rozwiń zwiń

Mój Auschwitz

Okładka książki Mój Auschwitz
Jerzy AndrzejewskiWładysław Bartoszewski Wydawnictwo: Znak historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2010-09-06
Data 1. wyd. pol.:
2010-09-06
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324014156
Tagi:
Władysław Bartoszewski Auschwitz holocaust II wojna światowa
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
524 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4663
3431

Na półkach: , , , , ,

Oceniając publikacje profesora Bartoszewskiego, zawsze mam poczucie, że cokolwiek napiszę, będzie trywialne i niezadowalające. Autor jest bowiem dla mnie wielkim autorytetem moralnym; podziwiam też jego język (bardzo złożony i jednocześnie poprawny) oraz sposób bycia i umiejętność zainteresowania słuchacza (tudzież czytelnika) każdym tematem.

Książka "Mój Auschwitz" poraża treścią. Mimo iż mam za sobą wiele lektur o tematyce obozowej, każdorazowo uświadamiam sobie, iż nigdy nie będę potrafiła w pełni pojąć, jak ludzie ludziom mogli zgotować taki los...

Bartoszewski opowiada o swojej lagrowej przeszłości w sposób spokojny, opanowany, co w zderzeniu z opisywanymi okropieństwami robi niesamowite wrażenie. Profesor często podkreśla, że nie uważa siebie za bohatera, gdyż samo przeżycie obozu nie upoważnia go do przypisywania sobie żadnych zasług. Zaznacza, iż ma czyste sumienie, bo nigdy nie skrzywdził żadnego więźnia i nie wyzbył się człowieczeństwa; jednocześnie jednak dodaje, że - w odróżnieniu od innych współwięźniów - nie był poddawany wymyślnym torturom i moralnym szantażom, więc nie miał okazji sprawdzić się w takich sytuacjach. Gdy jednak czyta się o obozowej codzienności, obsesyjnym głodzie, morderczej pracy, zimnie, ciągłym biciu i poniżaniu, trudno nie uznać takich warunków ze ekstremum, którego przetrwanie samo w sobie zasługuje na współczucie i podziw.

Bartoszewski sporo miejsca poświęca towarzyszom niedoli, ocalając pamięć o nich - przywołuje nazwiska i numery obozowe, przypomina różne historie i szczegóły, czując się zobowiązanym do odkrycia przed światem prawdy o Auschwizt.
Mówi o tym wszystkim w wywiadzie, który otwiera książkę, ale relacje te zawarł też w podziemnie wydanej broszurze, gdy wyszedł z obozu. Opowiedziana przyjaciółce pod wpływem impulsu obozowa historia została przez nią spisana i szybko przygotowana do druku jako anonimowy pamiętnik, który kolportowano z narażeniem życia. Był to pierwszy wydany w Europie dokument o funkcjonowaniu obozu koncentracyjnego. Relację tę mamy także okazję przeczytać, gdyż w oryginalnej formie została tu przedrukowana.
Prócz tego książka zawiera obozowe opowiadanie Jerzego Andrzejewskiego i kilka innych tekstów na temat Auschwitz.

I tu - niestety - pojawia się jedyny minus książki: powtórzenia, nawet obszernych sekwencji, gdyż sporo wypowiedzi z wywiadu pokrywa się z fragmentami spisanych w czasie wojny wspomnień; te same elementy występują również w opublikowanych tekstach Zofii Kossak, anonimowego duchownego i nawet w opowiadaniu "Apel" Andrzejewskiego.
Z jednej strony pozwala to czytelnikowi porównać punkty widzenia autorów, z drugiej - ta powtarzalność jakoś zgrzyta i razi. Nie pomniejsza to, oczywiście, dokumentalnych walorów publikacji, której dodatkową zaletą jest przystępny styl i bogactwo przywoływanych źródeł.

Oceniając publikacje profesora Bartoszewskiego, zawsze mam poczucie, że cokolwiek napiszę, będzie trywialne i niezadowalające. Autor jest bowiem dla mnie wielkim autorytetem moralnym; podziwiam też jego język (bardzo złożony i jednocześnie poprawny) oraz sposób bycia i umiejętność zainteresowania słuchacza (tudzież czytelnika) każdym tematem.

Książka "Mój Auschwitz"...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 202
  • Przeczytane
    719
  • Posiadam
    231
  • Chcę w prezencie
    46
  • Teraz czytam
    21
  • Historia
    18
  • Ulubione
    15
  • Holocaust
    10
  • 2014
    10
  • 2013
    8

Cytaty

Więcej
Władysław Bartoszewski Mój Auschwitz Zobacz więcej
Piotr Cywiński Mój Auschwitz Zobacz więcej
Piotr Cywiński Mój Auschwitz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne