Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy

Wydawnictwo: Znak
historia
piotrex

Z pozoru przestępstwo, wina i sprawca są oczywiste: Stalin rozmyślnie zatrzymał Armię Czerwoną, żeby Powstanie Warszawskie upadło. Jest wiec zbrodniarzem, który winien jest śmierci dziesiątków tysięcy warszawiaków. Zaniechał udzielenia pomocy z powodu cynicznych kalkulacji, choć mógł jej z łatwością udzielić. Okazuje się jednak, że udowodnienie tej winy to zadanie bardzo trudne. Nie wydał nigdy pisemnego rozkazu: „Powstanie musi upaść”. By ostatecznie uznać Stalina za winnego zbrodni warszawskiej musimy przeprowadzić żmudny poszlakowy proces. Na szczęście udało się znaleźć wybitnego oskarżyciela - rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa.

źródło opisu: www.znak.com.pl

Dariusz | 2016-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2016

Powstanie Warszawskie budzi wśród Polaków jak i Rosjan duży problem, oskarżenia wzajemne. Dla Polaków to dramat, a dla Rosjan epizod nieznany, ignorowany i często zakłamywany. Dla Stalina Polska i Polacy to wróg numer jeden, bękart traktatu Wersalskiego. Propaganda która była dobrze rozwinięta i prowadzona przez Stalina byłą po to żeby pokazać przed światem, że Związek Radziecki jest dobry i chce pokoju na świecie. Katyń podzielił społeczeństwo, Stalin chciał ukryć zbrodnie, a potem rzucić winę na nazistów. Do dziś niektórzy Rosjanie wieżą że to naziści popełnili tą zbrodnie. Zwycięzców się nie osądza i dlatego świat nie wie za wiele o powstaniu i zbrodniach NKWD na Polskich oficerach.

Weltschmerz | 2014-09-06
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Pojawiwszy się w lokalnej bibliotece, spojrzałem na półeczkę z nowościami i moim oczom ukazała się ta książka, a ponieważ kilka dni wcześniej była rocznica, bez wahania po nią sięgnąłem i nie zawiodłem się.
Autor, rosyjski historyk zamieszkały w Polsce, wiedzie nas przez długie korytarze Kremla, wprost do umysłu jednego z najkrwawszych tyranów w historii ludzkości. Stalin, bo to o nim mowa, zgotował wraz Hitlerem Europie dwudziestowieczną golgotę. Dzięki wnikliwym a obiektywnym badaniom Iwanow zrekonstruował całe postępowanie i motywy działania generalissimusa, zabierając swój jakże ważny głos w rokrocznie ożywającej w Polsce martyrologicznej debacie o istocie Powstania Warszawskiego.

virginia75 | 2014-04-21

Książka wyjaśniająca dogłębnie przyczyny antagonizmów polsko - ukraińskich i polsko - rosyjskich a także pokazująca przyczyny takiego a nie innego potraktowania powstania warszawskiego przez Stalina i jego popleczników. Znajdziemy tutaj także motywy jakimi kierował się Związek Radziecki zrzucając na Warszawę ulotki nawołujące do powstania.
Myślę, że warto przeczytać, szczególnie jeśli ktoś interesuje się historią.

Gabi10134 | 2016-08-18
Przeczytana: 06 września 2016