Gertruda Stein

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Literatury XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Gertruda Stein
dona

Ta malutka książeczka to więcej niż kompendium wiedzy o Gertrudzie, to świetny szkic postaci, która, choć wbrew własnej opinii, genialna nie była, to niewątpliwie potrafiła odcisnąć mocno swój ślad na wieku 20. Jej poczynania śledzimy od momentu narodzin w dostatniej amerykańskiej rodzinie, poprzez pełną niezdecydowania młodość, aż do przybycia do Paryża, i powolnego przeistaczania się w kolekcjonerkę artystów i ich dzieł. Pomieściły się tu i anegdoty o zakupie pierwszych istotnych obrazów (można na przykład dowiedzieć się, że to Leo, brat Gertrudy zauważył i kupił pierwszego „Picassa” do ich salonu), i historie romansów Stein, i opisy przyjaźni z wielkimi współczesnymi, i fragmenciki jej dzieł, zarówno w języku oryginału jak i w próbach tłumaczeń na polski (karkołomnych, z uwagi na rodzaj tekstu). Wszystko podane w sposób barwny i elegancki, tak, że czytelnik ma wrażenie, że oto na chwilę dane mu było przycupnąć u stóp Gertrudy i sącząc podany przez Alicję trunek, wpatrywać się w zawieszone wspaniałymi dziełami ściany. To książka –podróż, książka-kopalnia wiedzy o samej Gertrudzie jak i jej środowisku, i z czystym sumieniem polecam ją każdemu, kto choć raz w życiu słyszał o Czułych Guziczkach.

FromNorwayWithLove | 2011-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Bardzo dobry szkic biograficzny. W ostatniej części wypisy z dzieł i wykładów Gertrudy Stein na temat jej przekonań co do pisarstwa i tego w jaki sposób staje się ono kubistyczne czyli analizujące naturę rzeczy/słów tak głęboko aż do wydobycia z nich ich pierwotnych znaczeń. Mantryczne powtórzenia i nielogiczne połączenia wyrazowe są początkiem i skutkiem praktyk medytacyjnych nad pierwotnymi pojęciami. Gertruda chce dojść do rzeczy pierwszych, ujrzeć rzeczy takimi jakimi w istocie są. Stąd "a rose is a rose is a rose is a rose". Stąd bierze się trud czytania tekstów Gertrudy, stąd jej niezrozumiały język i nieliteracki styl wyrażania się.
Na język polski zostały przełożone tylko te książki, które czyta się stosunkowo łatwo. Z resztą spuścizny należy zapoznawać się w oryginale. Nie sądzę, aby któryś z tłumaczy prędko podjął się przełożenia ich na język polski. Z wiadomych względów.

Irena | 2015-03-31
Na półkach: ROK 1997, Przeczytane