7,51 (158 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
23
8
47
7
53
6
13
5
8
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Young Stalin
data wydania
ISBN
9788324705788
liczba stron
472
słowa kluczowe
Stalin, biografia, ZSRR, politycy
język
polski
dodała
olenax

Stalin pozostaje uosobieniem zła, ale też jednym z twórców dzisiejszego świata. W pasjonującej biografii, którą czyta się jak powieść sensacyjną, Simon Sebag Montefiore odsłania awanturniczą drogę życia syna gruzińskiego szewca, który został Czerwonym carem.

Co ukształtowało Stalina? czy był carskim agentem? Czy jego najsłynniejszy napad został zaplanowany podczas pobytu w Londynie?

 

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2008

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (699)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2016-01-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Montefiore stał się sławny dzięki poprzedniej książce pt "Stalin. Dwór czerwonego cara", więc nie trzeba go przedstawiać. Teraz historię despoty wzbogaca jego biografią do 1917 roku. Obie książki są właściwie próbą rozwiązania tajemnicy, którą sam przedstawia we "Wprowadzeniu" (s.17-18):
"....wszyscy historycy cytowali opinię Trockiego, że Stalin był prowincjonalną 'miernotą', i Suchanowa, że w 1917 roku był po prostu 'szarą plamą'... ...Jeśli tak było, w jaki sposób 'miernota' zdobyła władzę, wymanewrowała utalentowanych polityków, takich jak Lenin, Bucharin i sam Trocki, i zrealizowała swój program industrializacji, okrutnej wojny z chłopstwem i upiornego Wielkiego Terroru? W jaki sposób 'szara plama' stała się zbrodniczym, lecz niezwykle skutecznym mężem stanu, który pomógł zbudować i zindustrializować Związek Radziecki, przechytrzył Churchilla i Roosevelta, zorganizował...

książek: 516
Meszuge | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2009

Co do zawartości, tytuł właściwie informuje potencjalnego czytelnika w sposób całkowicie wystarczający – książka zawiera częściową biografię Józefa Stalina, obejmującą wczesne i późniejsze dzieciństwo, okres dorastania i wreszcie lata do objęcia przez niego funkcji w nowym rządzie w 1917 roku. Ciąg dalszy biografii znaleźć można we wcześniejszej książce tegoż autora pod tytułem „Stalin. Dwór Czerwonego Cara”.
 
Autor przekonuje w swojej książce, że wizerunek Stalina, powszechnie znany w Europie i na Świecie, jest w rzeczywistości dziełem jednego tylko człowieka – Trockiego. Zważywszy na fakt, że Lew Trocki był największym wrogiem Stalina, trudno zakładać, żeby mówił i pisał o swoim przeciwniku i prześladowcy obiektywnie.
Według Montefiore Stalin był postacią wyjątkową i, oczywiście na swój sposób, osobowością wybitną.
 
„Stalin – młode lata despoty” to dokumentalna, z pokaźną bibliografią, przypisami i zdjęciami, opowieść o młodym Stalinie, jego czasach, o carskiej Rosji, o...

książek: 324
Natalia_94 | 2013-05-30
Przeczytana: luty 2013

Przeczytałam kilka biografii Stalina. Jednak ta jest nabardziej dokładna, oparta na bogatych źródłach i analizie. Uważam, że jest to najlepsza biografia Stalina, bo traktująca tylko i wyłącznie o jego osobie, nie zaś o np: historii partii bolszewickiej lub Leninie. Stalin jest w tej książce w centrum zainteresowania autora nie zaś jako tło wydarzeń. W książće znajdziemy najwięcej informacji o jego życiu prywatnym.

książek: 4126
eR_ | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 27 lutego 2017

Na temat Stalina i jego dojścia do władzy napisano tysiące rozpraw. Autorzy, z których każdy mieni się jedynym autorytetem w tym temacie, rozbierają na czynniki pierwsze jego działania, życie. Starają się dociec, co sprawiło, że przeciętny człowiek stał się takim potworem-sprawcą śmierci tylu osób.

W swojej książce Montefiore ukazuje obraz człowieka, który od dzieciństwa nie znosił sprzeciwu i już w szkole umiał podporządkować sobie kolegów. Matka, marząc o tym, aby jej syn został popem, wszystkim sobie możliwymi sposobami, sprawiła, że młody Iosif został przyjęty do seminarium, jednak nie zagrzał tam miejsca. Buntowniczej natury, nie zdolny do podporządkowania się komukolwiek, zostaje wydalony.

