Witkacego portret wielokrotny

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03214-7
Marcin

Tom szkiców i artykułów najwybitniejszego dziś znawcy twórczości i życia Stanisława Ignacego Witkiewicza. Książkę Janusza Deglera otwiera kalendarium życia Stanisława Ignacego Witkiewicza obejmujące lata 1918-1939. Uzupełnia ono kalendarium z okresu 1885-1918, które sporządziła przed laty Anna Micińska. Druga część książki to eseje Janusza Deglera o Witkacym, w których badaczowi w kilku wypadkach udało się wypełnić białe plamy biografii artysty.
Na podstawie dokumentów z moskiewskiego Centralnego Państwowego Archiwum Wojskowo-Historycznego Degler rekonstruuje wojenne losy Witkacego, a także rozszyfrowuje tożsamość jednego z współautorów Narkotyków.

Włodzimierz Mirski | 2011-02-14
Przeczytana: 31 października 2010

To jest NIEZBĘDNIK dla osób zainteresowanych i zafascynowanych twórczością i osobowością Stanisława Ignacego Witkiewicza, napisany przez Namiestnika Witkacego na Ziemi tj. Profesora Janusza Deglera.
Książka do czytania stale i na nowo!

vivarto | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Uważam się za specjalistkę od Witkacego. Przeczytałam wszystko, co napisał i co o nim napisano. Ta pozycja to zwykłe, intencjonalne oszustwo autora i wydawnictwa. Można zakładać, że będzie to tomiszcze-biografia. Samo nazwisko autora, znanego i cenionego witkacologa podsuwa taką sugestię. Tymczasem, dopiero w zakamarkach końca książki, cichaczem i niepozornie, możemy natknąć się na informację, że książka jest... zbiorem artykułów Deglera o Witkacym. Nie polecam tej pozycji. Jest to takie nie wiadomo co - ani biografia, ani reminiscencje. To jeden wielki chaos, bez struktury, bez logiki. 70 procent zawartości stanowią wyimki z listów Witkacego, resztę zaś - powtarzane w kółko te same niemalże komentarze, które powracają jak bumerang w każdym kolejnym artykule, excusez-moi - "rozdziale". Jedyne, co warte jest przeczytania, to wspomnienia Cześki, kochanki Witkacego, z ostatnich jego 18 dni życia. Całą resztę spokojnie można sobie darować.

Felicity | 2014-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Witkacego lubię i cenię jako artystę od kiedy na studiach wyjaśniono mi, że w tym szaleństwie jest metoda (i jaka).
Nie rozumiem jego literatury. Czytanie jego dramatów zawsze było dla mnie mordęgą i nie pomógł mi w tym nawet dyplom polonistyki. Lubię go jednak jako człowieka, zawsze fascynowała mnie jego tragiczna historia, mroczne malarstwo, fotografia ciasnych kadrów. Mam dużo ciepłych uczuć do tego zaburzonego człowieka o głęboko depresyjnej naturze traganego tylko sobie znanymi wewnętrznymi demonami.
"Witkacego portret wielokrotny" nie jest książką dla każdego. To solidne opracowanie biograficzno-literackie, które może znudzić i rozczarować osobę która liczyła na zbeletryzowaną biografię. Autor, Janusz Degler, jest badaczem Witkacego - jak to ładnie określono: "witkacologiem". Z tego względu książka ma bardziej charakter naukowy niż rozrywkowy.
Książka jest obszerna. Pierwsza część to kalendarium życia Witkiewicza od 1918 do śmierci w 1939 roku. Druga część to opracowania...

Karmazyniello | 2014-01-19
Na półkach: Teraz czytam

Na czyj użytek popełniono tak wielką niedyskrecję, świństwo, ażeby publikować prywatne listy, człowieka który miał massę czytelniczą za bandę ćwierć-kretynów???
Tak się babrania w twórcy potwornie Witkacy bał, a tu proszę, szczyty sprzedaży osiągają listy które na żądanie miały być zniszczone!
Hit sprzedaży kosztem szalonym, odarcia z tajemnicy!
Takie społeczeństwo Witkacy przewidział i takim pogardzał w stopniu najwyższym!

Henrietta_Weissmann | 2014-10-29
Przeczytana: wrzesień 2014

Książka nie jest biografią, tylko zbiorem materiałów o Witkacym, poszatkowanych na różne okresy i tematy, często bez zachowania chronologii. Niektóre są akademicko-naukowe, co momentami mnie nużyło. Odniosłam wrażenie, że autor postanowił opublikować "to co ma", bo już na regularną biografię nie starczyło mu siły. Niewątpliwą zaletą tej książki, oprócz sporej ilości zdjęć (czarno-białych) są listy Witkacego, co zaszczepiło we mnie chęć przeczytania "Listów do żony" oraz ostatnio wydanych "Listów do rodziny i przyjaciół". Listy te są rewelacyjne. Niektóre wyrażenia ukute przez Witkacego weszły na stałe do mojego bieżącego słownika np. "chujischuj" (czyli "Who is who" - przewodnik po aktualnych VIPach , haha).

Monika | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Wspaniała książka opisująca życie i twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza w latach 1918-1939. Wiele zdjęć (również takich, które można uznać za prywatne), zdjęć portretów, a także listów Witkacego do przyjaciół, żony, etc. Dużą zaletą tej książki jest także to, iż można czytać ją na "wyrywki", ponieważ każdy rozdział dotyczy innej problematyki (stosunki Witkacego z żoną, z kochankami, znajomymi, itd., wszystkie kulisy pisania, publikacji, wystawiania na scenie [w przypadku dramatów] jego dzieł). Absolutny niezbędnik dla każdego, kto interesuje się twórczością artysty i nim samym.

insatiablement | 2012-08-22
Przeczytana: listopad 2011

To musi być najlepsza biografia Witkacego! Autor wie o kim pisze wykorzystując przy tym fotografia, listy i cytaty dotyczące S.I. Witkiewicza. Gorąco polecam dla miłośników nienasyconego artiste!

Martyna Wierzchucka | 2014-10-17

Od niedawna fascynuję się Witkacym. Postanowiłam dowiedzieć się o nim czegoś więcej, więc sięgnęłam po książkę Janusza Deglera. To wspaniała pozycja dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat nie tylko samego Witkacego, ale i epoki. Sporo zdjęć, listów, informacji. Polecam!

IvonaS | 2015-12-03
Przeczytana: 12 grudnia 2015