Wybrałam wolność. Historia pewnej afgańskiej rodziny

Tłumaczenie: Katarzyna Weintraub
Seria: Lilith
Wydawnictwo: Czarne
Ich wählte die Freiheit: Geschichte einer afghanischen Familie
9788375362077
kobiety, życie, afganistan
Sara

Mariam Notten opowiedziała Erice Fischer dzieje swojej rodziny, sięgając cztery pokolenia wstecz. Historia życia afgańskich kobiet zaczyna się od zabójstwa prababki przez pradziadka. Kobieta posądzona o romans splamiła honor rodziny - najwyższą wartość, na którą powoływać się będą kolejne pokolenia mężczyzn i przez którą cierpieć będą kolejne pokolenia kobiet. Śledząc losy prababki, babki, matki i córki, zaglądamy za zamknięte drzwi afgańskiego domu i poznajemy nie tylko trudy życia tamtejszych kobiet, ale też ich wolę walki o samostanowienie i godność. Opowieść o kobietach przeradza się zaś w opowieść o Afganistanie i burzliwych zmianach, jakie zaszły w tym kraju w ciągu ostatnich stu lat. Erica Fischer i Mariam Notten nie kreślą czarno-białego obrazu, barwnie opisują nieznany i piękny świat islamu, oddając jego kolory, zapachy, dźwięki, jego bogactwo i złożoność. Pokazują wielkie tragedie, ale też codzienne radości afgańskiej rodziny. Przede wszystkim jednak pokazują siłę i wytrwałość afgańskich kobiet.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Muminka | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Przejmująca historia Malali, której rodzina od lat była na ustach wszystkich gdyż babka dziewczynki zabiła teścia gdy ten odkrył jej romans z parobkiem. Z kolei pradziadek zastrzelił żonę gdy synowie spali u ciotki. Krwawe zemsty i zbrodnie wydarzały się często, na przykład ciotka dziewczynki została wtrącona do więzienia jako ofiara rodziny jej męża. Została przez nich wykorzystana do zemsty rodowej.
Pari nienawidziła wiarołomnej matki, ale kochała siostrzyczkę Szirin urodzoną już po śmierci ojca. Pari walczyła z matką, która wybrała jej nieodpowiedniego kandydata na męża, jakiegoś strasznego pyszałka. Nieszczęsna dziewczyna zgłębiła Koran i szariat, by podać podstawy prawne, dla których nie można było jej zmusić do małżeństwa. niestety w końcu ulega i poznaje groźną teściowa Bibi Dżan. Urodziła małego Salima, przywykła do małżeńskiego życia. Tymczasem Szarin została oszpecona przez ospę, niekochana przez nikogo, opuszczona przez Pari. Pari poczęła nieślubne dziecko, Malalai i...

Tina | 2015-02-07

Mam duży szacunek do Muzułmanek i chętnie czytam książki opowiadające ich historie. Dlaczego szacunek? Bo życie wielu z niech jest niezmiernie cieżkie i niesprawiedliwe, jednak starają się one jak mogą, aby ich dzieci nie zostały zatrute jadem nienawiści do ojcow, braci, dziadków i wszytkich tych, którzy je krzywdzą. To nikt inny, lecz muzułmańska kobieta ma na swoich barkach cały dom. Nie potrafiłam osobiscie tak żyć.

Bohaterka tej książki także nie potrafi oddać swojego losu w ręcę innych. Tradycja i szariat to jedno, własna wola i chęc wolności to drugie. Być dobra islamską żoną i cierpliwie znosić swój los, czy też walczyć? Książka ta niewątpliwie porusza i skłania do refleksji.

kashiuka | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Ogólnie to nie przepadam za książkami autobiograficznymi. Jednak "Wybrałam wolność" jest napisana naprawdę ciekawym językiem, nie ma zbyt dużo faktów politycznych (jedynie tylko te najważniejsze), które sprawiają, że lektura znacznie się nuży.

W każdym razie jest to książka, która pozwala ujrzeć świat, uważany przez wielu za zacofany, zupełnie inaczej. Dzięki niej, wyrobiłam sobie zupełnie inne zdanie o Afganistanie i sytuacji w nim, tak samo jak i o mieszkańcach oraz cudzoziemcach.

Nie spodziewałam się wiele po tej książce, ale po jej przeczytaniu jestem bardzo zadowolona. Opisuje życie afgańskiej rodziny bardzo dokładnie i ciekawie. Jeśli ktoś lubi czytać o codziennych potyczkach i zmaganiach, an nie tylko powierzchowne, suche opisy, ta książka jest dla niego. Polecam, dodaję do ulubionych.

Katarzyna | 2015-06-24
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

KSIĄŻKA OPISUJE CODZIENNE ŻYCIE AFGAŃSKICH KOBIET OD ROKU OKOŁO 1900 NA PRZYKŁADZIE RODZINY MALAMI.
POZYCJA GODNA POLECENIA JEŚLI CHCE SIĘ POZNAĆ TROCHĘ HISTORII I KULTURY AFGAŃSKIEJ.

Ulka | 2011-07-29
Przeczytana: sierpień 2011

Jest to opowieść o życiu afgańskich kobiet.

Monika Góźdź | 2010-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2010

ciekawa historia, czytajac mozna w jakis sposob identyfikowac sie z bohaterka choc opisy mluzumanskiego swiata czasami moga byc meczace

Małgosia1307 | 2017-02-23
venicequeen | 2017-01-29