Komunizm po polsku. Historia komunizacji Polski widziana z Kremla

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia, Polska, komunizm
historia
Ag2S

Skoro Churchill twierdził, że „skomunizować Polskę to czyste szaleństwo”, a Stalin miał powiedzieć, że „komunizm pasuje Polsce jak siodło krowie”, jak to możliwe, że PRL powstał i przetrwał niemal pół wieku? Jakimi metodami Stalin próbował podporządkować sobie Polskę i dlaczego jego polityka nie dała trwałych efektów? Dlaczego polska opozycja antykomunistyczna okazała się trwalsza od kolosa...

Dlaczego polska opozycja antykomunistyczna okazała się trwalsza od kolosa spod znaku sierpa i młota?

Komunizm po polsku to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.
Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4565/...»

almos | 2018-04-01
Przeczytana: 28 lutego 2018

Historyk rosyjski pracujący w naszym kraju przedstawia, z perspektywy sowieckiej, kulisy instalowania komunizmu w Polsce po II wojnie. Uderza olbrzymi stopień kontroli tego procesu przez Sowietów i Stalina osobiście, na przykład wyniki referendum z 1946r. zostały sfałszowane przez 'specjalistów' z NKWD. Mimo paru kontrowersyjnych tez to bardzo ciekawy przyczynek do genezy powstania PRLu.

Historyk rosyjski od wielu lat pracujący w Polsce przedstawia proces instalowania komunizmu w Polsce z perspektywy sowieckiej korzystając z częściowo dostępnych archiwów sowieckich. Bowiem polityka archiwalna Rosjan jest 'polityczna': publikuje się np. dokumenty „o wyzwoleniu Europy Centralnej spod jarzma 'faszyzmu niemieckiego' i o wielkiej ofiarności Armii Czerwonej, przy równoczesnym stanowczym zaprzeczaniu tezie o tzw. nowej okupacji sowieckiej.” Niemniej z istniejących dokumentów Iwanow stworzył interesującą opowieść.

Jeśli chodzi o historię Polski po wojnie, to nie dodaje Iwanow nic nowego...

annamagdalena | 2018-03-15

Świetne, merytoryczne opracowanie. Książkę czyta się jak najlepszą powieść. Autor doskonale wie o czym pisze, opiera wnioski na faktach i dokumentach historycznych. Przypisy na końcu liczą kilkadziesiąt stron.

Muszę jednak przyznać, że tytuł jest nieco mylący. Spodziewałam się raczej opisu rzeczywistości codziennej w komunistycznej Polsce. Dostajemy natomiast szczegółowy plan sowietyzacji naszego kraju przez Stalina w czasie drugiej wojny światowej. Wszystkie jego decyzje, szczegóły wykonania planów, raporty, rozporządzenia i rozkazy opisane niemalże dzień po dniu. Książkę kończy data 1949 roku.

Niemniej polecam zdecydowanie wszystkim fanom historii współczesnej i nie tylko.

Martins | 2018-06-12

Historia komunizacji Polski z perspektywy Związku Radzieckiego autorstwa rosyjskiego historyka od lat mieszkającego i związanego z Polską. Ramy chronologiczne książki wyznaczają zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow i ugruntowanie stalinizmu w Polsce. Niewątpliwie książka zgrabnie i przystępnie napisana,bardzo przyjemnie się ją czyta. Z początku intrygująca i wykazująca się nietypowym, nieszablonowym spojrzeniem odmiennym od standardowego. Przykładem są choćby rozważania czy pozostanie armii Andersa w Związku Radzieckim nie stanowiłoby ostatniej szansy na odstąpienie Stalina od komunizacji Polski i poprzestaniu na jej finlandyzacji. Później jednak im dalej w książkę tym bardziej narastało u mnie rozczarowanie. Książka trzyma się już bowiem utartych schematów i człowiek nieco zorientowany w temacie nie dowie się wiele nowego. Pozostaje refleksja, że pewnie póki nie zostaną otwarte rosyjskie archiwa niewiele się w tej materii zmieni...

MM1990 | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Chociaż praca jest niezwykle obszerna to przeczytałem ją przysłowiowym jednym tchem. Iwanow w bardzo przystępny i ciekawy sposób opisał całą historię sowietyzacji Polski, która dla Związku Radzieckiego wiązała się nie tylko z koniecznością rozgrywania zachodnich polityków i polskiego rządu na uchodźstwie, ale także z mozolnym budowaniem posiadających choć cień wiarygodności struktur polskich komunistów (przed wojną i tak niewielkich, a dodatkowo zdziesiątkowanych przez stalinowską wielką czystkę) oraz dobraniem odpowiedniej taktyki dotarcia do zwykłych ludzi.

Widać przy tym wyraźnie, że sowiecki aparat korzystał z rozległej siatki agentów, informatorów i innych metod pozyskiwania informacji, dlatego zdawał sobie doskonale sprawę z niewielkiego wpływu podporządkowanych sobie komunistów w Polsce na życie społeczno-polityczne. Z tego powodu Stalin musiał wręcz rozstrzygać wiele wewnętrznych sporów w obozie obozu komunistycznego w naszym kraju, a także instruować PPR i PKWN w...

Szymon | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Książka generalnie jest dobra, ale nie dowiedziałem się chyba z niej niczego czego już wcześniej nie wiedziałem.
Jeśli ktoś jest zielony w tym temacie to jak najbardziej dzięki tej pozycji uzupełni wiedzę.

IFeel3 | 2018-05-03

Fascynujące i przystępnie napisane opracowanie. Książka godna polecenia każdemu, kto jest ciekaw i pragnie zgłębić jak wyglądała polityka ZSRR wobec polski ukryta pod płaszczem propagandy i zakłamywania historii. Operacja wprowadzania komunizmu w Polsce była działaniem na tyle skomplikowanym i wielkim w swoich rozmiarach, że warto poświęcić jej uwagę.

Razjel | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018