Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy

Okładka książki Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy Nikołaj Iwanow
Okładka książki Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy
Nikołaj Iwanow Wydawnictwo: Znak historia
historia
Znak
2010-08-13
2010-08-13
historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Stalin Warszawa

Drodzy państwo, autor odrobił pracę domową bardzo dobrze. Mamy tu prawdopodobny na 99 procent obraz powstania widziany z Moskwy.
"Trudności Armii Czerwonej pod Warszawą nie były aż tak poważne, aby zabronić sowieckiemu lotnictwu pojawiać się nad Polską stolicą, aby zupełnie nie reagować na prośby powstańców o kontakt, aby wycofać część nacierających wojsk do rezerwy I Frontu Białoruskiego, a już na pewno nie aż takie, by przeszkadzać sojusznikom zachodnim nieść pomoc powstaniu. Nic też nie zmuszało Stalina do prowadzenia intensywnej kampanii propagandowej oczerniającej bohatersko walczących i ginących Polaków". To fragment książki wyjaśnijący zupełnie wszystko co zgotowali Rosjanie Armii Krajowej. Chwała i cześć bohaterom!

Ciekawe spojrzenie na jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii XX-wiecznej Polski. Aczkolwiek książka została napisana piórem rosyjskiego (białoruskiego) historyka, daleka jest od „jedynie słusznej wersji wydarzeń” prezentowanej przed laty przez radzieckich publicystów. Może dlatego, iż autor od wielu lat mieszka i wykłada w Polsce, stara się być możliwie obiektywny w kształtowaniu poglądów. Bardzo wyważony i racjonalny głos w dyskusji dotyczącej bardzo emocjonalnej dla Polaków kwestii. Autor nie tyle analizuje sam przebieg walk powstańczych, lecz skupia się na jego wymiarze politycznym oraz zamiarów Józefa Stalina względem Państwa Podziemnego. Wartościowa publikacja, godna uwagi.

Książka dobra i potrzebna, moja ocena mogłaby być wyższa, gdyby nie to, że jak autor sam przyznał książka miała być bezstronna, naukowa, ale nie zawsze mógł powstrzymać emocje, które nim targały podczas pisania.

Bardzo dobra książka, widać włożony kawał pracy. Szkoda tylko, że książka opisuje perspektywę moskiewską, a formułowane oceny są bardzo "polskie" i nijak nie przyczynią się do spokojnego, opartego na argumentach dialogu, o który apeluje autor - nie mniej jednak fascynująca lektura, świetne, przenikliwe spojrzenie w głąb komunistycznego systemu totalitarnego.

Powstanie Warszawskie budzi wśród Polaków jak i Rosjan duży problem, oskarżenia wzajemne. Dla Polaków to dramat, a dla Rosjan epizod nieznany, ignorowany i często zakłamywany. Dla Stalina Polska i Polacy to wróg numer jeden, bękart traktatu Wersalskiego. Propaganda która była dobrze rozwinięta i prowadzona przez Stalina byłą po to żeby pokazać przed światem, że Związek Radziecki jest dobry i chce pokoju na świecie. Katyń podzielił społeczeństwo, Stalin chciał ukryć zbrodnie, a potem rzucić winę na nazistów. Do dziś niektórzy Rosjanie wieżą że to naziści popełnili tą zbrodnie. Zwycięzców się nie osądza i dlatego świat nie wie za wiele o powstaniu i zbrodniach NKWD na Polskich oficerach.

Pojawiwszy się w lokalnej bibliotece, spojrzałem na półeczkę z nowościami i moim oczom ukazała się ta książka, a ponieważ kilka dni wcześniej była rocznica, bez wahania po nią sięgnąłem i nie zawiodłem się.
Autor, rosyjski historyk zamieszkały w Polsce, wiedzie nas przez długie korytarze Kremla, wprost do umysłu jednego z najkrwawszych tyranów w historii ludzkości. Stalin, bo to o nim mowa, zgotował wraz Hitlerem Europie dwudziestowieczną golgotę. Dzięki wnikliwym a obiektywnym badaniom Iwanow zrekonstruował całe postępowanie i motywy działania generalissimusa, zabierając swój jakże ważny głos w rokrocznie ożywającej w Polsce martyrologicznej debacie o istocie Powstania Warszawskiego.

• II wojna światowa
  • Powstanie Warszawskie