Stary, co zrobiłeś z moim krajem?

Tłumaczenie: Dorota Kaczor, Witold Kurylak
Wydawnictwo: Sonia Draga
Dude, where's my country
Michael Moore, USA
literatura faktu
Pistacia

Cięte żarty, mnóstwo faktów popartych dowodami, rzeczywistość zręcznie wyłowiona spomiędzy medialnej powodzi informacji, a wszystko to podane w formie znakomitej książki. Tak właśnie powstał bestseller, który dzięki swym walorom faktograficznym zawojował rynek amerykański, a nastepnie światowy. Nowa książka Michaela Moore'a jest następcą wcześniejszego hitu "Biali głupcy" ("Stupid white...

Nowa książka Michaela Moore'a jest następcą wcześniejszego hitu "Biali głupcy" ("Stupid white man", polskie wydanie: Świat Książki, 2003 r.), który został ogłoszony w Stanach Zjednoczonych książką roku w dziedzinie literatury faktu. Autor podejmuje w niej kolejną misję zmiany reżimu, a jednym z wielu celów, w jakie uderza w tym bezkompromisowym dziele, jest "człowiek, który wśliznął się do Białego Domu po szlaku naoliwionym przez naftowych kolegów swojego ojca".

Zjadliwa, demaskatoska, poruszająca publikacja, która stanowiła podstawę scenariusza głośnego i kontrowersyjnego filmu "Fahrenheit 9/11".

"A więc przy aprobacie FBI i z pomocą saudyjskich władz - i nawet mimo tego, że piętnastu z dziwiętnastu porywaczy było obywatelami Arabii Saudyjskiej - nie tylko pozwolono opuścić kraj krewnym głównego podejrzanego o dokonanie zamachów, ale w dodatku wspierał ich w tym amerykański rząd!" (fragment książki).

[opis wydawcy]

Krzysztof_g | 2013-08-18

Moore pokazuje jak się powinno pisać o polityce, żeby nie nudzić. Czy książka jest stronnicza? - jak najbardziej, tylko co z tego? Jeżeli ktoś szuka opracowania najnowszej historii USA to musi szukać gdzie indziej, ale jeśli zamierza poznać opinię Moore'a na ten temat - to dobrze trafił. Komu się spodobała ta książka powinien poszukać "Molocha" K.Deschnera.

evilly | 2011-09-14
Przeczytana: 10 września 2011

Warto było sięgnąć po tę książkę, chociażby mając w perspektywie kolejną rocznicę zamachu z 11 września 2001. Michael Moore nie sili się na takt i wygładzanie czegokolwiek, wręcz przeciwnie, stawia mocne zarzuty wobec rządu Busha, popiera je dowodami ze sprawdzonych źródeł i stawia bardzo niewygodne pytania, na które do dziś nie pojawiły się odpowiedzi. O wciągającym stylu pisania i rozbrajających uwagach nawet nie wspominam. Zdecydowanie będę do tej lektury wracać.

Aronnax | 2014-11-26

Lubię Moor`a za szczerość ale przede wszystkim za poczucie humoru.Jednak ten typowy amerykański "grubasek" w śmiesznej bejsbolowej czapeczce ma jeden dar - śmiałą zdolność demaskowania mechanizmów władzy i ujawniania jej nieczystych zagrań i zamiarów."Stary, co zrobiłeś..." jest genialnym przedstawieniem faktów,i szczerą do bólu karykaturą 43 prezydenta Stanów Zjednoczonych.

igus85 | 2013-01-31
Przeczytana: 10 września 2012

Super książka ukazujaca prawde światowej polityki. Zwykłycz człowiek nie ma pojecia co siedzieje na wysokich szczeblach. Wałki jak w zyciu tylko że cierpia niewinne masy. Może ktoś napisze podobna książekę o tym co siedzieje w naszym kraju. Polecam

Piotr Wróblewski | 2011-10-24
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Moore jest niekonsekwentny - z jednej strony chciałoby się rzec,że przedstawia "suche fakty", ale z drugiej - ma się wrażenie, iż jest świetnym manipulatorem

romek | 2011-12-04

moore przytacza fakty,dokumenty,rozmawia z ludzmi,zadaje najprostsze pytania,ale demaskujace pytania.lubi zaskakiwac.bardzo dobra literatura faktu

Radosław Walski | 2013-05-03
Przeczytana: 25 marca 2011

nie musi się podobać, a może dać do myślenia...

Damian | 2011-02-27
Przeczytana: 2009 rok

Śmieczna, lekka lektura :)

Boczeretko84 | 2016-11-29
Blinker | 2016-08-01