Polowanie na ludzi

Shooting people : adventures in reality TV
8373194932
socjologia, reality show
asia

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych branża telewizyjna trafiła na żyłę złota. Reality show Big Brother i Survivor, których uczestników umieszczano na długi czas w odosobnieniu, stały się wydarzeniami wywołującymi gorące dyskusje i zmieniającymi ramówki czasu najlepszej oglądalności. Programy te stanowiły nowatorską kombinację prozy życia i skrajności i były niemal równie często przedmiotem rozpraw sądowych, co wzorem do naśladowania. Autorzy opowiadają o tym, jak doszło do pojawienia się nowego gatunku, analizują jego związek z filmem dokumentalnym i pozycję w zglobalizowanej branży telewizyjnej. Pokazują podobieństwa między sposobami wykorzystywanymi do sterowania uczestnikami reality show a metodami przesłuchiwania doprowadzonymi do perfekcji przez wywiad wojskowy.

FurryMouse | 2012-02-03
Przeczytana: 2011 rok

Pisana przez dwóch autorów i to jest bardzo widoczne. Tak jakby jeden siadał, pisał kilka rozdziałów po czym odchodził, a pałeczkę przejmował drugi. I tak w kółko

tigerlivesinzoo | 2015-07-06
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Książka nie zdradza niczego nowego, nie prezentuje żadnych oryginalnych myśli. W sposób dość ogólny, nie zgłębiając szczegółów, prostym językiem opowiada o kulisach świata reality TV. Pokrótce przedstawia okoliczności powstania tego typu rozrywki. Traktuje o psychologicznych i etycznych ( bardzo ogólnie) aspektach programów typu reality, bazując głównie na czołowych reprezentantach gatunku -Big brother i Survivor. Myślę, że każdy amator psychologii znajdzie kilka ciekawych informacji. Jednak jeżeli poszukujecie rzetelnej i dogłębnej analizy powstania czy przyczyn ogromnej popularności i sukcesu programów reality, najprawdopodobniej rozczarujecie się.

Michał | 2014-04-14

Całkiem ciekawa książka, część dotycząca historii reality TV przede wszystkim. Można by pewnie bardziej rozwinąć część naukowo badającą temat, ale w sumie dobrze się ją czyta, pewnie też dlatego, że nie jest zbyt naukowa. :)

Nicole Chloe | 2018-04-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Pożyczone