Granice wytrzymałości : gdy człowiek ociera się o śmierć

Tłumaczenie: Piotr Kostrzewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Focus - Poznać i Zrozumieć Świat". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J
Last breath
83-89221-82-9
literatura faktu
exposiure

Książka Petera Starka łączy przygodę i naukę. Każde opowiadanie czyta się jak połączenie sensacji i thrillera medycznego. Czy bohaterowie przeżyją - Czy wyjdą cało z potwornych opresji, które zaczęły się całkiem niewinnie - No bo kto mógł przypuszczać, że awaria samochodu może doprowadzić do zamarznięcia, kilkaset metrów od domu przyjaciół, lub że podróż poślubna do Australii zaowocuje spotkaniem z najbardziej jadowitym zwierzęciem świata - To jednocześnie ostrzeżenie przed brawurą i zbytnią pewnością siebie, która sprawia, że zdrowy rozsądek zostaje daleko w tyle.

Mamerkus | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Dziennikarz i podróżnik Peter Stark napisał jedenaście esejów-opowiadań, w których obrazuje zagrożenia dla człowieka, wynikające z ekstremalnych zjawisk klimatycznych i środowiskowych. Są tutaj zagrożenia dla wielbicieli gór (lawina, hipotermia, choroba wysokościowa, udar cieplny, odwodnienie, glebowanie), wody (utonięcie, choroba dekompresyjna, szkorbut), czy dzikiej natury (drapieżniki, malaria). Zasadniczo książka dla ludzi lubiących spędzać aktywnie czas, chociaż i zwolennikom leżenia brzuchem do góry na plaży, w ogródku, czy w domu też może grozić odwodnienie, czy udar, więc każdy musi być czujny. Zabrakło mi jedynie oparzenia i zaczadzenia (w sensie np. wyprawa do lasu, który zaczyna płonąć), ale nie żebym narzekał.

Naprawdę dobra książka, poszczególne opowiadania trzymają różny poziom (początkowe rozdziały lepsze, im dalej w las, tym autor mniej się chyba przykładał do dramaturgii wydarzeń, ale już rozdział o odwodnieniu wymiata), niektóre są wstrząsające obrazem tego, do...

MiGi | 2015-03-05
Przeczytana: 20 lutego 2015

Zdecydowanie godna polecenia pozycja, z małą uwagą, że nie należy przywiązywać się do bohaterów opowiadań. Czasami zakładając, że historia dobrze się skończy byłam trochę zawiedziona uśmiercaniem kolejnych postaci. Bardzo ciekawa książka pod względem biologii i tego jak ciało człowieka zachowuje się w ekstremalnych sytuacjach. Styl narracji bez polotu.

marthe | 2011-06-04

Rewelacyjna!

Syl_wina | 2016-10-24

Książka świetna, przerażająca bo napisana w taki sposób, jakby autor sam znajdował się na miejscu bohaterów. Doskonałe naukowe wytłumaczenie.

ENDRJU | 2015-01-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane