Moje życie. Fragmenty dziennika 1941-1985

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Fragment d’un journal I, II, III
83-86989-95-5
Ann

Mircea Eliade, doskonale znany religioznawca, autor kilkunastu opublikowanych po polsku prac z hermeneutyki religii, prowadził przez całe życie uporządkowane w kilku cyklach dzienniki. Znane dotychczas polskiemu czytelnikowi jedynie dzięki wydanemu po polsku dwuczęściowemu wyborowi (Zapowiedź równonocy, Świętojańskie żniwo) zostały obecnie uzupełnione liczącym ponad tysiąc dwieście stron...

Znane dotychczas polskiemu czytelnikowi jedynie dzięki wydanemu po polsku dwuczęściowemu wyborowi (Zapowiedź równonocy, Świętojańskie żniwo) zostały obecnie uzupełnione liczącym ponad tysiąc dwieście stron tomem zawierającym prywatne zapiski autora z lat powojennych, a zatem pochodzące z francuskiego i amerykańskiego okresu jego życia. Dodano do nich na zasadzie uzupełnienia notatki z Portugalii i Hiszpanii. Skomentowany, opatrzony bibliografią prac Eliadego po polsku i obszernym indeksem tom to doskonały portret nie tylko samego autora, lecz również jego współczesnych i epoki, w której przyszło mu żyć.

ermanism | 2011-11-03
Na półkach: Eranos, Przeczytane, Posiadam

gdybym przeżył choćby jeden taki rok z tych kilkudziesięciu spisanych tutaj przez Eliadego, to byłbym ze swojego życia całkiem kontent. oprócz tego, co w powyższym oficjalnym opisie tej książki może warto dodać, że jest to po prostu niesłychana kopalnia anegdot: Jung opowiadający swoje sny i doświadczenia numinosum, kulisy konfliktu z Freudem, herbatki i kawki z Gadamerem i Adorno, rozmowy z Scholemem o Gustavie Meyrinku, historie jak to Cioran przynosi jakieś koce Eliademu do paryskiego mieszkania, bo tam taka bieda, wycieczka z Josephem Campbellem do Japonii, itd. Plus wiele wiele niezwykle interesujących spostrzeżeń na tematy rozmaite (od amerykańskiej kultury młodzieżowej przez upadek idei uniwersytetu, indyjską metafizykę nasienia, Goethego, itd., itd. - rozstrzał tematów jest potężny), zalążki idei, które z braku czasu nie znalazły rozwinięcia w osobnych książkach, notatki o niezrealizowanych pomysłach beletrystycznych, notatki z lektur Sartre'a, Henry Millera, Joyce'a,...

Andrzej | 2016-10-14
Przeczytana: 2003 rok

Nadzwyczajna, benedyktyńska wręcz pracowitość w połączeniu z wyjątkowym intelektem zaowocowały wielowątkowym opus magnum. Czymś co mnie napwa wielkim szacunkiem do Eliadego to fakt, że będąc samemu agnostykiem czy ateistą nie był religijnym prymitywem jak większość z ludzi określających się tym mianem.

Małgorzata | 2016-04-10

Świetnie się czyta dziennik Mircei Eliadego. Notatki ze wspomnień ze znanymi osobistościami świata polityki i nauki okraszone - ważną dla Profesora Eliadego - adnotacją ile książek ktoś ma w swej prywatnej bibliotece (rekord to bodaj 20 000 woluminów). Anegdoty o sławach dawnych lat (dowiadujemy się, że Carl Gustaw Jung był wielkim łasuchem), odnotowane wrażenia z podróży po najdalszych zakątkach ziemi, opowieści o trudach bycia uczonym. Jest wreszcie bardzo osobista strona dziennika - opis walki z depresją, z którą Mircea Eliade zmagał się bodaj do końca życia i którą potęgowało poczucie winy za śmierć żony, która zmarła raka. Wielkie pisarstwo!

Magdalena | 2016-02-17
Przeczytana: 2003 rok