10 000 dni filmowej podróży

83-7337-259-8
film, podróż
literatura faktu
dona

Andrzej Haliński jest jednym z najpłodniejszych i najchętniej zatrudnianych scenografów polskich. Jego przygoda z filmem zaczęła się od kultowego „Sanatorium Pod Klepsydrą” Wojciecha Hasa. Potem przyszły wielkie produkcje polskiej kinematografii - „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Królowa Bona” Janusza Majewskiego, „Lalka” Ryszarda Bera, wreszcie najwybitniejszy hit ostatnich lat: „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana i jego „Stara baśń” - właśnie kręcona, kiedy pracowaliśmy nad tą publikacją. Bogactwo doświadczeń - a były jeszcze po drodze produkcje i skandynawskie, i amerykańskie, i kanadyjskie - i czasowa ich rozpiętość pozwoliły Halińskiemu napisać książkę, która stanie się zapewne lekturą obowiązkową nie tylko adeptów scenografii - każdy, kto lubi kino, znajdzie tu coś dla siebie.

Stokrotka | 2015-07-23
Na półkach: Film, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Książkę mogę polecić osobom, które interesują się polskim filmem. Autor opowiada o swojej filmowej przygodzie, opisuje trudności, z którymi musiał się borykać jako scenograf takich produkcji jak: "Sanatorium pod Klepsydrą", "Lalka", "Ogniem i mieczem", "Rodzina Połanieckich". Przytacza anegdotki z planu, których bohaterami są m.in. Ewa Wiśniewska, Roman Wilhelmi, Aleksandr Domogarow, Czesław Wołłejko, Małgorzata Barunek, Emil Karewicz.

Małgorzata | 2013-03-30
Blood_Drinker | 2012-09-25