Księżyc wschodzi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Jarosława Iwaszkiewicza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Księżyc, wschodzi, powieść
dona

„Dziwna sprawa ta młodość” - pisze autor w przedmowie do wznowionego wydania swojej książki. I chyba każdy z nas, kto przeżywa młodość, lub już ją przeżył, powie, że jest to okres dziwny. Kim właściwie wtedy człowiek jest? Ani dzieckiem, ani dorosłym. To okres pogranicza, zmiany, nowości. To okres owiany tajemnicą i strachem przed nadchodzącą przyszłością. Ale także czas buntu, zabawy, poszukiwania sensu, celu i drogi w życiu. Takie problemy i rozterki, ale także radości i wzloty przeżywa główny bohater powieści Jarosława Iwaszkiewicza, Antoni. Kończy szkołę i przyjeżdża na wakacje do rodziny, na wieś. Napawa go to lękiem, czuje się samotny wśród krewnych, których widzi pierwszy raz w życiu. Jednak powoli ulega urokowi wiejskiej sielanki. Wśród zabaw z kuzynami, trwających od rana do wieczora, długich rozmów i spacerów, Antoni szuka sensu swojego istnienia. Trapią go problemy egzystencjalne.

Grażyna | 2014-02-18
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

hydriola | 2014-05-02

opisanie świata- zarówno wewnętrznych przeżyć głównego bohatera jak i, tak melodyjnie z nimi współgrającego,świata otaczającej go przyrody na najwyższym poziomie wrażliwości; czytając, sama przeżywałam wakacje- te jedne z ostatnich, w obliczu upływającego czasu i nieuchronnie zbliżającej się dorosłości, a może nieuchronnie kończącej się młodości..?
Fabuła skomponowana nieco naiwnie, o czym, zdaje się uprzedzać sam autor w słowie wstępnym. Trochę tak, jakby stracił energię i pomysł do rozwinięcia i zamknięcia wątku "miłosnego", ale, na szczęście, w tym wypadku fabuła jest tylko tłem do przeżyć, nie odwrotnie!

Jülka | 2015-04-12
Na półkach: 2015, Przeczytane

"Zatrzymywać momenty życia, zamyślać się nad nimi i dawać im trwanie (...). To już wszystko. Nic więcej". Tym właśnie jest "Księżyc wschodzi", albumem chwil. Portrety momentów życia wykraczają daleko poza "naturę, co odzwierciedla uczucia bohatera", są rentgenowskie i totalne, prześwietlone na nich emocje Antoniego, niezliczone podskórne ruchy przyrody, cały kosmos, który go w danej minucie przytłacza lub otula.
Aktualne w czasach odrodzenia pojęcia uważności i jako jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie o cel literatury.

Witold Lisek | 2014-04-09
szarik | 2016-05-21