Marszałek Józef Piłsudski odbrązowiony

Wydawnictwo: wydano nakładem autora
83-87-124-17-6
Piłsudski, historia, 1920, Polska
historia

Dopiero po II wojnie światowej zaczęły ukazywać się wydawnictwa książkowe za granicą Polski o odmiennym naświetleniu działalności Józefa Piłsudskiego. Na podstawie tych nowych źródeł książkowych, w zestawieniu z przedwojennymi, pojawiły się poważne trudności w ustaleniu wielu faktów, które są prawdziwe, a które były sztucznie tworzone do formowania sławy i legendy Józefowi Piłsudskiemu. W...

W źródłach przedwojennych również brak szerszych opisów o ludziach, którzy w tym okresie też brali udział w działalności społecznej, politycznej i wojskowej w Polsce.
Z tego też powodu historia Polski tego okresu jest niepełna i wymaga wielu uzupełnień i korekty.

Konkwistador_druku | 2014-11-26

Wątpliwości co do postępowania Naczelnika/Marszałka mieć wypada. Nieadekwatne na XX w. koncepcje na odzyskanie niepodległości, dwuznaczne gry z Berlinem i Wiedniem, niepewna rola w 1920 r., zamach majowy i siew degeneracji urzędniczej... Ale Antoni Położyński poszybował w swej niechęci (nienawiści?) do Piłsudskiego na skraj ludzkiej wyobraźni. Za przykład podajmy podejrzenie Autora, że Piłsudski wizytujący wojsko w przeddzień ofensywy znad Wieprza (sierpień 1920 r.) tak naprawdę chce... przejść na stronę bolszewików.
Sprawdza się takie przysłowie, by Bóg chronił od przyjaciół, bo z wrogami poradzimy sobie sami - Położyński chciał uhonorować Endecję kosztem Piłsudskiego, wyszło strasznie pokracznie.

Ewa K | 2011-11-23
Przeczytana: listopad 2011

Książka pod względem językowym, graficznym, merytorycznym i każdym innym beznadziejna - nie polecam.

DrinkieWinkie | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szokujące nieznane fakty
Kiedyś myślałem, że to jakiś oszołom pisał, ale większość danych udało się potwierdzić.
Pomijam miejsca gdzie autor robi z JP ukrytego bolszewika, w to nie wierzę.
Nie był zdrajcą, był słabym strategiem z ambicjami regionalnymi.
J.Mackiewicz pisze to samo o układach JP z bolszewikami w 1919 i 1920r.
Ewidentnie JP ocalił bolszewików dwukrotnie, wybrał ich jako mniejsze zło w porównaniu z carską białą Rosją.
Do tego jak dołożymy:
-odesłanie 25tyś polskich ochotników do USA w 1919
-dezercja do kochanki do Bobowej w przeddzień bitwy warszawskiej 1920r
-odrzucenie uderzenia wyprzedzającego na Niemcy z Fochem
-odrzucenie propozycji ataku na ZSRR z Niemcami
-zamach majowy a po nim rozwiązanie sejmu, aresztowanie opozycji i wygrane dzięki temu wybory
-zignorowanie powstań Śląskiego i Wielkopolskiego

Generalnie JP jawi się jako zadufany w siebie, nie zdolny do współpracy a przy tym ograniczony w postrzeganiu geopolityki.

Obsadził wojsko swoimi nijakimi...

Duch | 2016-04-13
Na półkach: Historia, Przeczytane