Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni

Okładka książki Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni Carl Gustav Jung
Okładka książki Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni
Carl Gustav Jung Wydawnictwo: Wydawnictwo KR nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Aion: Beiträge zur Symbolik des Selbst
Wydawnictwo KR
2016-08-24
1997-01-01
Robert Reszke
psychoanaliza analiza jungowska nieświadomość

Pierwsze 100 stron to istne arcydzieło!
Wnikliwa analiza psychologicznych głębi wg Junga to, w istocie, bardziej poezja, aniżeli nauka. Warto o tym pamiętać!
Pozostała część książki jest... dość chaotyczna. Jung powołuje się na ustępy z zapomnianych tekstów alchemicznych i astrologicznych, podejmując przy tym interpretację chrześcijańskiego dogmatu dot. dobra i zła. Cała ta treść zmierza ku (uwaga, spoiler) symbolice Jaźni i współczesności.

Pierwsze 100 stron to istne arcydzieło!

Kolejna pozycja kierowana do wąskiego grona. Trudny, naukowy i skrupulatny styl, który sprawiał, że często ulatywał mi sens dociekań całego rozdziału. Trzeba jednak podkreślić, że dociekania Junga pioniersko torowały drogę innym psychologom, aby rozwijali jego odkrycia.

---------------------------------

"Za zniesieniem obrazu Boga krok w krok podąża anulowanie osobowości ludzkiej. Materialistyczny ateizm ze swoimi utopijnymi chimerami tworzy religię owych ruchów materialistycznych, które cedują wolność osobowości na masy, tym samym zaś likwidują ją."

"Znamienne, że filozofię gnostycką kontynuuje właśnie alchemia. Mater Alchemia - matka współczesnego przyrodoznawstwa - dała nam niezrównaną wiedzę na temat ciemnej materii. Przeniknęła też tajemnice fizjologii i historii ewolucji, przedmiotem swych badań uczyniła kwestię pochodzenia bytu ożywionego w ogóle. Tym samym umysł ludzki pogrążył się w podksiężycowym świecie materii, powtarzając gnostycki mit Nousa, który, dostrzegłszy swe odbicie w głębi, zstąpił w nią i został spowity i pochłonięty przez Physis. Punkty kulminacyjne tego rozwoju przypadają na osiemnastowieczne francuskie Oświecenie, na dziewiętnastowieczny materializm naukowy i dwudziestowieczny "realizm" polityczny i społeczny, który zawrócił koło historii o pełne dwa tysiące lat, niosąc despotyzm, pozbawienie indywiduum jego niezbywalnych praw, okrucieństwo, zszarganie godności człowieka i niewolnictwo świata przedchrześcijańskiego, który labour problem rozwiązał dzięki ergastulum (stajni niewolników). "Odwrócenie wszelkich wartości" to zjawisko, którego jesteśmy świadkami."

"Człowiek nie dysponuje świadomością tak rozległą, jaka byłaby niezbędna do uświadomienia sobie prawdziwych przeciwieństw tkwiących w naturze ludzkiej, toteż napięcie tych przeciwieństw jest w znacznej części nieświadome, może ono jednak zaznaczyć się w marzeniach sennych. Wąż tradycyjnie już oznacza miejsce w człowieku, które jest podatne na zranienie: uosabia on jego cień, to znaczy słabość i nieświadomość ludzką. W nieświadomości czyha bowiem największe niebezpieczeństwo polegające na tym, że jest ona podatna na sugestie. Oddziaływanie sugestywne polega na wyzwoleniu nieświadomej dynamiki. Im większa jest nieświadomość, tym większa dynamika. Dlatego w miarę, jak wzrasta stopień odszczepienia świadomości od nieświadomości, rośnie też niebezpieczeństwo infekcji psychicznej, a tym samym psychozy masowej. W chwili utraty idei symbolicznych pomosty do nieświadomości zostają zerwane. Już żaden instynkt nie chroni przed niezdrowymi ideami i wzniosłym pustosłowiem. Bez tradycji i podłoża instynktownego rozum nie ma żadnej ochrony przed absurdem."

---------------------------------

"Za zniesieniem obrazu Boga krok w krok podąża anulowanie osobowości...

Jug zapewne przeżył w życiu psychozę i nie do końca się wyleczył. Książka mętna. Wywód jest nielogiczny. Charakterystyczne dla shizofrenii szybie skanie z tematu na temat. Pomimo zarzucaniu Freudowi pisania książek pod tezę (panseksualizm) sam robi to samo. Sprowadza bogactwo symboliki alchemicznej, gnostyckiej i chrześcijańskiej do swoich archetypów. Lepiej mu wychodziło życie w trójkącie z żoną i służącą niż pisanie książek

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Psychologia, socjologia etc.
  • W mojej biblioteczce
  • Dyplomy/prace/artykuły/referaty