Wspomnienia z przyszłości

831107643X
ufo,
٭٭٭

Roman Dłużniewski | 2016-12-29

Kilkadziesiąt lat temu Daniken był guru dla wszystkich wierzących w kosmitów. Ja sam do nich należałem. (A może jeszcze należę...) Problem tkwi w tym, że Daniken bardzo często zmyślał, żeby nie powiedzieć kłamał. Na siłę dopasowywał pewne fakty do swoich teorii, a gdy fakty nie dały się nagiąć, po prostu je ignorował. Ale książka jest bardzo zręcznie napisana i warto ją przeczytać

goskrzys | 2017-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Nie można odmówić odwagi panu von Danikenowi. Ani pomysłowości, ani też pewnej dozy racjonalności w stworzonych przez niego teoriach. W końcu jeśli porządnie zagłębić się w historii starożytnej, jeśli poczytać wnikliwie starożytne pisma, rodzi to sporo pytań i wątpliwości w podręcznikowe rozwiązania i oficjalne teorie, o których uczymy się w szkole. Mało tego, w końcu luka w dziejach ludzkości, która zieje między „panowaniem” neandertalczyka, a pojawieniem się homo sapiens aż woła o wyjaśnienie, a pomysł z genetycznym zastrzykiem od przedstawicieli bliskiej nam, ale jednak obcej cywilizacji, jest rozwiązaniem dość sensownym. Podobnie rzecz się ma, jeśli rozpatrywać fenomen wspaniałych starożytnych budowli, których nawet przy użyciu współczesnych technologii, nie bylibyśmy w stanie dzisiaj zbudować. No i ten skok: od życia w jaskiniach i jakichś prymitywnych szałasach, po monumentalne budowle, wzniesione niejednokrotnie na terenach ubogich w budulec. Tu interwencja obcych również...

Jarosław Wiśniewski | 2016-01-03

Jak ocenić tę książkę? Trudna sprawa. Z jednej strony czyta się ją naprawdę świetnie i może skłonić do ciekawych przemyśleń u czytelnika. Mam też do niej sentyment, gdyż między innymi dzięki niej zacząłem we wczesnej młodości rozmyślać nad Wszechświatem, nauką, historią. To między innymi ta właśnie książka spowodowała u mnie, że czytanie stało się moją pasją. Z drugiej strony tezy ukazywane w niej są uważane powszechnie za nienaukowe i mogą być traktowane bardziej jako ciekawostki niż poważne koncepcje historyczne.
Książka niewątpliwie stała się sławna na całym świecie, a sam autor stał się jeszcze sławniejszy. To od jej publikacji można mówić o początku nurtu nadal w niektórych kręgach popularnego i mającego do dzisiaj wielu popularyzatorów, czyli tzw. paleoastronautyki. Moim zdaniem warto więc się z nią zapoznać, gdyż ma swoje miejsce w historii i nadal na wiele osób z nowych pokoleń ma wpływ.
Po tej książce autor napisał kolejne dzieła, w których dowodził swych tez z coraz...

mosadi | 2013-02-24

Przeczytałem tę książkę jako nastolatek i historia starożytnych astronautów zaczęła mnie ogromnie pasjonować. Dziś już odkładam to między bajki, ale sam temat jest niezwykle ciekawy, jak również pytania, które zadaje Autor.

Kamil Nebula | 2013-12-23

Oceniam wysoko tę pozycję autora, szczególnie za barwne wyliczenia dotyczące przyszłości rasy ludzkiej i jej możliwości kolonizacji kosmosu. Przemyślenia na ten temat wypełniły wiele godzin młodości.

Michał Kaszuba | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

"Wspomnienia z przyszłości" są już bez wątpienia klasyczną pozycją książkową dla fanów teorii spiskowych. Autor prezentuje w niej swoje, oryginalne spojrzenie na fenomeny, takie jak kolumna Ćandragupty, mapa Piri Reisa, Piramida Cheopsa czy rysunki z Nazca. Nie jest to przykład fantastyki naukowej - von Däniken z pewnością wierzy w swoje tezy, stawiając się w roli współczesnego Schliemanna. Czy tak jak on znajdzie potwierdzenie swoich przekonań? Na to pytanie z pewnością odpowie czas. Ja teraz już teraz mogę polecić "Wspomnienia z przyszłości" każdej osobie o otwartym umyśle, niezależnie od tego jak podchodzi ona do kwestii pozaziemskich cywilizacji. Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana w sposób, który wręcz wciąga czytelnika w umysł autora. Ponadto zawiera kilka faktów które skłaniają do refleksji nad kwestiami takimi jak wydawanie pieniędzy na badania kosmosu, postęp nauki i tworzenie nowych technologii. Podsumowując: jest to lektura, dla ludzi którzy chcą spojrzeć na...

realsick | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Przeczytałem wydanie z 1975 roku. ŚMIESZNA!, ale... nie można odmówić autorowi fantazji i podejrzewam, że jego styl, jego tezy i pomysły mogły porwać tysiące czytelników. Nic dziwnego, wpisywało się w to okres rozkwitu sci-fi. Fajna rzecz jeżeli ktoś interesuje się tematyką retro sci-fi i jest ciekawy skąd inni twórcy (filmów, komiksów i książek) z tamtego okresu czerpali inspiracje.

monika | 2013-12-14

Przeczytana wieki temu, jeszcze w szkole, gdy fascynowałam się tego typu literaturą.

Nesihonsu | 2017-10-17
Na półkach: Przeczytane, Pseudonauka

Abstrahując od samej treści jest to bardzo źle napisana książka. Po prostu byle jaka, chaotyczna i nieprzekonująca.

jaassiek | 2018-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2018

Różne teorie, mniej lub bardziej prawdopodobne. Jakoś nie przemawia do mnie ta książka.