Ostatni samuraj

The Last Samurai: the Life and Battles of Saigō Takamori
832412666X
historia, Japonia
Tari

Buntownik stawiany za wzór w japońskich podręcznikach, wierny rebeliant, szanowany zdrajca – co kryje się za legendą pełnej sprzeczności postaci? 24 września 1877 roku Saigô Takamori, jeden z najsłynniejszych samurajów, poległ w krwawej bitwie, w której spotkały się stara i nowa Japonia. Samuraje Saigô starli się z nowoczesną armią cesarską. Trudno o lepszą symbolikę – miecze przeciwko...

24 września 1877 roku Saigô Takamori, jeden z najsłynniejszych samurajów, poległ w krwawej bitwie, w której spotkały się stara i nowa Japonia. Samuraje Saigô starli się z nowoczesną armią cesarską. Trudno o lepszą symbolikę – miecze przeciwko armatom. Rebelianci walczyli o honor samurajów. Wojska, które stłumiły bunt, stanowiły symbol szybkich przemian zachodzących w Japonii po obaleniu szogunatu i restauracji władzy cesarskiej w 1868 roku. Stara Japonia przegrała, nowa Japonia zwyciężyła.
Ponad 125 lat później postać Saigô Takamoriego, owiana mgłą tajemnicy, wciąż intryguje. Dlaczego wybitny mąż stanu stanął na czele buntu przeciwko legalnej władzy? Władzy, którą sam pomógł stworzyć.

Życie Saigô Takamoriego obrosło legendą. Jego sławne czyny i rycerskie ideały uczyniły z niego romantycznego bohatera, a śmierć na polu bitwy rozsławiła jego imię w całej Japonii. Porywająca książka śledzi losy Saigô Takamoriego, jego zdumiewającą „karierę” i „upadek”, odkrywając ostatnie dni feudalnej Japonii i nieznaną prawdę o jej ostatnim samuraju.

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

Meszuge | 2014-02-22
Przeczytana: 05 marca 2008

Książkę tę reklamowano jednym zdaniem, które zresztą widnieje także na jej okładce: "Prawdziwa historia Saigo Takamoriego, która zainspirowała twórców przeboju filmowego z Tomem Cruise'em". W zdaniu tym większość czytelników zwraca uwagę głównie i przede wszystkim na takie elementy jak "przebój filmowy" i "Tom Cruise". Takie zresztą na pewno było zamierzenie wydawcy. To dość prosty trick handlowy.

Problem (plus rozczarowania i zawody) polega na tym, że książka Marka Ravina do przereklamowanego filmu z Tomem C. ma się tak, jak pierogi ruskie do wykładu z chemii organicznej.

"Ostatni samuraj" - mówię o książce - jest opracowaniem popularnonaukowym z akcentem na członie "naukowym". Jej autor jest wykładowcą historii Japonii, specjalizującym się w historii politycznej XVIII i XIX wieku. Bibliografia do tej książki obejmuje pewnie kilkaset pozycji (nie liczyłem) i dzieli się na źródła archiwalne, publikacje podstawowe, publikacje ogólne; do tego rozbudowane przypisy, źródła itd. W...

| 2011-09-24

Książka w udany sposób łączy egzotyczny urok (dla czytelnika) z wręcz lekko filozoficznym, poruszanym aspektem "życia dla ideałów".

madamerousse | 2013-01-04

Zbyt dużo tutaj polityki,a za mało powieści.Jeśli ktoś lubi czytać o polityce ta książka powinna mu się spodobać. Miłośnikom powieści osadzonej w latach 60. XIX wieku w Japonii może nie koniecznie przypaść do gustu.

sebster1987 | 2016-10-23
Mateusz | 2014-12-21