ale sama Carmem wiedziała o co toczy się jej walka. Walczyła o uwolnienie się od jednego z najpotężniejszych społeczeństw i od jednej z najpotężniejszych rodzin na świecie- aby uratować swoje córki przed bezlitosną kulturą, która zabraniała im ich najbardziej podstawowych praw. W Arabii Saudyjskiej nie mogłyby nawet same chodzić po ulicy, nie mogłyby samodzielnie decydować o tym, co wybrać w życiu. Walczyła o to, aby uwolnić je od twardych fundamentalistycznych wartości społeczeństwa Arabii Saudyjskiej i jego pogardy dla tolerancji i wolności Zachodu, które nauczyła się głęboko cenić.
Zapewne nawet dzisiaj Zachód nie do końca pojmuje Arabię Saudyjską i jej surowy system wartości. Przez dziewięć lat żyła tam, wewnątrz potężnego klanu Bin Ladinów, którego powiązania z rodziną królewską miały zażyły charakter i były wszechstronne. Jej córki uczęszczały do saudyjskich szkół. W znacznej mierze żyła tak, jak żyją kobiety saudyjskie. I przez cały ten czas poznawała i analizowała mechanizmy tego szczelnego społeczeństwa oraz surowe i gorzkie reguły, które narzuca ono swoim córkom.
Nie mogła spokojnie stać i przypatrywać się, gdy jej małym dziewczynkom zaćmiewano bystre umysły. Nie mogła nauczyć ich podporządkowania się wartościom Arabii Saudyjskiej. Nie mogła dopuścić do tego, aby uznano je za buntowniczki z powodu zachodnich wartości, które im wpoiła- i do kary, jaką to mogło za sobą pociągnąć. I chociaż miały dostosować się do saudyjskiego społeczeństwa, nie mogła znieść perspektywy, że jej córki mogłyby stać się kiedyś takie jak te pozbawione twarzy i głosu kobiety, wśród których żyła.

Kalendarium:
Carmen Bin Ladin ur. 1954 r. w Lozannie we Szwajcarii.
Carmen Bin Ladin i Yeslam Bin Ladin- ślub w 1974r.
Dzieci:
Wafah
Najia
Noor.

Carmen Bin Ladin była żoną Yeslama, jednego z braci Osamy Bin Ladina. Zakochana w tym młodym człowieku, egzotycznym i wyrafinowanym, wyjechała z nim do Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziła się ich pierwsza córka. Jednak wszystko uległo zmianie, kiedy małżeństwo osiadło na stałe w Arabii Saudyjskiej. Carmen stała się naocznym świadkiem wzrostu znaczenia Organizacji Bin...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    138
  • Chcę przeczytać
    124
  • Posiadam
    23
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Literatura faktu
    2
  • Arabia Saudyjska
    2
  • 2013
    2
  • 2012
    2
  • Arabia
    2

Cytaty

Więcej
Carmen Bin Ladin Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej Zobacz więcej
Carmen Bin Ladin Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej Zobacz więcej
Carmen Bin Ladin Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także