Mysterium coniunctionis. Studia o dzieleniu i łączeniu przeciwieństw psychicznych w alchemii

Tłumaczenie: Robert Reszke
Mysterium Coniunctionis. Untersuchungen uber die Trennung und Zusammensetzung der seelischen Gegensatze in der Alchemie
83-86989-98-X

"Mysterium coniunctionis" to konkluzja wynikająca z porównania alchemii z moją psychologią nieświadomości. W pracy tej raz jeszcze podjąłem problem przeniesienia i kontynuowałem mój pierwotny zamiar, którym było opisanie alchemii w całej rozciągłości - chodzi o swego rodzaju psychologię alchemii czy też alchemiczne ugruntowanie psychologii głębi.

- C.G. Jung, "Wspomnienia, sny, myśli"

To jest dzieło życia Junga i choć w sposób dosłowny nie przedstawia idei stworzonej przez niego psychologi analitycznej, to cała wiedza jaką Jung zgromadził studiując księgi alchemików wpłynęła zdecydowanie na ostateczny kształt jego teorii.

Znajdziemy tu fantastyczne bogactwo cytatów zaczerpniętych wprost z dzieł największych alchemików, zachwycające swoja celnością i znawstwem tematu komentarze autora, będziemy podróżować przez czas i przestrzeń, od nigredo prób i niepowodzeń zrozumienia mnogich alegorii i symboli, do tytułowego Mysterium Coniunctionis - związku doskonałego...

Właściwie jestem pewien, że nie należny nikogo do tej książki zachęcać, ponieważ jej sens, tak jak sens dzieł alchemików, otwiera się tylko dla tych, którzy go szukają i w tych poszukiwaniach są bardzo wytrwali.

.:exile:.

bies | 2016-10-15