Nałogowy człowiek

978-83-60747-07-0
Nałogowy, człowiek
popularnonaukowa
dona

Książka jest dwugłosem Anny Dodziuk i Leszka Kaplera na temat uzależnień, które traktują jako specyficzne dla naszych czasów pułapki czyhające na człowieka. Obydwoje są nie tylko specjalistami w terapii alkoholizmu, ale także ludźmi, którzy zadają odważne i niełatwe pytania oraz udzielają na nie nieoczywistych odpowiedzi. Uzależnienia – zdaniem autorów – są sposobem nałogowego regulowania uczuć, a więc nałogowym zachowaniem może być także seks, objadanie się, spędzanie życia przed telewizorem itp. Książka zawiera teksty wyjaśniające istotę uzależnienia (alkoholowego i innych), a także opowiada o tym, co – poza terapią odwykową – jest niezbędne dla procesu zdrowienia. Niektóre wypowiedzi autorów prowokują, budzą żywą akceptację lub sprzeciw, nie pozwalają jednakże pozostać obojętnym.
Spis treści:
Nałogowy człowiek w nałogowym społeczeństwie
Model rozwoju uzależnienia i powrotu do zdrowia
Nawyk regulowania uczuć
Skąd czerpać wewnętrzną moc?
O naszej samokontroli
Co jest, a co nie jest trzeźwieniem?
Miłość i nałóg
Czego psychoterapia może się nauczyć od terapii odwykowej?
Tropienie Smoka, czyli o roli nałogowego funkcjonowania w życiu człowieka.
Ocena efektów warsztatu
O rozstawaniu się z nałogiem
Rzuciłam palenie - Wanda
Każda dokładka jest dla Smoka - Józek
Co w jamie piszczy? - Irek
Powrót wielkiego żarcia - Helena
Zwierzenia pracoholiczki - Ania
Odwyk od nieszczęśliwej miłości - Barbara
Opowieści hazardzistów o zdrowieniu
Wiem, że niebezpieczeństwo może przyjść z zupełnie niespodziewanej strony - Bonawentura
Zawracanie biegu rzeki

Magdalna Ruta | 2014-12-24
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Łopatologicznie wyjaśniony schemat uzależnień. Jasny i przejrzysty przekaz.Dobra lektura dla osób uzależnionych jak i tych, którzy takie osoby próbują zrozumieć. Polecam.

Paulina | 2015-12-01
Na półkach: 2015, Przeczytane