Później następuję punkt zwrotny w jego życiu, a pośrednio i w przyszłości całego świata. Przystępuje do organizacji, która w przyszłości urośnie do rangi największej partii bolszewickiej, ale to jeszcze daleka przyszłość. Na razie Stalin, wraz ze swoimi kompanami organizuje napady na...

książek: 1444

Pierwsza część biografii Stalina, obejmująca lata do Rewolucji Październikowej. Dzieło oryginalne i nowatorskie, autor dotarłi do wielu nieznanych dotychczas źródeł. Książka ta nie jest tak fascynująca jak druga część biografii `Stalin – dwór czerwonego cara’. Moim zdaniem z tego powodu, że życie Stalina do rewolucji było mało ciekawe: prowadził chaotyczny żywot terrorysty, organizował zamachy i ekspropriacje i nigdzie nie zagrzewał miejsca. Tak jak Szakal, czyli Ilijcz Ramirez Sanchez, kilkadziesiąt lat temu najsłynniejszy terrorysta świata. Szakal obecnie gnije w więzieniu, gdzie jego miejsce. Zanosiło się na to, że i Stalin zgnije w wiezieniu, chociażby za zamach w Tyflisie, zamiast tego został dyktatorem i wywarł olbrzymi wpływ na historię XX wieku. Ale będąc dyktatorem pozostał bandytą kaukaskim, stosującym bandyckie metody… Lektura obowiązkowa dla każdego interesującego się historią Związku Sowieckiego.

książek: 93
Jacek Wesołowski | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2016

Swietna, pouczająca rzecz. Szkoda tylko że taka sucha. Postać zasługuje na bardziej mięsiste potraktowanie.

książek: 514
jarr74 | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

„Wszyscy młodzi ludzie są tacy sami-powiedział Stalin- po co więc pisać o młodym Stalinie?Mylił się jednak: on zawsze był inny.Młodość miął dramatyczną, awanturniczą i wyjątkową. Kiedy na starość rozmyślał o tajemnicach swoich młodych lat, chyba zmienił zdanie”.

O znakomitym pisarstwie oraz historycznym dorobku Simona Sebaga Montefiore, uznanego angielskiego historyka i propagatora dziejów, nikogo, kto zetknął się z jego twórczością, zapewne przekonywać nie muszę, zawłaszcza w kontekście jego prac odnoszących się do carskiej („Katarzyna Wielka i Potiomkin”, „Romanowowie”) czy bolszewickiej („Stalin. Dwór czerwonego cara”, Serafima. Pewnej zimowej nocy”) Rosji.

Dziś, mam przed sobą jedną z jego najlepszych książek (przynajmniej, moim zdaniem) zatytułowaną „Stalin. Młode lata despoty”, opartą na unikalnym i mało znanym materiale archiwalnym, wspartą licznymi wspomnieniem i relacjami świadków.Lekturę będącą opowieścią o dzieciństwie, burzliwej młodości oraz rewolucyjnej...

książek: 637
the_lark | 2015-08-10

"Młode lata despoty", napisane już po "Dworze czerwonego cara" są świetnym wprowadzeniem do tej drugiej pozycji - daje nam ogląd dzieciństwa i młodości rosyjskiego dyktatora. Autor przedstawia ciekawe fakty z życia Stalina, a jego styl jest bardziej literacki niż większości twórców biografii. Ta część jest prawie o połowę krótsza od "Dworu...", co zapewne wielu uzna za zaletę. Biografię czyta się zresztą szybko i przyjemnie.

Obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych, jak z biednego Gruzina szkolącego się na popa narodził się jeden z najokrutniejszych dyktatorów, jakich znał świat.

książek: 547
Panio | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Książka jest znakomita.

Pierwsze moje spotkanie z Simonem Sebag Montefiore było nadzwyczaj udane. Ilość przypisów, posłowie i podziękowania pokazują, ile poświęceń zajęła autorowi praca by dostać się i zebrać materiał źródłowy do swoich prac o Stalinie.

"Młode lata despoty" jak tytuł wskazuje, opowiadają o losach młodego Iosifa Dżugaszwiliego, "Soso", "Kobę" i występującego pod wieloma innymi pseudonimami, przyszłego oprawcę milionów ludzi, jednego z największych i najpotężniejszych dyktatorów w historii ludzkości, ludobójcę, paranoika, genialnego polityka, agresywnego intelektualistę. Mógłbym tak długo. Montefiore otworzył mi oczy jeśli chodzi o postać i charakter Stalina, który był niewątpliwie osobą nietuzinkową i szalenie inteligentną. Miał niesamowitą zdolność do wykorzystywania podsuwanych przez los okazji i maksymalizowania z nich korzyści dla siebie; cechował go wybitny zmysł, niezłomność woli i przekonań. Bolszewicki gigant okazał się godnym następcą Lenina (który jako...

książek: 821
marcjn | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Stylem i narracją podobna do wcześniejszej książki Stalin: Dwór czerwonego cara. W fascynujący sposób pokazuje dzieciństwo i młode lata Iosifa Dżugaszwilego. Książka po części przynajmniej odpowiada na pytanie w jaki sposób zwykły gruziński chłopak stał się paranoicznym dyktatorem i jednym z największych XX wiecznych zbrodniarzy.

zobacz kolejne z 689 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd